Wednesday, Oct 23rd

Last update04:33:09 AM GMT

RSS
You are here JOW JOW a państwo Ordynacja wyborcza do Sejmu w uzgodnieniach opozycji - rok 1984

Ordynacja wyborcza do Sejmu w uzgodnieniach opozycji - rok 1984

Email Drukuj PDF
Solidarność

W przeddzień zapowiadanych hucznych obchodów 20-lecia samorządów w Polsce (chodzi oczywiście o jak najbardziej "samorządne" doprowadzanie Polski do ruiny przez wysokie układające się strony z Magdalenki) przypominamy mało znany epizod dotyczący przewidywanego systemu politycznego dla Polski po odzyskaniu niepodległości. W latach stanu wojennego toczyła się w prasie podziemnej dyskusja na temat przyszłej ordynacji wyborczej, a jej wynikiem było porozumienie polskiego podziemia politycznego dotyczące wprowadzenia ordynacji opartej na jednomandatowych okręgach wyborczych. Można śmiało przyjąć, że był to postulat ogólnonarodowy, zarzucony później przez uzurpatorów, którzy zagarnęli władzę dla siebie, pozbawiając społeczeństwo praw wyborczych (odebranie biernego prawa wyborczego).

Wojciech Kulesza pisze: "Już w 1984 roku istniała wizja demokratycznego Państwa, za które warto było dalej walczyć, za które warto było siedzieć w więzieniu czy w odosobnieniu na internowaniu. Wielu zapłaciło wysoką cenę. Ale wielu z nich przeżyło i przeżywa nadal frustrację czy niespełnienie widząc co zostało z podziemnych deklaracji czy wspólnych programów na niepodległość. Nie ma żadnych wątpliwości, że część opozycji świadomie "zapomniała" podczas ustaleń w Magdalence o wcześniejszych planach państwa obywatelskiego którego podwaliną jest demokratyczny, jak w największych demokracjach świata, stosowany odwiecznie, większościowy wybór przedstawicieli do różnych szczebli samorządowej władzy. To tam, w Magdalence wybrali wyborczy system partyjny, zapewniający partyjnym liderom nieusuwalność ordynację proporcjonalną. Stali się zawłaszczając władzę po prostu okupantem polskiego społeczeństwa".

ORDYNACJA WYBORCZA DO SEJMU W UZGODNIENIACH OPOZYCJI - ROK 1984 - cały artykuł

Wojciech KULESZA - lekarz z Poznania, uczestnik Ruchu Obywatelskiego na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych (JOW), który od kilkunastu lat walczy o zmianę ordynacji wyborczej w wyborach parlamentarnych w Polsce.

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież