HistoriaHistoria KoszalinaPaństwoPrezydent Lech Kaczyński

Pomnik Prezydentów na Górze Chełmskiej

Prawdopodobnie 8 maja zostanie odsłonięty na Górze Chełmskiej pomnik dwóch prezydentów-pielgrzymów, którzy odwiedzili sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej – Ryszarda Kaczorowskiego i Lecha Kaczyńskiego. Wizyta Ryszarda Kaczorowskiego w Koszalinie rozpoczęła się wieczorem 11 lutego 2000 roku i zakończyła 13 lutego w godzinach południowych. Prezydent Lech Kaczyński przyjechał do Koszalina 14 maja 2009 roku i przebywał w mieście przez kilka godzin. Pomnik stanie w miejscu, gdzie alejka wiodąca od bramy na szczyt, skręca w stronę głównych schodów wspinających się w stronę sanktuarium. Tutaj właśnie zostanie ustawiony kilkutonowy głaz, do którego zamocowana będzie tablica z godłem Rzeczypospolitej i napisem:

 

PAMIĘCI PIELGRZYMÓW
DO MATKI BOŻEJ TRZYKROĆ PRZEDZIWNEJ
PREZYDENTÓW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
RYSZARDA KACZOROWSKIEGO I LECHA KACZYŃSKIEGO
12.02.2000 – 14.05.2009

 

Foto 2
Foto 2

Prezydent Ryszard Kaczorowski przyjechał do Koszalina w lutym 2000 roku na zaproszenie ówczesnego senatora RP Krzysztofa Majki (obecnie ambasador RP w Republice Korei). Senator pełnił wówczas funkcję przewodniczącego społecznego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Koszalinie. Wizyta symbolizowała nawiązanie więzi przez powojennych mieszkańców Ziem Zachodnich z przedwojenną II Rzeczpospolitą, przybywającą w osobie jej ostatniego prezydenta, który w grudniu 1990 roku przekazał insygnia władzy pierwszemu prezydentowi wolnej Rzeczypospolitej, Lechowi Wałęsie. Oznaczała trwanie Polski nad Bałtykiem, przypieczętowane Zaślubinami z Morzem w 1920 roku w Pucku i w 1945 roku w Kołobrzegu.

Prezydent rozpoczął wizytę od złożenia wieńców pod Pomnikiem Ofiar Bolszewizmu przed koszalińską katedrą, obejrzał w teatrze sztukę „Betlejem polskie”, spotkał się ze studentami Wyższego Seminarium Duchownego oraz Politechniki Koszalińskiej, odwiedził Sanktuarium na Górze Chełmskiej, spotkał się z harcerzami, uczcił żołnierzy spod Monte Cassino składając kwiaty pod tablicą pamiątkową 14. Batalionu Żbik, znajdującą się w kościele Ducha Świętego. Kulminacyjnym momentem wizyty było podpisanie Aktu Erekcyjnego budowy pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dokument przekazano biskupowi koszalińsko-kołobrzeskiemu Marianowi Gołębiewskiemu w depozyt honorowy. Pomnik Marszałka został uroczyście odsłonięty 11 listopada 2003 roku, w Święto Niepodległości.

Foto 3
Foto 3

Prezydent Lech Kaczyński przyjechał do Koszalina 14 maja 2009. Wcześniej poznał bardzo dobrze miasto, przez pięć lat wykładając na jednej z koszalińskich uczelni. W tamtych latach często dostrzegano go wśród uczestników Mszy św. w kościele Ducha Świętego. Wizyta trwała zaledwie kilka godzin, ale dobrze zapadła w pamięci koszalinian. Prezydent przyjechał ze Sławna, pierwsze kroki kierując ku sanktuarium na Górze Chełmskiej, gdzie oczekiwali na niego prezydent miasta Mirosław Mikietyński i biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak. Opowiadano, że w sanktuarium modlił się za swoją mamę, która wówczas chorowała. Prosił też siostry z Góry Chełmskiej o modlitwę w tej intencji. W darze otrzymał oprawną w skórę Kronikę Wendlanda, niezwykły opis historii miasta dokonany przez koszalińskiego dziejopisarza z XVIII wieku. Z Góry Chełmskiej prezydent Lech Kaczyński pojechał do Politechniki Koszalińskiej, gdzie oczekiwali na niego studenci i uczniowie szkół średnich. Tutaj wygłosił wykład „Pytanie o tożsamość młodzieży polskiej w jednoczącej się Europie Narodów”. Na zakończenie wizyty złożył kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, w obecności kompanii honorowych jednostek koszalińskiego garnizonu oraz pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich. Otrzymał statuetkę, replikę pomnika Marszałka, który mógł powstać dzięki nadzwyczajnemu zaangażowaniu innego prezydenta, Ryszarda Kaczorowskiego.

Dwaj prezydenci, pielgrzymi do koszalińskiego sanktuarium, oddający pokłon marszałkowi Piłsudskiemu w koszalińskim pomniku na placu Zwycięstwa – zginęli razem 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, w drodze na uroczystość ku czci pomordowanych oficerów polskich. (tr)

Foto 1. Paweł Michalak, były senator koszaliński, przewodniczący Stowarzyszenia im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, zgromadził już niemal wszystkie dokumenty i uzgodnienia niezbędne do rozpoczęcia budowy pomnika (Foto: Tadeusz Rogowski)
Foto 2. Prezydent Ryszard Kaczorowski przed sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej, 12 lutego 2000 (Foto: Tadeusz Rogowski)
Foto 3. Prezydent Lech Kaczyński na spotkaniu z młodzieżą w Politechnice Koszalińskiej, 14 maja 2009 (Foto: Adam Paczkowski)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.