W sobotę kontynuowaliśmy zbiórkę żywności na śniadanie w święta Bożego Narodzenia oraz paczki żywnościowe dla potrzebujących. Zbiórka trwała w sklepach SANO i NETTO. Jak zwykle nie zawiodła młodzież koszalińskich szkół.
Stałym uczestnikiem naszych akcji stał się młody wolontariusz Adam Pietrzak, uczeń Zespołu Szkół nr 8 w Koszalinie (ul. Morska). Chociaż mieszka w Zegrzu Pomorskim, specjalnie dojeżdża w wolne dni do Koszalina, aby uczestniczyć w naszych akcjach. Dojeżdżają też wolontariuszki z innych podkoszalińskich miejscowości.
Zespół Szkół Nr 1 im. Mikołaja Kopernika (ul. Andersa):Magdalena Czajkowska, Roksana Skrzypińska, Natalia Dąbrowska, Kalina Wojtyniak.
Zespół Szkół Nr 8 im. Tadeusza Kościuszki (ul Morska):Karolina Załuska, Agnieszka Jarysz, Patrycja Żbik, Adam Pietrzak, Agnieszka Szpryngel, Paulina Bolszakow, Magda Wereszyńska, Magdalena Rękas, Natalia Szczypek, Małgorzata Dziura, Marysia Sobczyk.
II Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego (ul. Chełmońskiego):Joanna Majorek, Natalia Pakulak, Daria Jazgar, Anna Jopek, Patrycja Sarnowska.
Zespół Szkół Nr 9 im. Romualda Traugutta (ul. Jedności):Kamil Golański, Angelika Kocjan, Sylwia Karpicz, Marta Bąkowska, Milena Dąbrowska, Paulina Różańska.
Potrzebujących jest wielu, pomóżmy im
POMOCNA DŁOŃ. W weekend w Koszalinie trwać będą akcje charytatywne. Warto wziąć w nich udział i pomóc potrzebującym.
W sobotę radny miejski Stefan Romecki organizuje zbiórkę żywności dla ubogich z okazji zbliżających się świąt. "Kup i podaruj coś na świąteczne śniadanie" - w taki sposób apeluje do mieszkańców, by wsparli jego doroczną akcję. On oraz jego komitet przygotowuje w pierwszy dzień świąt spotkanie dla ubogich, przygotowuje też dla nich paczki. Z tej okazji jest organizowana w sobotę kolejna zbiórka żywności w sklepach Netto przy ul. Poprzecznej, Władysława IV i Śniadeckich w godz. 9-15, oraz w Sano przy ul. Śniadeckich, Franciszkańskiej w godz. 9-15 i w Galerii "Emka" w Sano w godz. 11-19. W akcji pomagają uczniowie ZS nr 1, ZS nr 8, LO II i ZS nr 9.
Natomiast w sobotę i niedzielę w Forum Koszalin będzie trwał kiermasz dobroczynny. Klienci Forum będą mieli okazję w godz. 10-19 kupić oryginalne ozdoby i upominki świąteczne. W ten sposób będzie można jednocześnie wspomóc potrzebujących w ramach akcji "Dobro czyń". Organizatorami są Forum Koszalin, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Koszalinie oraz Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (ośrodek terenowy w Koszalinie). Celem akcji jest zebranie funduszy, które zostaną przeznaczone na wsparcie obu ośrodków. To właśnie ich podopieczni są autorami wszystkich prac (wśród nich będą ozdoby, świeczniki, stroiki), które zostaną wystawione na sprzedaż. (MAS)
Źródło: "Głos Koszaliński" - 12-13 grudnia 2009
W sobotę w sklepie Netto odbyła się coroczna zbiórka żywności organizowana przez Komitet Obywatelski Miasta Koszalina. Dzięki niej zostanie zorganizowane śniadanie świąteczne dla najuboższych. (Reprodukcja zdjęcia z "Miasta" - 14.12.2009. Foto: Mariusz Czajkowski).
Radny liczy na wsparcie
Tradycyjnie już w Boże Narodzenie radny Stefan Romecki i Komitet Obywatelski Miasta Koszalina organizują śniadanie dla niezamożnych mieszkańców naszego miasta. W najbliższą sobotę (12 grudnia) w koszalińskicn sklepach odbędzie się zbiórka żywności potrzebnej, żeby przygotować poczęstunek.
Kosze, do których włożyć będzie można produkty spożywcze znajdować się będą w sklepach "Netto" przy ulicy Poprzecznej, Władysława IV oraz Śniadeckich oraz w "Sano" przy ulicy Śniadeckich i Franciszkańskiej oraz w centrum handlowym "Emka".
Zbiórka, w której pomagać będą wolontariusze z Zespołu Szkół nr 1, Zespołu Szkół nr 8 i 9 oraz II Liceum im. Broniewskiego potrwa od godz. 9 do 15 w sklepach "Sano" przy ul. Franciszkańskiej i Śniadeckich oraz w "Netto". W sklepie "Sano" w galerii Emka żywność zbierana będzie od godz. 11 do 19.
- Liczę na ludzi dobrego serca i z góry dziękuję za pomoc, dzięki której uda się pomóc niezamożnym rodzinom - mówi radny Romecki. (amb)
Źródło: "Miasto" - 12-13, 14 grudnia 2009
2009-11-28
Zbiórka żywności - Boże Narodzenie 2009
Jak co roku prowadziliśmy w sobotę 28 listopada zbiórkę żywności na tegoroczne śniadanie świąteczne. Dyżury w sklepach SANO i NETTO pełnili członkowie i sympatycy KOMK. Z wielkim poświęceniem pomagała nam młodzież z koszalińskich szkół. Poniżej lista wolontariuszy.
Zespół Szkół Nr 1 im. Mikołaja Kopernika (ul. Andersa):Roksana Skrzypińska, Magdalena Czajkowska, Natalia Miodowska, Agnieszka Iwan, Natalia Dąbrowska, Karina Wojtyniak, Joanna Marciniak, Anna Paluszak, Lidia Kotarba.
Zespół Szkół Nr 8 im. Tadeusza Kościuszki (ul Morska):Adam Pietrzak, Marysia Sobczyk, Martyna Garbacka, Paulina Zawisza, Małgorzata Stanek, Agnieszka Szpryngel, Patrycja Żbik, Agnieszka Jarysz.
II Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego (ul. Chełmońskiego):Robert Wróbel, Marcin Michałowicz, Dominika Nesteruk, Paulina Wójcik, Aleksandra Konon, Daria Jazgar.
Źródło: TVP Szczecin - Kronika - 28 listopada 2009
2009-10-24
Nagrody im. Kardynała Ignacego Jeża
W piątek, 23 października br., w koszalińskim teatrze, po raz pierwszy wręczono nagrody im. kardynała Ignacego Jeża.
Biskup Ignacy Jeż (1914-2007)
Celem nagrody, w tym roku przyznanej po raz pierwszy, ustanowionej przez biskupa Edwarda Dajczaka, ordynariusza koszalińsko-kołobrzeskiego wespół z Katolickim Stowarzyszeniem "Civitas Christiana" i "Caritas" diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, jest upamiętnienie dokonań i osoby kardynała Ignacego Jeża a także promowanie oraz inspirowanie działalności i twórczości krzewiącej ideały i postawy będące świadectwem uniwersalnych wartości chrześcijańskich. Nagroda przyznawana jest co roku osobom fizycznym i instytucjom w uznaniu działalności społeczno-kulturalnej i charytatywnej.
Wśród nagrodzonych znaleźli się nominowani: Stefan Romecki (za realizację zasady, że najwyższym dobrem jest człowiek) i Konrad Barczak (za wieloletnią działalność charytatywną i społeczną). Wyróżnienie otrzymali: prezydent Koszalina Mirosław Mikietyński (za umiejętność zauważenia człowieka w potrzebie i działalność, w której urząd nie zasłania człowieka), Jadwiga Roda z Kępic (za trud zaangażowania i ożywienia środowiska lokalnego, otwartość oraz gorliwość w niesieniu pomocy). Natomiast wśród laureatów, którzy otrzymali statuetki z wizerunkiem kardynała Jeża znaleźli się Gabriela i Andrzej Cwojdzińscy (za wkład w rozwój kultury na Pomorzu Środkowym, wybitną twórczość muzyczną inspirowaną sacrum, zaangażowanie w budowę struktur Kościoła lokalnego i życie społeczne regionu, działalność charytatywną, inicjatywy na rzecz współpracy z Polakami mieszkającymi poza granicami Polski oraz budzenie ducha patriotyzmu), Leontyna Łodziewska ze Słupska (za zasługi w dziele budowy struktur pomocy rodzinie na terenie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej) oraz Centrum Charytatywno-Opiekuńcze pw. Matki Bożej z Lourdes w Pile za wielkie dzieło pomocy człowiekowi znajdującemu się w potrzebie.
Po raz kolejny zawitaliśmy w tym roku na osiedle Lechitów, żeby uczcić święto dzieci. Zauważył to "Kurier Szczeciński", który tak opisał akcję:
Dzień z kawalerem. Jak co roku na os. Lechitów za sklepem Stodoła królował radny miejski Stefan Romecki, kawaler Orderu Uśmiechu, ktory wraz z pomocnikami zorganizował Dzień Dziecka, m.in. z nagrodami ufundowanymi przez złotników Renatę i Pawła Lubienieckich. Złote kolczyki i złoty pierścionek za zwycięstwo w mistrzostwach Koszalina w skakance zdobyły: do lat 12 - Klaudia Urbaniec, powyżej 12 lat - Justyna Ziemianin. Był też darmowy słodki poczęstunek, napoje chłodzące i potrawy z grilla. Dzieciom - także tym dorosłym - rozdano ok. 100 par nowych butów oraz 30 bluzeczek pozyskanych przez "kawalera" od dobrych ludzi. Tekst i fot. (mił)
Źródło: "Kurier Szczeciński" - 1 czerwca 2009
2009-04-12
Śniadanie Wielkanocne 2009
W pierwszy dzięń świąt Wielkanocnych jak zwykle spotkaliśmy się w Klubie "Bajka", który od kilku lat udziela gościny osobom samotnym, bezdomnym, niezamożnym i po prostu głodnym.
Najważniejszym miejscem w Klubie "Bajka", który na co dzień jest dyskoteką, jest miejsce przewidziane dla diskdżokeja. Tym razem zajęli je trochę nietypowi goście (od lewej): pan Artur, kierownik klubu, Stefan Romecki, ks. Antoni Tofil.
Spotkaliśmy się ze wszystkimi tymi, którym w życiu nie powiodło się, którzy nie radzą sobie z brutalną rzeczywistością lub padli ofiarą nieprzewidzianych sytuacji życiowych, często nie zawinionych przez siebie. Nie chcemy, żeby zostali ze swoimi problemami sami, pragniemy aby mogli spędzić te święta wśród ludzi, z poczuciem, że Koszalinianie o nich pamiętają, że im współczują i starają się pomagać.
W tym roku przybyło więcej osób niż zwykle i wyraźnie już widać, że coraz więcej mieszkańców miasta ma kłopoty materialne. Bieda staje się coraz bardzie powszechna, wdziera się do domów ludzi żyjących godnie, emerytów, rencistów i normalnych rodzin, które nie radzą sobie w obecnej rzeczywistości. Do "Bajki" przyszły w tym roku całe wielopokoleniowe rodziny, małżeństwa z dziećmi, rodziny emeryckie, którym nie starcza na życie.
Wszystkich strapionych pokrzepiał Słowem Bożym ks. Antoni Tofil, proboszcz parafii katedralnej w Koszalinie. Prawdziwym pocieszeniem była modlitwa i śpiew (nieco inny od tego, który w "Bajce" rozbrzmiewa na co dzień) oraz życzenia i dzielenie się jajkiem.
Dary Koszalinian, zebrane w ciągu trzech sobót poprzedzających święta, pozwoliły na wydanie 130 paczek przed świętami oraz 250 paczek podczas śniadania wielkanocnego. Tradycyjnie przygotowano również 100 paczek dla dzieci.
Członkowie KOMK zostali wreszcie dostrzeżeni i docenieni przez Prezydenta Koszalina i Urząd Miejski. Tuż przed samymi swiętami otrzymali domiar podatkowy za wynajmowane od miasta pomieszczenie przy ul. Piłsudskiego. Ma to być rzekoma zaległość z 4 lat (!!!) chociaż nikt wcześniej się o to nie upominał i nie zgłaszał jakichkowliek roszczeń. Próba odwołania się od decyzji nie przyniosła rezultatu, kazano dostarczyć mnóstwo papierów lub odwołać się do Sądu Administracyjnego. Członkowie KOMK, którzy nigdy nie sięgali po dotacje miejskie, polegając wyłącznie na ofiarności publicznej, będą zatem musieli zapłacić 450 złotych z własnej kieszeni. Za to, że bezinteresownie pomagają innym. Nie zniechęci nas to do dalszych działań na rzecz naszego miasta. Poprosimy Urząd Miejski o rozbicie należności na raty i ją spłacimy.
Wyjaśnienie: W maju br. otrzymalismy odpowiedź prezydenta Koszalina, Mirosława Mikietyńskiego, który poszedł nam na ręke i umorzył należność. Dziękujemy.
2009-03-28
Na Wielkanoc
W sobotę 28 marca br. kontynuowaliśmy naszą akcję zbiórki żywności, tym razem w sklepach NETTO i TORG.
Oprócz członków KONK-u pomagali uczniowie z Zespołu Szkół Nr 1 (tzw. "Ekonom") przy ul. Andersa: Renata Górniak, Ola Polkiewicz, Kasia Wilk, Ania Śliwińska, Judit Szozda Martin i Dorota Stefaniak. Wolontariusze z Zespołu Szkół Nr 8 przy ul. Morskiej: Natalia Jońska, Magda Materna, Karolina Załucka, Paulina Szczygieł, Ernestyna i Marysia Sobczyk, Małgosia Dziura, Małgosia Stanek, Agnieszka Szpryngieł i Adam Pietrzak.
KOMK przez cały czas wydaje paczki dla osób potrzebujących. W tym roku odnotowano poważny wzrost zapotrzebowania na żywność, co świadczy o szybkim ubożeniu społeczeństwa. Doszło nawet do przepychanek. Żywność, która miała być wydana w ciągu tygodnia, rozeszła się jednego dnia. Standardowa paczka zawiera przeważnie: olej, cukier, mąkę, ryż, kaszę, czekoladę, konerwy, dżem, pasztet, makarony. Do 1 kwietnia 2009 wydano około 100 paczek.
2009-03-23
Trwa tradycyjna zbiórka darów na śniadanie Wielkanocne dla koszalinian bezdomnych oraz znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji materialnej.
Jak zwykle bardzo ofiarnie pomaga młodzież z koszalińskich szkół. Martyna Lubińska i Klaudia Stępień (sklep SANO przy ul. Śniadeckich); Marzena Janoszczyk, Małgorzata Stanek i Adama Pietrzak (sklep SANO w Galerii EMKA); Marysia Sobczyk, Małgorzata Dziura, Katarzyna Wierzbicka i Natalia Jońska (sklep NETTO przy ul. Władysława IV); Dominika Nowak i Ania Piwowarczyk (sklep NETTO przy ul. Poprzecznej).
Media koszalińskie i szczecińskie zapowiadają na swoich łamach terminy i miejsca zbiórek oraz relacjonują naszą akcję, za co bardzo jesteśmy im wdzięczni. (kw)