Jak Niemcy reklamowali Koszalin

Czym żyje Koszalin - aktualne wydarzenia, bieżące dyskusje, ciekawostki, galerie fotograficzne.

Jak Niemcy reklamowali Koszalin

Postprzez kaktus_kolczasty » 26 Sty 2014, 13:46

Jak przed wojną reklamowano Koszalin, żeby przyciągnąć turystów i wczasowiczów. Które walory Koszalina i okolic eksponowano najbardziej, jakich haseł używano. Które elementy przedwojennej reklamy i promocji są aktualne do dziś. Przedwojenny folder ukazujący Koszalin i okolice pozwoli nam udzielić odpowiedzi na pytania.

Zaprezentowanie całego folderu wymaga oczywiście trochę czasu, przede wszystkim przetłumaczenia dość trudnych tekstów, raczej literackich. Będzie to oczywiście tłumaczenie amatorskie.

Przede wszystkim - plaże i kurorty nadmorskie oraz łatwy dojazd dzięki kolei miejskiej i plażowej (tramwaje). Morze, lasy i jeziora. Folklor jamneński, z opisem podobnym do opisu Indian w rezerwatach. Sport, ale sport zideologizowany, narodowo-socjalistyczny, nastawiony na przygotowania wojenne III Rzeczy. Ciekawostka, która nie powinna dziwić tych, którzy znają trochę historię - narodowy socjalizm (faszyzm, nazizm) jako "towar eksportowy", walor tego terenu. Przypomnijmy, na tym terenie (Pomorze, a Koszalin i okolice w szczególności), Hitler i NSDAP dostawali najlepsze wyniki w wyborach w całej Rzeszy. Pomorze było matecznikiem hitleryzmu, ale w Berlinie, skąd pochodziło większość wczasowiczów, Hitler i jego partia osiągali znacznie słabsze wyniki. Stąd, propagandowe wykorzystanie ulotki turystycznej kierowanej głównie do Berlińczyków. Wiele innych ciekawostek, które stopniowo będę wrzucał na forum.
Awatar użytkownika
kaktus_kolczasty
 
Posty: 293
Dołączenie: 01 Lis 2008, 00:18

Re: Jak Niemcy reklamowali Koszalin

Postprzez kaktus_kolczasty » 26 Sty 2014, 14:40

Tytuł folderu od razu ukazuje kierunek promocji Koszalina - Zur Ostsee über Köslin - Die Stadt zwischen Wald und Meer ----> Do Morza Bałtyckiego przez Koszalin (ewentualnie Do Bałtyku przez Koszalin) - Miasto między lasem a morzem.

Folder ma wymiar 21 x 9,7 cm i jest składany w Z, popularnie ten format określa się jako Zigzag. Po rozłożeniu mamy w sumie 12 stron prezentacji, po 6 z każdej strony formatu o wymiarach 21 x 58,6 cm. Do prezentacji mamy więc łącznie pas papieru o szerokości typowej kartki (21 cm) i długości prawie 1,2 m. Zaletą takiego rozwiązania graficznego jest możliwość zamieszczenia dużej ilości zdjęć i tekstów przy zachowaniu stosunkowo niewielkiego, kieszonkowego formatu oraz niskiej ceny folderu, zaledwie 5 fenigów (cena symboliczna). Kolorystyka czarno-biała, ale opracowana z dużą dbałością o dobrą czytelność, zdjęcia ostre, wyraźne, tekst w kontrze (biała czcionka na czarnym tle). Folder zawiera 22 dobre zdjęcia oraz kilka stron ciekawych wciągających tekstów, napisanych żywym literackim językiem. Grafika starannie przemyślana, użyto kilka formatów czcionek - gotyku i czcionki łacińskiej oraz tzw. czcionki pisanej (przypominającej odręczny charakter pisma). Teksty wydrukowano cienką czcionką bezszeryfową przypominającą znaną z komputera czcionkę Arial.
----------------------------------
Na stronie tytułowej mamy swego rodzaju rekomendację w formie zapisu: "Sprawdzono: Krajowe Stowarzyszenie Turystyczne Pomorze, Szczecin wydanie 1939 i następne". (Geprüft: Landesverkehrsverband Pommern, Stettin Ausgabe 1939 ff).

Opłata symboliczna 5 fenigów. (Schutzgebühr 5 Pfg)

Uwaga. Opłata symboliczna, czy też opłata ochronna (dosłownie - Schutzgebühr) oznacza zwyczajową opłatę symboliczną, a nie cenę zakupu, która zawsze uwzględnia zysk. W Niemczech stosowana często do publikacji urzędowych wydawanych przez organy państwowe, instytucje edukacyjne i badawcze, stowarzyszenia, a nawet osoby prywatne. Obejmuje oferty, dokumentacje, zbiory wyroków i orzeczeń, przepisy, publikacje, broszury, sprawozdania.
---------------------------------
Na ostatniej stronie wskazanie gdzie mozna szukać informacji turystycznych.

Informacje: Towarzystwo Turystyczne (zarejestrowane) Koszalin i wszystkie biura podróży (Auskünfte: Verkehrsverein e. V. Köslin u. alle Reisebüros).
Awatar użytkownika
kaktus_kolczasty
 
Posty: 293
Dołączenie: 01 Lis 2008, 00:18

Re: Jak Niemcy reklamowali Koszalin

Postprzez kaktus_kolczasty » 26 Sty 2014, 15:48

"Okładki" folderu czyli strona pierwsza i ostatnia.

Image ... Image
Awatar użytkownika
kaktus_kolczasty
 
Posty: 293
Dołączenie: 01 Lis 2008, 00:18

Re: Jak Niemcy reklamowali Koszalin

Postprzez kaktusiak » 29 Sty 2014, 18:42

Tak wygląda folder po "rozciągnięciu".

Image
Image
kaktusiak
 

Re: Jak Niemcy reklamowali Koszalin

Postprzez kaktus_kolczasty » 29 Sty 2014, 19:01

Na ostatnie stronie drobnym drukiem walory Koszalina w skrócie.

Schnellzugstation Berlin-Stettin-Danzig-Königsberg; 33 000 Einwohn., Regierung, Landratsamt, Amts- und Landgericht, Nat.-Polit. Erziehungsanstalt. Von Berlin 4 Stunden, von Stettin 2 /4 Stunden. Regelmäẞige und schnelle Verbindung an die Ostsee (10 km).

Ekspresowa stacja kolejowa Berlin-Szczecin-Gdańsk-Królewiec; 33 000 mieszkańców, rejencja, starostwo, sąd okręgowy i powiatowy, Narodowo-Polityczne Zakłady Wychowawcze. Z Berlina 4 godziny, ze Szczecina 2 godziny i kwadrans. Regularne i szybkie połączenia z Morzem Bałtyckim (10 km).
Awatar użytkownika
kaktus_kolczasty
 
Posty: 293
Dołączenie: 01 Lis 2008, 00:18

Re: Jak Niemcy reklamowali Koszalin

Postprzez kaktusiak » 01 Lut 2014, 00:21

Image
Dom, w którym mieszkała Henrietta Hendel-Schütz (1772-1849)

Str. 2

Prawie 700-letnie miasto na wschodniopomorskim wybrzeżu, wypełnione świeżym oddechem lasu i morza! To Koszalin! W odległej przestrzeni rozciągają się piękne nowoczesne wille i osiedla mieszkalne, wyrastając ze wszystkich stron, wyłaniając się jednocześnie z lasu i morza, jakby wychodziły sobie naprzeciw.

Koszalin jest hojnie obdarowany przez naturę. Tuż za bramami miasta rozpoczynają się wspaniałe lasy liściaste i iglaste: Las Chełmskogórski (z Krzyżem Chełmskim i rozległą panoramą rozciągającą się z wieży widokowej), Las Hammerwald i Las Bukowy, a wszystko dobrze ze sobą skomunikowane liniami tramwajowymi. W taki sam sposób można łatwo dotrzeć do plaż nadbałtyckich z ośmioma idyllicznymi koszalińskimi kurortami, docierając tam tramwajem plażowym.

-------------------------------
Uwagi:
*wschodniopomorskie wybrzeże - dla Niemców Pomorze Wschodnie (Ostpommern) lub Pomorze Tylne (Hinterpommern), dla nas Pomorze Zachodnie, zależy, z której strony kto patrzy;
"lasy: Gollenwald (Góra Chełmska), Buchwald (między Koszalinem a Mścicami), Hammerwald (las wokół Maszkowa) - należały do miasta Koszalina;
*tramwaj plażowy - niemieckie Strandbahn, dosłownie kolej, kolejka plażowa.
kaktusiak
 

Re: Jak Niemcy reklamowali Koszalin

Postprzez kaktus_kolczasty » 05 Lut 2014, 00:14

Str. 3

LASY to szczególne bogactwo Koszalina. Cudownie jest wędrować po lasach, ponieważ ich zróżnicowane górzyste krajobrazy nigdy nie są monotonne. Zawsze otwierają się przed nami nowe ekscytujące widoki. Dostępnych jest ponad 50 km tras turystycznych, wśród nich ścieżki przyrodnicze i krajobrazowe w Lesie Bukowym, jedyne tego rodzaju ścieżki pomorskie.

Największy urok Koszalina to jednak jego położenie w pobliżu Bałtyku. Jest on bramą do szeregu urokliwych kurortów nadmorskich: Mielno, Unieście, Czajcze, Łazy, a także Mielenko, Chłopy, Sarbinowo i Gąski. Wszędzie mocne i ożywcze uderzenia fal Bałtyku, bliskość lasów nadbrzeżnych i piękne wolne od kamieni PLAŻE.
--------------
Uwagi
Odpowiedniki niemieckie nazw polskich: Mielno (Grössmllen), Unieście (Nest), Czajcze (Deep), Łazy (Laase), Mielenko (Kleinmöllen), Chłopy (Bauerhufen), Sarbinowo (Sorenbohm) i Gąski (Funkenhagen).

Image
Image
Awatar użytkownika
kaktus_kolczasty
 
Posty: 293
Dołączenie: 01 Lis 2008, 00:18

Re: Jak Niemcy reklamowali Koszalin

Postprzez kaktus_kolczasty » 05 Lut 2014, 02:59

Str. 4

Image
W Lesie Bukowym

Image
Gmach Rejencji

Image
Nad stawem Zamkowym

---------------------------------------------
Uwaga.
*Stawek w parku przy ul. Piastowskiej, nosił nazwę Stawu Zamkowego (Schlossteich).
*Rejencja czyli były Urząd Wojewódzki przy ul. Andersa (dawniej Lampego) oddana została do użytku tuż przed wojną (więcej o gmachu). Wcześniej mieściła się przy obecnej ul. Andersa (więcej).
Awatar użytkownika
kaktus_kolczasty
 
Posty: 293
Dołączenie: 01 Lis 2008, 00:18

Re: Jak Niemcy reklamowali Koszalin

Postprzez kaktus_kolczasty » 05 Lut 2014, 03:58

Str. 5

Image
Image
Awatar użytkownika
kaktus_kolczasty
 
Posty: 293
Dołączenie: 01 Lis 2008, 00:18

Re: Jak Niemcy reklamowali Koszalin

Postprzez Wikt. » 05 Lut 2014, 10:43

Bardzo ciekawy temat, przydałoby się po zakończeniu prezentacji zebrać całość w jeden artykuł z tekstami i miniaturkami klikalnymi do dużych zdjęć. Tutaj teksty trochę giną wśród zdjęć.
Wikt.
 

Następna

Powróć do Koszalin - Aktualności

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron