Wednesday, Oct 23rd

Last update04:33:09 AM GMT

RSS
You are here JOW JOW a państwo Ordynacja partyjna niszczy społeczeństwo obywatelskie

Ordynacja partyjna niszczy społeczeństwo obywatelskie

Email Drukuj PDF
Społeczeństwo

Wymuszanie takiego wyniku wyborów przez sztuczne mechanizmy ordynacji wyborczej - przymus głosowania na listy partyjne, przeliczniki, 5% bariera dostępności - jest nadużyciem prawodawcy. Jest łamaniem ludzkiej woli, a także zasad sprawiedliwości i logiki. Aspiracje wyborców nie muszą się bowiem mieścić w ofertach programowych partii. Aspiracje obywateli wychodzą poza zakres programów i zaufania do partii występujących na politycznym rynku. Chcą oni, i mają do tego niezbywalne prawo, znaleźć reprezentantów także dla swych obywatelskich dążeń. Taką szansę dają wybory większościowe oparte o jednomandatowe okręgi wyborcze (JOW) o czym będzie mowa w następnym bloku tematycznym tej Debaty.

Ordynacja PROPORCJONALNA - głosowanie na listy partyjne - daje obywatelom taką szansę, że albo wybiorą jakiś partyjny szyld, albo mogą nie głosować. Ten system, mówiąc metaforycznie, podstawia na stacji zestaw kilku kolorowych pociągów i mówi pasażerom przez megafon - możecie jechać do Lublina, Zabrza, Wólki i Pacanowa - wybierzcie według swej wolnej woli. I w domyśle - innych miejscowości nie ma, nie istnieje inny system transportu - kto chce gdzie indziej, niech siedzi w domu. I siedzą obywatele w domu, zdesperowani, wymanewrowani przez cynicznego prawodawcę.

ORDYNACJA PARTYJNA NISZCZY SPOŁECZEŃSTWO OBYWATELSKIE - cały artykuł na stronie prezentacyjnej.

Jednym z przykładów na to, że JOW "działa" jest również nasz portal i przygotowane przez nas prezentacje. Są one wynikiem obywatelskiego zaangażowania i całkowicie społecznej pracy. Podobną energię obywatelską, ale w nieporównywalnie większej skali, uruchomi w Polsce zmiana ordynacji - z partyjnej na większościową z jednomandatowymi okręgami wyborczymi.

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież