Zabiorą nam działki?

Czym żyje Koszalin - aktualne wydarzenia, bieżące dyskusje, ciekawostki, galerie fotograficzne.

Re: Zabiorą nam działki?

Postprzez Ciecinior » 21 Wrz 2013, 10:53

Koszaliniaki obudźta się!!! Wczoraj w Szczecinie tak jak w całej Polsce manifestowali działkowcy, którzy słusznie uważają, że Sejm chce ich orżnąć i dlatego wydłuża prace nad obywatelskim projektem o ogródkach działkowych. Trasa manifestacji od placu Lotników do Urzędu Wojewódzkiego.
Ciecinior
 

Re: Zabiorą nam działki?

Postprzez Westi » 19 Lis 2013, 10:46

Jest szansa, że projekt ustawy ratujący ogrody działkowe będzie kompromisowy i satysfakcjonujący wszystkie strony - powiedział w poniedziałek (18 listopada) premier Donald Tusk.

"Ze względu na wątpliwości konstytucyjne i ustrojowe uzgodniliśmy z liderami ogródków działkowych, że (...) w ustawie będzie zapis, że kwestie uwłaszczenia będziemy rozstrzygali w odrębnych przepisach" - podkreślił w poniedziałek szef rządu na konferencji prasowej w Pułtusku. Premier poinformował, że szefowie Polskiego Związku Działkowców zgodzili się, by zebrania, na których działkowcy będą decydowali, czy należą do PZD, czy nie, były obowiązkowe. Premier: "Ustawa będzie o tym rozstrzygała i taką zgodę też uzyskałem". Działkowcy przyjęli propozycję premiera o dodatkowych gwarancjach dotyczących swobody zrzeszania się działkowców, poprzez ustawowe zobowiązanie do odbycia w każdym ogrodzie zebrań rozstrzygających o przynależności organizacyjnej ROD.

Termin wyznaczony przez Trybunał Konstytucyjny do zmiany ustawy mija 21 stycznia 2014 r. Trybunał ocknął się z głębokiego snu po 7 latach obowiązywania ustawy i stwierdził, że ustawa o ogrodach działkowych jest niekonstytucyjna. Sędziowie nie zamierzają jednak zwracać pieniędzy pobieranych przez te 7 lat w formie wielkich pensji. Wiele innych ustaw, jak choćby Kodeks wyborczy, który w praktyce pozbawia obywateli zagwarantowanego w Konstytucji biernego prawa wyborczego (jedno z podstawowych praw obywatelskich), ale Trybunału to nie obchodzi, uznał bowiem, że nie ma nic ważniejszego w Polsce jak ogródki działkowe.
Westi
 

Re: Zabiorą nam działki?

Postprzez Flavi » 23 Lis 2013, 22:45

Sejm uchwalił w piątek (22 listopada 2013) nową ustawę o rodzinnych ogródkach działkowych. Niemal jednogłośnie (za - 441, przeciw - 2, wstrzymujących - 0) przeszedł projekt obywatelski, który poparło blisko milion obywateli. Po raz pierwszy w historii Sejmu projekt społeczny poparły wszystkie klubu parlamentarne. Dla ważności ustawa musi jeszcze znaleźć poparcie w Senacie, a także uzyskać podpis Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

W ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie ustawy zarządy ogrodów działkowych będą musiały obowiązkowo zwołać zebranie wszystkich działkowców, by ci zdecydowali, czy chcą pozostać w ogólnopolskim stowarzyszeniu, w jakie przekształci się PZD, czy też będą chcieli się od niego odłączyć i założyć nowe stowarzyszenie. Jednak, żeby decyzja była ważna, na zebranie musi przyjść co najmniej połowa działkowców z danego ogrodu. Sprawa uwłaszczenia działkowców zostanie uregulowana w odrębnej ustawie.

"Jest to ogromny sukces" - mówi po uchwaleniu przez Sejm nowej ustawy działkowej prezes PZD Eugeniusz Kondracki, dodając, że coraz bardziej realna staje się szansa, że do 21 stycznia 2014r. działkowcy będą mieli dobrą ustawę, popartą poprzez wszystkie kluby parlamentarne.

W projekcie nowej ustawy PO proponowała początkowo likwidację związku, by tysiące hektarów gruntów, których jest on użytkownikiem wieczystym, wróciły w ręce gmin i państwa (PZD uwłaszczył się na tych gruntach pod rządami SLD). Później, PO wycofała się jednak z tych pomysłów i zgodziła na procedowanie projektu obywatelskiego, a premier Tusk spotkał się z prezesem PZD Eugeniuszem Kondrackim.

W Polskim Związku Działkowców znajduje się ponad 4,9 tys. ogrodów, w których działki ma ponad 966 tys. rodzin. Są to najczęściej osoby starsze, emeryci i renciści.

Źródło: Polski Związek Działkowców
Flavi
 

Re: Zabiorą nam działki?

Postprzez Flavi » 23 Lis 2013, 22:45

Wypowiedzi podczas debaty w Sejmie:

"Dziękuję wszystkim tym, którzy w pracach legislacyjnych zrozumieli jak ważna jest ta przestrzeń obywatelskiej aktywności" (wicepremier Janusz Piechociński - PSL).

"Ogrody działkowe były do dziś reliktem, a teraz są przyszłością miliona rodzin" (poseł Tomasz Makowski - RP).

"Przeszliśmy długą drogę od wyroku TK i przedstawienia przez Platformę Obywatelską likwidatorskiego projektu o ogrodach działkowych, w którym chciano obciążyć działkowców pięciokrotnością podatku rolnego, dokonać nacjonalizacji i komunalizacji majątku PZD i zlikwidować Związek" (poseł Zbyszek Zaborowski - SLD).

Żródło: Polski Związek Działkowców
Flavi
 

Poprzednia

Powróć do Koszalin - Aktualności

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron