Pomnik "Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy"

Czym żyje Koszalin - aktualne wydarzenia, bieżące dyskusje, ciekawostki, galerie fotograficzne.

Pomnik "Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy"

Postprzez ZM » 22 Paź 2011, 08:20

Pomnik "Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy" na Rynku Staromiejskim, na tle ratusza.

Data odsłonięcia pomnika: 4 marca 1965
Twórcy pomnika: artysta rzeźbiarz Michał Józefowicz, architekci Andrzej Lorek i Andrzej Katzer

Leszek Laskowski tak opisuje pomnik:
Tworzą go trzy pionowe, dziesięciometrowe słupy betonowe. Na łączącej słupy opasce widnieje płaskorzeźba piastowskiego orła i napis "Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy", będący cytatem z książki Stefana Żeromskiego "Wiatr od morza". Pomnik symbolizuje trzy włócznie rycerskie, zatknięte po boju w ziemię. Na płycie pod pomnikiem czytamy napis: "XX rocznica wyzwolenia Koszalina 4 III 1965 r." Pod pomnikiem złożono urny z ziemią z pobojowisk 1945 r. na Pomorzu Środkowym. W pobliżu zamieszczono współczesny herb Koszalina.

Image

Image
ZM
 

Re: Pomnik "Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy"

Postprzez pam » 23 Paź 2011, 08:23

Ciekawostką jest że na dziś (dostęp 23 października 2011) pomnik oficjalnie nie istnieje w Wikipedii. Pod hasłem Pomniki w Koszalinie pomnika nie ma wśród wymienionych monumentów.
pam
 

Re: Pomnik "Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy"

Postprzez Ali » 22 Kwi 2012, 10:32

Pomnik "Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy" był centralnym punktem manifestacji 31 sierpnia 1982 przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego i przetrzymywaniu więźniów politycznych.

W dniu 31 sierpnia 1982 r. w Koszalinie o godzinie 17.00 na placu Bojowników PPR przed ratuszem, nieopodal katedry, zebrało się około trzysta osób, a wokół placu i w rejonie przyległych ulic - około 3 tysiące osób. Zebrani na placu śpiewali hymn narodowy, rotę i pieśni kościelne. Na pomniku Wdzięczności Powrotu Ziem Zachodnich do Macierzy, stojącym na placu, protestujący wywiesili transparent z napisem "Solidarność".

Image
Gromadzący się demonstranci na Rynku Staromiejskim przed ratuszem (wówczas Plac Bojowników PPR) - 31 sierpnia 1982 roku.
(Zdjęcie wykonane przez fotografika J. Patana, z archiwum Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym w Koszalinie)

Image
Plac Bojowników PPR. Próba zawieszenia przez demonstrujących transparentu na pomniku "Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy".
(Zdjęcie wykonane przez fotografika J. Patana, z archiwum Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym w Koszalinie)

Źródło: www.koszalin7.pl / Manifestacja z 31 sierpnia 1982 roku / http://koszalin7.pl/st/hist/historia_004.html
Ali
 

Re: Pomnik "Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy"

Postprzez Ali » 22 Kwi 2012, 10:36

Ta sama manifestacja z 31 sierpnia 1982 roku widziana przez jednego z uczestników, Zbyszka Nowaka.

Zaczęli gromadzić się na placu przed ratuszem. Wtedy ktoś przyniósł arkusz bristolu.
Moja żona Elżbieta, z drugą kobietą namalowały szminką napis: "Solidarność z nami - my z Solidarnością" (lub odwrotnie, ale ta myśl była tam zawarta). Podsadziliśmy chłopaka, takiego szczupłego i lekkiego, żeby postawił nasz "transparent" na cokole pomnika "Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy" i oparł o słup. Kiedy udało się to wreszcie zrobić, ludzie zaczęli bić brawo. Śpiewano nasz hymn narodowy oraz "Boże coś Polskę".


Image
Wśród osób podsadzających chłopca mocującego transparent na cokole, jest Zbigniew Nowak i jego żona Elżbieta, która z drugą kobietą namalowała szminką napis na transparencie.
(Zdjęcie wykonane przez fotografika Jerzego Patana, z archiwum Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym w Koszalinie)

Image
Tutaj podsadzaliśmy chłopaka, żeby postawił na cokole arkusz bristolu z wykonanym damską szminką napisem "Solidarność z nami - my z Solidarnością".

Źródło: www.koszalin7.pl / Solidarność z nami - my z Solidarnością / http://koszalin7.pl/st/hist/historia_007.html
Ali
 

Re: Pomnik "Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy"

Postprzez Tadeusz Rogowski » 22 Kwi 2012, 20:11

Manifestacja po pomnikiem przeciw narastającemu bezrobociu - 1 maja 2002 roku. Napis na tablicy nawiązuje do nazwy pomnika: "Byliśmy pracownikami - Jesteśmy bezrobotnymi - Będziemy żebrakami". Foto: Tadeusz Rogowski

Image
Tadeusz Rogowski
 

Re: Pomnik "Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy"

Postprzez Krzysztof » 22 Kwi 2012, 20:21

Manifestacja przeciwko budowie elektrowni jądrowej w Gąskach - 23 lutego 2012. Tym razem, pomnik dał schronienie przyjezdnym spoza Koszalina, zarówno przeciwnikom budowy elektrowni z Lubiatowa, jak i zwolennikom budowy z Choczewa. Foto: Tadeusz Rogowski

Image

Image

Źródło: http://www.koszalin7.pl / Koszalin - manifestacja przeciwko budowie elektrowni jądrowej w Gąskach / http://koszalin7.pl/st/kosz/wydarzenia_002.html
Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
 
Posty: 797
Dołączenie: 26 Paź 2008, 22:18
Miejscowość: Koszalin

Re: Pomnik "Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy"

Postprzez Flavi » 14 Cze 2012, 21:55

Pomnik na tle zachodniej pierzei Rynku. 14 czerwca 2012. Foto: Tadeusz Rogowski

Image
Flavi
 

Re: Pomnik "Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy"

Postprzez Krzysztof » 19 Lip 2012, 20:49

"Zdecydowaliśmy, że [pomnik] stanie w pobliżu amfiteatru, przy ul. Piastowskiej" - w ten sposób, za pośrednictwem "Głosu Koszalińskiego", wiceprezydent o nazwisku Andrzej Kierzek powiadomił Koszalinian o zamiarze wyrzucenia z głównego placu miasta pomnika "Byliśmy-Jesteśmy-Będziemy", symbolu Polskości, jednego z głównych symboli miasta, upamiętniającego tysiące żołnierzy polskich poległych w walkach o Pomorze.

Blog -------------> WŁADZA PRZENOSI POMNIK
Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
 
Posty: 797
Dołączenie: 26 Paź 2008, 22:18
Miejscowość: Koszalin

Re: Pomnik "Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy"

Postprzez Windwest » 19 Lip 2012, 21:11

Kontrowersje: Koszaliński pomnik, który dzieli

Dodano: 18 lipca 2012, 7:00 Autor: Marzena Sutryk, marzena.sutryk@gk24.pl

Prezydent miasta chce przenieść pomnik Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy sprzed ratusza na plac koło amfiteatru. Nie chcą się na to zgodzić działacze lewicy. We wtorek wystąpili z apelem do prezydenta.

Ten temat gościł już na łamach Głosu. Przypomnijmy - niedawno władze miasta oficjalnie ogłosiły, że pomnik stojący na placu przed ratuszem zostanie przeniesiony. Jako nową lokalizację monumentu wskazano okolice amfiteatru przy ul. Piastowskiej. Kiedy przeprowadzka? Wstępny termin pierwsza połowa przyszłego roku. Wówczas ma być już gotowa koncepcja przebudowy Rynku Staromiejskiego.

Jak już informowaliśmy, prezydent miasta ogłosił przetarg. Jego zwycięzca ma nie tylko zaproponować zagospodarowanie rynku, które będzie przewidywało ulokowanie fontanny, obiektu usługowego, ławek, zieleni. Ma też zaprojektować nową elewację ratusza, przygotować dokumentację przeniesienia pomnika, a następnie ma pełnić nadzór autorski podczas robót budowlanych. Oferty można składać do końca lipca. Miasto chce wydać na przebudowę Rynku Staromiejskiego 10 milionów złotych.

Poprzednia koncepcja, która wygrała w konkursie architektonicznym, trafiła do kosza. Prezydent miasta od początku tłumaczy, że to dlatego, że przewidywała ona budowę parkingu podziemnego, a tego jednak nie będzie przed ratuszem. Zmarnowano w ten sposób 100 tysięcy złotych, które wydano na nagrody w tym konkursie.

Sam pomysł przeniesienia pomnika budzi sprzeciw. Zwłaszcza ze strony środowiska lewicowego. - Ten pomnik jest symbolem naszej bytności na tej ziemi - mówił wczoraj na konferencji prasowej Adam Ostaszewski, nowy szef koszalińskiego SLD. - To hołd dla tych, którzy przelali krew za polskość na tych ziemiach, to hołd dla tutejszych osadników.

Dziwi nas, że koszalińska Platforma Obywatelska chce usunąć jeden z ostatnich koszalińskich symboli regionalnego znaczenia naszego miasta. Zwracamy się więc z apelem do prezydenta, by zmienił zdanie. Nasze słowa kierujemy też do innych środowisk koszalińskich - jeżeli jesteście przeciwni przenosinom pomnika, to dołączcie do nas.

- Te trzy słowa: Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy, to polska racja stanu, testament naszych ojców, nasze stwierdzenie faktu i nasza przysięga. W tym wyraża się nasza wola trwania i budowania, u siebie i dla siebie - napisali w apelu do prezydenta miasta członkowie Rady Powiatowej SLD.

1 września, a więc zaraz po wakacjach, środowiska lewicowe zapraszają na godzinę 17 na happening, który organizują przed ratuszem. - To w obronie pomnika. Chcemy zobaczyć, ilu jest takich, jak my - mówi radny Mieczysław Załuski z SLD. - I liczymy, że prezydent wycofa się ze swojej decyzji.

Prezydent, przynajmniej na razie, twierdzi, że zdania nie zmieni. - My pomnika ani nie niszczymy, ani nie chowamy, ale chcemy przenieść w równie godne miejsce - mówi prezydent Piotr Jedliński. - A musimy go przenieść, bo zakładając, że Rynek Staromiejski ma być w części zabudowany, to dla pomnika nie będzie tam miejsca.

Wydano
- ok. 30 tys. zł na opracowanie organizacji ruchu w rejonie ratusza, która przewidywała wprowadzenie ograniczenia ruchu na ul. Młyńskiej
- ok. 100 tys. zł na wykopy i prace archeologiczne w centrum placu, a następnie zasypanie wykopów w 2008
- 100 tys. zł na nagrody w konkursie architektonicznym w 2009 roku za najlepsze pomysły na zagospodarowanie placu. Zwycięskie projekty trafiły do kosza, bo zmieniła się koncepcja.

Z kalendarza
- styczeń 2008 zapowiedź prowadzenia wykopalisk przed ratuszem
- luty 2008 ruszyły prace archeologiczne
- listopad 2008 decyzja o zasypaniu wykopów z uwagi na imprezę sylwestrową
- październik 2009 ogłoszono wyniki konkursu architektonicznego na zagospodarowanie placu
- luty 2012 projekt Koszalina na zagospodarowanie Rynku nie dostał dofinansowania unijnego

Źródło:
Image
Image
Windwest
 

Re: Pomnik "Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy"

Postprzez Windwest » 19 Lip 2012, 21:29

Kontrowersje wokół koszalińskiego pomnika. Nie z komuną, nie z polityką

Dodano: 19 lipca 2012, 7:00 Autor: Ilona Stec, Marzena Sutryk

- Kojarzy mi się z moim miastem. To symbol polskiego Koszalina – piszą Czytelnicy. – Zburzyć tę pozostałość komunizmu – twierdzą zwolennicy usunięcia z centrum monumentu Byliśmy-Jesteśmy-Będziemy.

We wczorajszym wydaniu "Głosu” przypomnieliśmy o planach prezydenta Koszalina, który zamierza przenieść sprzed ratusza pomnik Byliśmy – Jesteśmy – Będziemy. Jako nową lokalizację wskazano plac przy amfiteatrze. Jak przekonuje prezydent, przeprowadzka pomnika związana jest z koncepcją gruntownej przebudowy Rynku Staromiejskiego. Przeciwko tej decyzji zaprotestowały już środowiska lewicowe. Dzisiaj głos mają zabrać radni Platformy, którzy zapewne przekonywać będą do racji prezydenta. My natomiast otrzymaliśmy sporo uwag i opinii ze strony naszych Czytelników i Internautów. Oto niektóre z nich.

– Chciałbym zabrać głos w sprawie pomnika. Mam 60 lat, jestem rodowitym koszalinianinem – mówi Jerzy D. – Od czasów mojego dzieciństwa ten pomnik kojarzy mi się z moim miastem. Nie z komuną, nie z polityką, tylko właśnie z Koszalinem. Podobnie jak charakterystyczny ratusz. Napis na pomniku – " By l i ś m y – Je s t e ś m y – Będziemy” jest tak uniwersalny i ponadczasowy, że naprawdę trudno go przypisać jakiejś konkretnej epoce politycznej. Nie rozumiem dlaczego koszalińskie władze upierają się, by ten pomnik usunąć sprzed ratusza. Próbowałem doszukać się w wypowiedziach naszych włodarzy choćby jednego argumentu, którym próbowaliby tę decyzję uzasadnić, ale nie znalazłem. Dowiaduję się tylko, że decyzja zapadła i już. Dlaczego podejmuje się je tak arbitralnie, lekceważąc opinie wielu mieszkańców, kto wie czy nie większości.

Tyle pieniędzy miasto zmarnowało już na chybione, wyrzucone do kosza projekty przebudowy placu przed ratuszem, na bezsensowny pomysł utworzenia deptaka na głównej ulicy w śródmieściu. Teraz szykuje się kolejny bezsensowny wydatek – uważa nasz Czytelnik.

Oburzeni pomysłem władz miejskich są m.in. działacze Stowarzyszenia Przyjaciół Koszalina, któremu przewodzi Maciej Sprutta. – Nie opowiadamy się po żadnej stronie politycznej ani nie przyłączamy się do niczyjej inicjatywy, my idziemy własną drogą – podkreśla Maciej Sprutta. – W sprawie pomnika podjęliśmy uchwałę – jesteśmy za tym, aby pomnik pozostał w dotychczasowym miejscu, aby nigdzie go nie przenoszono. Dlaczego? – Jesteśmy przywiązani do tego pomnika.

Powinien pozostać, bo to nie jest komunistyczny nabytek. Wybudowali go mieszkańcy Koszalina, którzy przyszli na te ziemie z różnych stron świata, z różnymi poglądami politycznymi, od lewa do prawa. To symbol polskiego Koszalina.

Źródło:
Image
Image
Windwest
 

Następna

Powróć do Koszalin - Aktualności

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

cron