Co w trawie (media i inne) piszczy

Dzieje Koszalina - od wieków słowiańskiego i pomorskiego, od 1653 roku brandenbursko-pruskiego.

Re: Co w trawie (media i inne) piszczy

Postprzez Gringojan » 22 Wrz 2011, 19:17

Nie mam słów podziwu dla tw MAXa. Tak szybko reaguje … już towarzysz (Ozga) z zaświatów nie jąka się i ma czystą postać doczesnej powłoki WCz. p. Władysława Husejki.
Zgadza się i „aaronek” dobrze prawi, z tym uzupełnieniem: jednak wzmianka o wsi Koszalice (1214) odnosi się do dziejów dynastii Gryfitów, zakonu norbertanów z Białoboku koło późniejszego Trzebiatowa, dziejów wsi pomorskiej, ogólnie historii gospodarczej Pomorza i dopiero z tego poziomu można wejść na ścieżkę miasta Koszalina (1266).
Bo wymienienie wsi Koszalice jest wymieniem wsi Koszalice a nie miasta Koszalin powstałego ponad pół wieku później NA SUROWYM KORZENIU i w INNYM MIEJSCU !
Wieś Koszalice istniała z całą pewnością jeszcze czas jakiś o dobry kilometr na południowy - wschód od nowego miasta. Najpewniej to CZARNA GÓRA - obecny teren Politechniki, między Racławicką a Piaskową - Żwirową. Niechże te nasze miasto wyda parę złotych na sondaże archeologiczne na tym obszarze. Akurat będzie z tego referat na uroczystą akademię poświęconą kolejnej Rocznicy Rewolucji Październikowej.
Gringojan
 
Posty: 137
Dołączenie: 09 Paź 2010, 23:46

Re: Co w trawie (media i inne) piszczy

Postprzez Zm » 05 Gru 2011, 20:10

Niestety, nie zobaczymy znalezionych w kuli na wieży katedry dokumentów w metalu, pozostawionych tam przez dawne pokolenia chrześcijan z Koszalina. Jak podaje GK po renowacji tablic w pracowni konserwatorskiej w Toruniu, zostaną one umieszczone w kuli z powrotem. Koszalinianie, którzy współfinansują remont wieży nie zasługują zdaniem odbiorców tych dotacji na to, żeby tablice zobaczyć na własne oczy. Oni mają jedynie finansować wszelkie wydatki, siedzieć cicho na dupie i nie wychylać się.
Zm
 

Re: Co w trawie (media i inne) piszczy

Postprzez korab1 » 10 Gru 2011, 09:56

Po sprywatyzowaniu ratusza, przyszedł czas na sprywatyzowanie katedry. Samorząd wyżywi się sam, proboszcz też wyżywi się sam, a jak będą coś potrzebowali, wezmą sobie sami, bez pytania o zdanie przypadkowego społeczeństwa.
korab1
 

Re: Co w trawie (media i inne) piszczy

Postprzez lobo3 » 10 Gru 2011, 10:02

korab1 napisał(a):Po sprywatyzowaniu ratusza, przyszedł czas na sprywatyzowanie katedry. Samorząd wyżywi się sam, episkopat koszaliński też wyżywi się sam, a jak będą coś potrzebowali, wezmą sobie sami, bez pytania o zdanie przypadkowego społeczeństwa.


Ja bym raczej stawiał na następne wybory. Ciekawsze znaleziska i ustalenia historyczne są jak wiadomo chowane do szuflady, która otwiera sie dopiero na wybory, że Kandydat mógł zrobić sobie zdjęcie, które zamieści kupiona gazeta. Kandydat powie coś bardzo doniosłego (Eeee... eeee... no wicie... eeee....) a zebrane grono muzealników, historyków, duchownych etc. będzie biło brawa. Historia jest w tym mieście narzędziem polityki i budowania wpływów, jak wszystko w systemie totalitarnym.
Awatar użytkownika
lobo3
 
Posty: 313
Dołączenie: 20 Cze 2009, 11:14

Re: Co w trawie (media i inne) piszczy

Postprzez Gringojan » 04 Mar 2012, 21:26

W Archiwu Państwowym ani pisnęło a czeka nas czas rocznic koszalińskich - 2014 i 2016.
Zapowiada się ciekawie, oto V Zeszyt koszalińskich dokumentów jest dawany konspiracyjnie, tylko niektórym osobom, osobiście do ręki.
Gringojan
 
Posty: 137
Dołączenie: 09 Paź 2010, 23:46

Re: Co w trawie (media i inne) piszczy

Postprzez Gringojan » 17 Mar 2012, 21:27

Lekko pisnęło w WIEŚCIACH KOSZALIŃSKICH (16 narzec 2012 - piątek). Pan Redaktor Piotr zamieścił dwie widokówki koszalińskie, opisując je jako zdjęcia z lat 20-tych, w rzeczy samej o ile hotel KORNPRINC taką postać uzyskał po I w. św., to druga kartka przedstawia północno - zachodni narożnik Rynku, czyli miejsce skąd odchodzą ulice Dąbrówki i Anastazji a nie miejsce obecnego ratusza. Co się, właśnie popipoliło p. Redaktorowi. Być może kartką pocztową wydrukowano w latach 20-tych ale zdjęcie jest znacznie wcześniejsze.
Gringojan
 
Posty: 137
Dołączenie: 09 Paź 2010, 23:46

Re: Co w trawie (media i inne) piszczy

Postprzez Flavi » 21 Mar 2012, 11:48

Gringojan napisał(a):... to druga kartka przedstawia północno - zachodni narożnik Rynku, czyli miejsce skąd odchodzą ulice Dąbrówki i Anastazji a nie miejsce obecnego ratusza. Co się, właśnie popipoliło p. Redaktorowi.


Popitoliło się, ja nawet nie patrząc na budynki zorientowałem sie po dorożkach, którą stronę Rynku przedstawia zdjęcie.
Flavi
 

Re: Co w trawie (media i inne) piszczy

Postprzez Zenko » 26 Cze 2012, 09:56

W Wydawnictwie Naukowym Uniwersytetu Szczecińskiego ukazał się „Atlas historyczny Pomorza Zachodniego. Topodemograficzny atlas gmin i obszarów dworskich Pomorza Zachodniego w 1871 roku (tom I)”. Jego autorami są prof. Edward Włodarczyk, rektor-elekt US, oraz dr Dariusz K. Chojecki, Andrzej Giza i Paweł Terefenko.

"Atlas..." to kompleksowe źródło wiedzy o stanie gospodarczym, społecznym, demograficznym ziem Pomorza Zachodniego w 1871 roku. Publikacja składa się z 37 kolorowych arkuszy mapowych, obejmujących obszar prowincji pomorskiej w skali 1:500000 (format A1), książeczki zawierającej obszerny wstęp, który wprowadza czytelnika w świat opisywanej przestrzeni i czasu oraz wersji elektronicznej arkuszy mapowych na płycie CD. Kontynuacją „Atlasu historycznego Pomorza Zachodniego” będzie tom poświęcony firmom działającym na początku XX wieku oraz społeczeństwu i gospodarce Pomorza Zachodniego u progu wybuchu II wojny światowej, nad którym trwają już prace.

Za: 24 Kurier.pl
Zenko
 

Re: Co w trawie (media i inne) piszczy

Postprzez Mnietek » 05 Lip 2012, 22:35

W TV MAX jest program historyczny, w którym opowiada Krystyna Bastowska z biura konserwatora zabytków. Dla mnie to jest trochę drętwe, ale ciekaw jestem innych opinii. Ta pani naświetla czy ściemnia?
Mnietek
 

Re: Co w trawie (media i inne) piszczy

Postprzez Akant » 07 Lip 2012, 21:14

Mnietek napisał(a):W TV MAX jest program historyczny, w którym opowiada Krystyna Bastowska z biura konserwatora zabytków. Dla mnie to jest trochę drętwe, ale ciekaw jestem innych opinii. Ta pani naświetla czy ściemnia?


Więcej ściemnia niż naświetla.
Akant
 

PoprzedniaNastępna

Powróć do Historia Koszalina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

cron