Rynek Staromiejski - plany przebudowy

Czym żyje Koszalin - aktualne wydarzenia, bieżące dyskusje, ciekawostki, galerie fotograficzne.

Re: Rynek Staromiejski - plany przebudowy

Postprzez Krzysztof » 04 Lis 2011, 11:19

Gringojan napisał(a):Mówiąc o osobistych kontaktach, mam na myśli ich materialną stronę, czyli przedmioty. W prasie codziennej informacje były, zachęcam też do pooglądania zdjęć na "Stary Koszalin Miłośnicy" w Naszej Klasie.


W takim razie mamy dowód, jeśli Ty osobiście zaświadczasz. Teraz po prostu wierzę, że znaleziono tam wymienione przez Ciebie przedmioty. Zobaczymy, może kiedyś doczekamy się jakiegoś opracowania naukowego.
Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
 
Posty: 797
Dołączenie: 26 Paź 2008, 22:18
Miejscowość: Koszalin

Re: Rynek Staromiejski - plany przebudowy

Postprzez Flavi » 24 Lut 2012, 22:11

donpierdo napisał(a):Jeżeli koncepcję budowy garażu podziemnego pomimo tak wielu głosów sprzeciwu i zastrzeżeń ktoś forusje nada, to powody mogą byc tylko dwa: głupota albo powiązania polityczno-biznesowe. Do głupoty zaliczam również wyobrażenia urzędników, ze muszą mieć pod nosem garaż dla swoich bezcennych samochodów. Ponieważ jednak, rządzących o głupotę nie podejrzewam, to w grę wchodzi tylko ewentualność druga.Twoją opinie sprzed prawie 2 lat należy przypomnieć koszalińskim decydentom i tym, którzy "już dawno wiedzieli", jak się okazuje teraz, ale wtedy nie było tego po nich widać. Już dwa lata temu krytykowaliśmy na naszym forum pomysł budowy garażu podziemnego pod Rynkiem Staromiejskim i wykazywaliśmy, że jest absurdalny. Teraz przyszła wiadomość, która ogłosił Głos Koszaliński, że żadnych pieniędzy nie będzie - Urząd Marszałkowski odmówił Koszalinowi pieniędzy na ten projekt. No i oczywiście w miejsce "garażu podziemnego" będzie garaż wielopoziomowy na Grunwaldzkiej, co też postulowaliśmy kilka lat temu jako optymalne rozwiązanie.
Flavi
 

Re: Rynek Staromiejski - plany przebudowy

Postprzez Gość » 31 Lip 2012, 13:00

W ratuszu otwarto oferty na wykonanie koncepcji i dokumentacji przebudowy Rynku Staromiejskiego

2012-07-31 News
Dzisiaj tj. 31 lipca w Urzędzie Miejskim w Koszalinie otwarto oferty w przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy Rynku Staromiejskiego w Koszalinie oraz pełnienie nadzoru autorskiego w trakcie realizacji prac budowlanych. Wpłynęły 4 oferty: Przedsiębiorstwa ARI z Poznania (kwota 139 tysięcy złotych, termin wykonania opracowania 28 luty 2013 roku), Domino Grupy Architektonicznej Szczecin (516.600 złotych, termin: 28 luty 2013), Autorskiej Pracowni Architektonicznej Jacka Bułata z Poznania (498.150 złotych, termin 28 luty 2013) oraz Izomorfis Szczecin Pracowni Piotra Fiuka (224.198 złotych, 28 luty 2013).

Teraz komisja przetargowa (zgodnie z przepisami ma na to 30 dni) sprawdzi oferty pod względem formalnym i merytorycznym i wyłoni zwycięzcę przetargu. Ten w ciągu miesiąca od podpisania umowy z miastem będzie zobowiązany przedłożyć Prezydentowi Koszalina szczegółową koncepcję przebudowy Rynku Staromiejskiego (wstępne koncepcje zostały dołączone do materiałów przetargowych). Z kolei Prezydent będzie miał 2 tygodnie na sprawdzenie dokumentu i zgłoszenie ewentualnych uwag. Również wykonawca otrzyma - zgodnie z umową - 2 tygodnie na dokonanie zmian postulowanych przez zamawiającego dokumentację. Komisji przetargowej przewodniczy zastępca prezydenta Andrzej Kierzek.

Przypomnijmy, że zgodnie z założeniami w połowie sierpnia br. rozpoczną się na Rynku niezbędne prace archeologiczne prowadzone przez pracowników koszalińskiego Muzeum. Zgodnie z planem rozpoczęcie przebudowy Rynku nastąpić ma w przyszłym roku i powinno zakończyć się rok później. Według wstępnych szacunków koszt prac miał wynieść ok. 10 mln złotych.

Źródło: Urząd Miejski Koszalin
Gość
 

Re: Rynek Staromiejski - plany przebudowy

Postprzez Flavi » 02 Sie 2012, 08:01

Wielka porażka na Rynku Staromiejskim w Koszalinie

Trudno dokładnie policzyć, ile pieniędzy pochłonęły kolejne pomysły na Rynek. Jest kolejny: ratusz chce ogłosić przetarg na dokumentację i koncepcję architektoniczną.

Wydział Inwestycji w koszalińskim ratuszu przygotowuje na zlecenie prezydenta przetarg na dokumentację z koncepcją architektoniczną na zagospodarowanie placu przed ratuszem.

A co z koncepcją, która zwyciężyła wcześniej, w 2009 roku, w konkursie architektonicznym? Trafi do kosza? Na półkę? Po co w ogóle był ten konkurs i szum wokół niego? – Wykorzystamy z tej koncepcji niektóre elementy – odpowiada Robert Grabowski, rzecznik ratusza.

Które? O tym dopiero zadecydują miejscy architekci razem z prezydentem. – Na placu na pewno pojawi się przewidywany wcześniej pawilon, gdzie będzie miejsce na kawiarnię i scenę – mówi rzecznik.

Przypomnijmy, niedawno Koszalin przegrał wyścig po unijne pieniądze na rewitalizację Śródmieścia; z tych funduszy miał być przebudowany plac, w podziemiach miał powstać parking. Nic z tego jednak nie wyszło, koszaliński projekt trafił na listę rezerwową. Stąd zmiana planów, na tańsze; przebudowa placu ma być bowiem realizowana w całości z budżetu miejskiego, a więc ma być na to przeznaczone ok. 10 mln, a nie jak wcześniej mówiono 30-40.

Nie będzie więc parkingu, a jedynie nowe płyty, fontanna, ławki i wspomniany pawilon. Jednak zanim cokolwiek zostanie wybudowane, najpierw miasto musi ustalić z konserwatorem zabytków zakres badań, bo Rynek jest objęty nadzorem konserwatorskim. A wykopaliska owszem, były na placu przeprowadzane w 2008 roku, ale tylko w jego centralnej części. – A jest też konieczność zbadania miejsca, w którym ma stanąć pawilon, tam nikt nie prowadził badań – dodaje prezydent Piotr Jedliński.

Nadal nie jest też rozstrzygnięte, co stanie się z pomnikiem "Byliśmy – Jesteśmy – Będziemy”. Jak informowaliśmy, pojawił się pomysł, by przenieść go na cmentarz, a w jego miejsce postawić coś innego. – Ale nie ma wciąż decyzji w tej sprawie – mówi prezydent. Czy jest szansa, że do końca tej kadencji samorządowej plac przed urzędem zmieni oblicze? – Taki jest plan – odpowiada Robert Grabowski.

Do tej pory...

- ok. 30 tys. zł kosztowało opracowanie organizacji ruchu w rejonie ratusza, która przewidywała wprowadzenie ograniczenia ruchu na ul. Młyńskiej
- ok. 100 tys. zł kosztowały w 2008 roku wykopy, prace archeologiczne na placu, a następnie zasypanie wykopów
- 100 tys. zł przeznaczono na nagrody w konkursie architektonicznym w 2009 roku za najlepsze pomysły na zagospodarowanie placu

Z kalendarza:

- styczeń 2008 – zapowiedź prowadzenia wykopalisk przed ratuszem
- luty 2008 – ruszyły prace archeologiczne
- listopad 2008 – decyzja o zasypaniu wykopów z uwagi na imprezę sylwestrową (– Jeszcze przez rok potrwają sprawy związane z zagospodarowaniem rynku: w styczniu chcemy ogłosić konkurs na koncepcję, potem wybrać zwycięzcę, potrzebny jest projekt, wybór wykonawcy – wyliczał wówczas ówczesny wiceprezydent Andrzej Jakubowski; pojawił się też wtedy pomysł wykreślenia Rynku z rejestru zabytków)
- październik 2009 – ogłoszono wyniki konkursu architektonicznego na zagospodarowanie placu
- luty 2012 – projekt Koszalina na zagospodarowanie Rynku nie dostał dofinansowania unijnego


Wyrzucone pieniądze
Sprawa zagospodarowania Rynku wraca jak bumerang. Wyraźnie widać brak konsekwencji i totalną przypadkowość w planowaniu kolejnych etapów prac, o ile w ogóle o czymś takim możemy mówić. To, co zrobiono do tej pory, sprawia wrażenie ruchów pozorowanych. Na dowód można sięgnąć po publikacje z ostatnich lat. Według mnie to mnożenie wizji, pomysłów, marnowanie czasu i pieniędzy, a przy tym kpina z mieszkańców.
Marzena Sutryk


Źródło:
Image
Image

GK24/ 28 marca 2012/ Marzena Sutryk
Flavi
 

Re: Rynek Staromiejski - plany przebudowy

Postprzez archi » 07 Wrz 2012, 12:47

Ogłoszenie o konkursie na zagospodarowanie Rynku Staromiejskiego w Koszalinie (2009)

GMINA MIASTO KOSZALIN
Rynek Staromiejski 6-7, 75-007 Koszalin

przy współudziale
Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział w Koszalinie

OGŁASZA
KONKURS ARCHITEKTONICZNY NA OPRACOWANIE PROJEKTU KONCEPCYJNEGO ZAGOSPODAROWANIA RYNKU STAROMIEJSKIEGO WRAZ ZE STUDIUM KOMUNIKACYJNYM W CELU OKREŚLENIA SPOSOBU DOSTĘPU DO PARKINGU PODZIEMNEGO LOKALIZOWANEGO POD RYNKIEM STAROMIEJSKIM W KOSZALINIE

Przedmiotem konkursu jest opracowanie projektu koncepcyjnego zagospodarowania Rynku Staromiejskiego wraz ze studium komunikacyjnym w celu określenia dostępu do parkingu podziemnego lokalizowanego pod Rynkiem Staromiejskim w Koszalinie (CPV: 71.40.00.00-2).

W niniejszym konkursie przyznane zostaną następujące nagrody pieniężne:

I nagroda - 50.000,00 zł
II nagroda -25.000,00 zł
III nagroda - 15.000,00 zł
2 wyróżnienia po - 5.000,00 zł

Uczestnikami konkursu mogą być:

osoby fizyczne,
osoby prawne,
jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej,
a także podmioty te występujące wspólnie (wówczas przepisy dotyczące Uczestnika konkursu stosuje się odpowiednio do Uczestników konkursu biorących wspólnie udział w konkursie),

które to:
złożyły pracę konkursową w terminie wymaganym Regulaminem Konkursu.

Nie mogą być Uczestnikami konkursu:

osoby będące członkami sądu konkursowego;
osoby, które brały udział w opracowywaniu Regulaminu Konkursu;
osoby, które brały udział w organizowaniu konkursu w tym pracownicy Organizatora.

Prace konkursowe będą oceniane przez sąd konkursowy wg następujących kryteriów:

jakość relacji przestrzennych, funkcjonalnych i programowych z otoczeniem - stworzenie spójnej całości zagospodarowania rynku oraz sąsiadującej z nim tkanki miejskiej;
jakość rozwiązań architektonicznych, funkcjonalnych i estetycznych zagospodarowania rynku;
elastyczność użytkowania (podatność na zmiany w przyszłości);
potencjalna elastyczność realizacji - możliwość etapowania;
ekonomika.

Opracowanie powinno uwzględniać spełnienie standardów użytkowych, wysoką jakość estetyczną obiektów oraz terenu objętego opracowaniem, zachowanie ciągłości historycznej, sprawną obsługę ruchu pieszego i kołowego oraz harmonijne wkomponowanie projektowanych elementów w istniejące otoczenie. Oczekuje się również propozycji programowych dotyczących obszaru kontekstu.
Wszystkie powyższe kryteria rozpatrywane będą łącznie.
Wnioski o przekazanie Regulaminu Konkursu należy kierować:

na piśmie na adres:
SARP Oddział w Koszalinie,
ul. Piastowska 21, 75-400 Koszalin,
faksem na nr: (0-94) 342 64 90
lub
drogą mailową na adres: konkurs.rynek@iarp.pl

Regulamin Konkursu wraz z załącznikami w postaci płytki CD zostanie przekazany Uczestnikowi konkursu w terminie 5 dni od daty otrzymania wniosku (do 19.06.2009r.) . Regulamin Konkursu oraz załączniki udostępnione zostały na stronie internetowej konkursu www.architektsarp.pl/rynek .

Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie mija 19.06.2009 r. o godz. 12:00. Wnioski należy składać zgodnie z pkt. 8 Regulaminu konkursu.

Składanie prac konkursowych wyłącznie w dniach 03-04.09.2009 r. w godz. od 1000 do 1800 w Biurze konkursu w siedzibie SARP Oddział w Koszalinie, ul. Piastowska 21, 75-400 Koszalin. Prace należy dostarczyć osobiście lub pocztą kurierską.
archi
 

Re: Rynek Staromiejski - plany przebudowy

Postprzez archi » 07 Wrz 2012, 12:48

Strona SARP o konkursie na zagospodarowanie Rynku z 2009 roku: http://architektsarp.pl/rynek/

Obecne zagospodarowanie płyty Rynku powojennych pochodzi z drugiej połowy XX w. Znajduje się na nim pomnik ku czci ofiar II wojny światowej wraz z fontanną, zieleń niska, średnia i wysoka oraz elementy małej architektury: ławki, śmietniki, tablice reklamowe, plan miasta, a także przystanek autobusowy w formie typowej, powtarzalnej w mieście wiaty.

Zakres opracowania winien obejmować następujące zadania projektowe w formie koncepcyjnej:
4) propozycję formy i lokalizacji nowej fontanny oraz ewentualnego nowego pomnika lub pozostawienie istniejących;
archi
 

Poprzednia

Powróć do Koszalin - Aktualności

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

cron