Friday, Nov 22nd

Last update04:33:09 AM GMT

RSS
You are here JOW Publicystyka Wojciech Błasiak: Polacy bez praw wyborczych (video)

Wojciech Błasiak: Polacy bez praw wyborczych (video)

Email Drukuj PDF
W. Błasiak

Dr Wojciech Błasiak o patologii polskiego systemu partyjnego, ordynacji wyborczej, suwerenności państwa, oligarchii parlamentarnej, faktycznym braku demokracji w Polsce i analogicznych rozwiązaniach systemowych na świecie. Rozmowę, z cyklu "Nawigatorzy Jutra", prowadzi Izabela Litwin .

Mamy system, który jest fasadową demokracją. Dlaczego ten Sejm jest taki ważny, a nie Senat? Bo jesteśmy w systemie parlamentarno-gabinetowym i ten kto panuje w Sejmie, panuje nad państwem, a kto panuje nad państwem, panuje nad Polską. Dlatego Sejm jest kluczowym ogniwem władzy w systemie parlamentarno-gabinetowym, gdyby to był system prezydencki czy pół-prezydencki to byłaby jeszcze inna sytuacja.

Tak naprawdę kluczem jest to, jak wybiera się przedstawicieli do Sejmu. Konstytucja mówi, że my jako Naród, jako społeczeństwo, jesteśmy suwerenem tego państwa czyli jego panem. Tę naszą władzę suwerena sprawujemy poprzez dwa mechanizmy. Mechanizm pośredni czyli mamy prawo wybierać naszych przedstawicieli. Okazuje się, że nie mamy prawa wybierać naszych przedstawicieli, bo oni sami się wybierają.

Z dr. Wojciechem Błasiakiem rozmawiała Izabela Litwin, nagranie z 8 kwietnia 2015.

 

 

Wojciech BŁASIAK - (ur. 1952 w Sosnowcu) polityk, ekonomista i socjolog, doktor nauk humanistycznych, poseł na Sejm II kadencji z ramienia Konfederacji Polski Niepodległej (KPN). Jedyny polski parlamentarzysta, który w roku 1997 protestował na posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego przeciwko wpisywaniu do Konstytucji słowa "proporcjonalne" w odniesieniu do wyborów i jedyny parlamentarzysta, który działał w sprawie wyjaśnienia afery FOZZ i Banku Handlowego. Prezes Stowarzyszenia Polskiej Myśli Strategicznej w Katowicach. Niezależny wydawca tygodnika "Puls Zagłębia". Działacz Ruchu JOW. Autor wielu analiz i artykułów na tematy społeczno-ekonomiczne.

 

Źródło: jow.pl

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież