Sunday, Nov 17th

Last update04:33:09 AM GMT

RSS
You are here JOW Publicystyka Rekonstrukcje. Przyjazd Ignacego Paderewskiego do Poznania (foto)

Rekonstrukcje. Przyjazd Ignacego Paderewskiego do Poznania (foto)

Email Drukuj PDF
Paderewski

"Z Paryża przez Gdańsk przybył do kraju Paderewski. Gdy zjawił się w Poznaniu w czasie świąt Bożego Narodzenia 1918 roku, doszło na skutek owacji, jaką uczyniła mu pod hotelem, gdzie zamieszkał, ludność polska, do trzydniowych walk, których rezultatem było objęcie rządów przez Polaków" - pisze przedwojenny historyk, Stanisław Kutrzeba.

Nieco inaczej widzi rolę Paderewskiego powojenny historyk Janusz Pajewski, umieszczając wydarzenia w Poznaniu w ciągu wielu wydarzeń politycznych, które wydarzyły się pod koniec 1918 roku i doprowadziły do odzyskania niepodległości: "Paderewski wyjeżdżał do Polski z gorącym pragnieniem doprowadzenia zwalczających się stronnictw do współpracy; w mniemaniu własnym, jak również bardzo wielu Polaków i cudzoziemców był przyszłym pierwszym prezydentem odrodzonej Rzeczypospolitej. Pierwsze kroki Paderewskiego na ziemi polskiej zdawały się zapowiadać, że misja jego będzie miała doniosłe dziejowe znaczenie. Manifestacje patriotyczne w Poznaniu w dniu przybycia tam Paderewskiego przyśpieszyły wybuch Powstania Wielkopolskiego. Wzrósł jeszcze autorytet mistrza i urok, jaki opromieniał jego w Polsce". Paderewski odbył jeszcze triumfalną podróż do Warszawy, witany na stacjach przez rozentuzjazmowane tłumy oraz triumfalny wjazd do Warszawy. Zdaniem Pajewskiego była to wielka rozgrywka z Piłsudskim o władzę, którą Paderewski "przegrał już w samym początku walki".

Bez względu jednak na oceny polityczne, poza dyskusją pozostaje fakt, że Ignacy Paderewski swoim przybyciem do Poznania zainicjował wybuch Powstania Wielkopolskiego. Niemcy zdawali sobie sprawę z zagrożenia i obserwowali przyszłego premiera Polski przez cała trasę przejazdu - z Gdańska, dokąd Paderewski w towarzystwie małżonki i oficerów angielskich przybył 25 grudnia 1918 na krążowniku "Concorde", jak i podczas podróży koleją na trasie Piła – Rogoźno – Oborniki – Poznań. Na stacjach dochodziło do incydentów prowokowanych przez Niemców, m.in. w Rogoźnie oficerowie próbowali go nakłonić do zmiany trasy i udania się bezpośrednio do Warszawy.

26 grudnia 1918 roku o godz. 21.10 na poznański dworzec boczny (cesarski) wjechał pociąg wiozący Paderewskiego. Na stacji czekały nie tylko tłumy rozentuzjazmowanych Polaków, ale także oficerowie niemieccy z dokumentem - zakazem pobytu w mieście dla Paderewskiego. Poznaniacy otoczyli niemieckich oficerów kordonem i nie dopuścili do wręczenia nakazu opuszczenia miasta. Po wysłuchaniu powitalnych przemówień i patriotycznych pieśni Paderewski przejechał do hotelu "Bazar", gdzie witał go prezydent Poznania Jarogniew Drwęski z członkami Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej. Z okna nad wejściem do hotelu mistrz przemówił do poznaniaków zgromadzonych na placu Wilhelma (Wilhelmplatz).

27 grudnia 1918 Polacy zorganizowali manifestacyjne pochody, Niemcy postanowili więc zaprowadzić porządek. Najaktywniejsi z nich, wspierani przez żołnierzy elitarnego 6. pułku grenadierów zorganizowali kontrpochód, który spod koszar, ruszył w kierunku placu Wilhelma, niszcząc po drodze siedzibę Komisariatu NRL i zrywając zawieszone na prywatnych balkonach flagi państw ententy. Polskie oddziały Służby Straży i Bezpieczeństwa oraz Straży Ludowej, nie zamierzały w tej sytuacji pozostawać bezczynne. Około godziny 17.00 padły pierwsze strzały. Wybuchło powstanie.

Pół roku później, 28 czerwca 1919 roku, Ignacy Paderewski, już jako premier Polski i delegat na pokojową konferencję w Paryżu, złożył swój podpis na Traktacie Wersalskim, przywracającym Polsce niepodległość, z Wielkopolską w granicach Rzeczypospolitej.

Cytaty pochodzą z opracować Stanisława Kutrzeby i Janusza Pajewskiego.

Nazwa inscenizacji: "Przyjazd Ignacego Paderewskiego do Poznania".
Data i miejsce rekonstrukcji: Koszalin, 11 listopada 2016 roku, róg ulic Zwycięstwa i Piłsudskiego.
Inscenizacja: Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii "Perun". W rolę Ignacego Paderewskiego wcielił się aktor Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie Artur Czerwiński.

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież