Atom w Koszalinie!

Czym żyje Koszalin - aktualne wydarzenia, bieżące dyskusje, ciekawostki, galerie fotograficzne.

Re: Atom w Koszalinie!

Postprzez Jądro atomowe » 28 Lip 2013, 12:20

Na Pomorzu zawiązują się koalicje anty- i pro- atomowe.

Dwanaście samorządów zawiązało koalicję przeciwko planom zlokalizowania w Gąskach elektrowni atomowej. - Mamy nadzieję, że Warszawa się obudzi i zacznie się z nami liczyć - powiedziała Olga Roszak-Pezała, wójt gminy Mielno, która gościła przedstawicieli dwunastu samorządów Pomorza Środkowego. Wójt Mielna stoi na czele zespołu koordynacyjnego, który poprowadzi w regionie nadmorskim antyatomową kampanię informacyjną, m.in. poprzez plakaty i ulotki, przeciw planom Polskiej Grupy Energetycznej Elektrownia Jądrowa (PGE EJ), która - obok Choczewa i Żarnowca - widzi w Gąskach potencjalne miejsce pod budowę atomówki do 2025 r. (24Kurier.pl)

Z kolei Darłowo, Sławno i gminy skupione wokół tych ośrodków zawiązały koalicję na rzecz przywrócenia na tzw. krótkiej liście - lokalizacji elektrowni atomowej nad jeziorem Kopań. Elektrownia atomowa to szansa na rozwój gospodarczy tych gmin - mówią samorządowcy.
Jądro atomowe
 

Re: Atom w Koszalinie!

Postprzez Zeta » 09 Sie 2013, 15:43

Opinie na temat elektrowni atomowej na Pomorzu są nadal podzielone, co nie przeszkadza zarówno zwolennikom jak i przeciwnikom wygadywać głupot. Na Portalu Samorządowym artykuł o elektrowniach atomowych:

- Koncentrujemy się na działaniach edukacyjno-informacyjnych na terenie gmin wskazanych jako potencjalne lokalizacje. Współpraca z samorządami opiera się na informowaniu o istotnych dla projektu działaniach i zdarzeniach - podkreśla Joanna Zając z PGE EJ 1 sp z o.o.

Tymczasem podczas pobytu w Koszalinie "autobusu atomowego" w grudniu 2012 obsługa złożona z młodych ludzi zapewniała, że elektrownia w Gąskach nie powstanie. "Społeczeństwo jej nie chce, to nie będzie" - deklarowali. Stoi to w sprzeczności z wypowiedzią Joanny Zając dla Portalu Samorządowego. Wynika z tego, że ktoś - tzn. albo obsługa atomowego autobusu albo Joanna Zając - kłamie na żywca.

Elektrowni nie chce Kołobrzeg, w którym co drugi przechodzień mówi po niemiecku. Były prezydent Kołobrzegu nie krępuje się okazywaniem większej troski o dobre samopoczucie Niemców (którzy mają u siebie 20 elektrowni atomowych), niż o polski interes narodowy:

"Przytoczę jeden argument na nie dla elektrowni jądrowej w Gąskach. Mój kolega z Berlina powiedział, ze nie przyjedzie do mnie na weekend, jeżeli będę sąsiadem takiej elektrowni - mówi Henryk Bieńkowski" (obecnie sekretarz gminy Mielno).

To jest argument nie do przebicia, nie dla elektrowni w Polsce, bo Niemiec z Berlina nie przyjedzie na weekend do Bieńkowskiego z Kołobrzegu. Niemiec, czyli obywatel kraju, który tworzy obecnie razem z Rosją największe zagrożenie ekologiczne w dziejach Bałtyku, licząc od epoki plejstocenu, tzn. eksploatuje Gazociąg Północny (prawdziwa bomba ekologiczna) idący dnem Bałtyku. Pan Bieńkowski przegrał wybory w Kołobrzegu i dobrze, bo człowiek, który najpierw mówi, a później myśli, nie powinien być nawet wójtem Pierdzikowa Dolnego, nie wspominając o Kołobrzegu.

Źródło: Portal Samorządowy, Atomowe przepychanki, Weronika Kocela/ 09-08-2013 (http://www.portalsamorzadowy.pl/gospoda ... 301_1.html)
Zeta
 

Re: Atom w Koszalinie!

Postprzez Eugen » 09 Sie 2013, 20:58

Jeszcze jedna bzdura w tym tekście, świadcząca o tym, że tam gdzie panują emocje, tam wyłącza się myślenie. W tym samym artykule Tadeusz Pasusiak z komitetu obywatelskiego "Nie dla Atomu w Lubiatowie" mówi:

...Żadna technologia (...) nie da stuprocentownej gwarancji bezpieczeństwa i tego, że w Polsce nie wydarzy się to co w Fukushimie.

W Fukushimie doszło do wycieku na skutek trzęsienie ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera, które wywołało falę o wysokości nawet do 15 m. Nie ma możliwości, żeby trzęsienie ziemi o tej skali wystąpiło w Polsce, podobnie jak nie ma możliwości, żeby Bałtyk wytworzył tak gigantyczną falę. Tylko jedną z awarii w Fukushimie (była to seria awarii) zakwalifikowana jako 7. stopnie w siedmiostopniowej międzynarodowej skali INES. Fukushimy nie da się porównać nawet do Czarnobyla, gdyż ilość uwolnionego materiału promieniotwórczego wynosiła ok. 10 procent tego co zostało uwolnione w trakcie katastrofy w Czarnobylu.
Eugen
 

Re: Atom w Koszalinie!

Postprzez jadzik » 10 Sie 2013, 10:38

No ale w Polsce znalazł się już "naukowiec" który wielki sztorm z XV wieku w Darłowie przedstawił jako tsunami a wysokość fali określił na 20 metrów. :lol: Niezawodny Głos Koszaliński oczywiście te bzdury powiela.
jadzik
 

Re: Atom w Koszalinie!

Postprzez Flavi » 10 Sie 2013, 11:19

W piątek 9 sierpnia w Gąskach przedstawiciele dziewięciu samorządów podpisali list intencyjny w celu sprzeciwu wobec lokalizacji elektrowni jądrowej w gminie Mielno (starosta koszaliński nie został w ogóle zaproszony). List intencyjny podpisali samorządowcy z Rewala, Kołobrzegu, Manowa, Karlina, Tychowa, Ustronia Morskiego, Biesiekierza, Będzina i Mielna. Nie podpisały listu miasto Koszalin i powiat Koszalin. Przeciwko planom budowy elektrowni atomowej w regionie nadmorskim środkowego wybrzeża, wypowiedziały się też gminy Łeba, Biesiekierz.

Źródło: 24Kurier.pl, 10-08-2013
Flavi
 

Re: Atom w Koszalinie!

Postprzez Glabisz » 13 Sie 2013, 08:09

jadzik napisał(a):No ale w Polsce znalazł się już "naukowiec" który wielki sztorm z XV wieku w Darłowie przedstawił jako tsunami a wysokość fali określił na 20 metrów. :lol: Niezawodny Głos Koszaliński oczywiście te bzdury powiela.


Tsunami "Niedźwiedź Morski". Ciekawe kto temu naukowcowi płaci za takie rewelacje i dlaczego polski podatnik utrzymuje wariata na etacie państwowym.
Glabisz
 

Re: Atom w Koszalinie!

Postprzez Gonio62 » 03 Paź 2013, 23:57

Wrzucam zdjęcia prawie sprzed roku. Przyjazd do Koszalina "autobusu atomowego" z ekipą przekonującą do budowy elektrowni atomowych - 30 listopada 2012. Przed Politechniką Koszalińską drogę "zagrodził" mu "autobus antyatomowy" i przeciwnicy budowy takich elektrowni. Wewnątrz były stoiska i... gorące dyskusje zwolenników i przeciwników atomu. Nie było jednak agresji, wzajemnej niechęci, raczej wzajemna ciekawość i humor.

Image
Image
Gonio62
 

Re: Atom w Koszalinie!

Postprzez Gonio62 » 03 Paź 2013, 23:58

Image
Image
Image
Gonio62
 

Re: Atom w Koszalinie!

Postprzez Gonio62 » 03 Paź 2013, 23:59

Image
Image
Image
Gonio62
 

Re: Atom w Koszalinie!

Postprzez Piotr » 03 Sty 2014, 19:40

Gonio62 napisał(a):Wewnątrz były stoiska i... gorące dyskusje zwolenników i przeciwników atomu. Nie było jednak agresji, wzajemnej niechęci, raczej wzajemna ciekawość i humor.


Byłem wtedy na Politechnice i mam niestety niezbyt miłe wspomnienie. Autor wpisu zamieszczonego powyżej jakby tego nie zauważył, ale przeciwnicy atomu sami sobie wywalczyli prawo pobytu na tym pokazie. Skandalicznie zachowały się władze Politechniki Koszalińskiej, które zamiast stworzyć przestrzeń do wymiany myśli i poglądów - co jest obowiązkiem uczelni wyższej - podjęły próbę wyeliminowania przeciwników atomu, nie pozwalając m.in. na wjazd ich autobusu przed teren uczelni oraz wywieszenie materiałów poglądowych. Administracja Politechniki zawiadomiła policję, doszło do ostrej wymiany zdań. Uczelnia postawiła na propagandę, a nie na wymianę poglądów. Nie sprawdziła się jako wolna wszechnica i przestrzeń dla wymiany myśli, pokazała swoje totalitarne oblicze. Ciekawe, ze na kompromitację PK jakoś dziwnie nikt nie zareagował.
Piotr
 

PoprzedniaNastępna

Powróć do Koszalin - Aktualności

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron