Herb Koszalina

Dzieje Koszalina - od wieków słowiańskiego i pomorskiego, od 1653 roku brandenbursko-pruskiego.

Re: Herb Koszalina

Postprzez lobo3 » 15 Lut 2012, 23:44

Ten łososiowy kolorek na herbie z biskupem, chyba do heraldycznych się nie zalicza?
Awatar użytkownika
lobo3

Dołączenie: 20 Cze 2009, 11:14

Postprzez lobo3 » 16 Lut 2012, 12:32

Herb z budżetu miasta (1938) jest prawdopodobnie wzorowany na pieczęci Koszalina, którą prof. Marian Gumowski lokalizuje w pierwszej połowie XIX wieku i chyba słusznie, bo Benno przedstawił go w swojej książce wydanej w 1840 roku (Die Geschichte der Stadt Köslin von ihrer Gründung bis auf die gegenwärtige Zeit - Nach Urkunden und zuverlässigen Quellen bearbeitet.).

Po lewej pieczęć, po prawej herb z 1938 roku wykonany na podstawie wzoru z książki Benno.

Image ... Image

Prof. Gumowski określa pieczęć jako dziwaczną i pisze, że jest to "naginanie rzeczy do form heraldycznych". Posłuchajmy zresztą profesora:

Jest to pieczęć okrągła i większa od poprzednich (Rys. 8), posiada 50 mm średnicy i wyobraża jakby głęboką czarę z głową św. Jana. Na czole świętego postawione jest naczynie przypominające kielich, a na nim umieszczona infuła biskupia. Kielich sprawia wrażenie hełmu a infuła klejnotu, tym bardziej że w jedną i drugą stronę dookoła tarczy rozwijają się gałązki i liście akantu niby labry heraldyczne. W koło biegnie napis dużymi literami: + SECRETUM CIVITATIS CUSSALINENSIS. Pieczęć ta znana mi jest z odlewu gipsowego w muzeum szczecińskim, a również znana była Huppowi, który opisuje ją bez podania źródła i daty. Pieczęć pochodzi z czasów nie późniejszych niż pierwsza połowa XIX w., gdyż na tę epokę wskazują jej dość dziwaczny rysunek i litery napisu.

Pieczęć jest dziwaczna w swoim rysunku, bowiem na głowie świętego stawia nieznany pięczętarz kielich, na kielichu umieszcza ogromną infułę biskupią, którą do tego rysuje rozdzieloną nieprawidłowo, wreszcie daje labry tam, gdzie nie ma ani hełmu, ani tarczy. Jest to naginanie rzeczy do form heraldycznych, które mają zupełnie inny charakter i w heraldyce zupełnie inaczej winny występować. Twierdzenie, że taki herb miał nadać miastu biskup Jan saski, ale że miasto do XIX w. tego herbu nie używało, jest zupełną pomyłką i polega tylko na nieporozumieniu.

Źródło: Tadeusz Rogowski, Koszalin - miasto jednego herbu TUTAJ
Awatar użytkownika
lobo3

Postprzez lobo3 » 16 Lut 2012, 12:58

Jeśli moje rozumowanie jest prawidłowe herb Benna nalezy odrzucic. Pozostaje nam sześć pieczęci (zawartych w opracowaniu prof. Gumowskiego), z których tylko jedna jest trochę inna od pozostałych. Chodzi o pieczęć z głową Jan Chrzciciela umieszczoną na "płaskiej misie spoczywającej na podstawie", jak to ujął prof. Gumowski. Ten właśnie pieczęć posłużyła za wzór do herbu, jaki widnieje obecnie na turystycznych tablicach z historycznymi nazwami ulic w centrum miasta (TUTAJ), przy czym z "misy na podstawie" zrobił sie prawie że kielich, ale nie ma co się dziwić grafikowi, że to zrobił, bo wzór "misy na podstawie" nie da się w jakies akceptowalnej obecnie formie przedstawić.

Image ... Image
Ostatnio edytowany przez lobo3 16 Lut 2012, 13:40, edytowano w sumie 4 razy
Awatar użytkownika
lobo3

Postprzez lobo3 » 16 Lut 2012, 13:13

Pozostale pieczęcie przedstawiają głowe Jana Chrzciciela bardzo podobną i prawie identycznie umieszczona, poza - jak pisałem powyżej - pierwszą pieczęcią z głową Jan Chrzciciela umieszczoną na "płaskiej misie spoczywającej na podstawie" (prof. Gumowski).

Image ... Image ... Image
Image ... Image ... Image

Lecąc od od góry od lewej: (1) pieczęć tzw. sekretna z wieku XIV; (2) nowa pieczęć sekretna z okresu renesansu, początek XVI wieku; (3) srebrny stempel z roku 1550; (4) mała pieczątka owalna pochodząca prawdopodobnie z wieku XIII; (5) pieczęć z wieku XVII; (6) pieczęć z wieku XVIII.

Mamy sześć pieczęci począwszy od wieku XIII do wieku XVIII (500 lat) z czego pierwsza pieczęć jest nietypowa. Pozostałych pięć pieczęci ma z grubsza ten sam wzór, który pomijając naleciałości stylów epok, przetrwał niemal w niezmienionym kształcie.

Teraz powinniśmy poddać analizie tych pięć herbów (nie wyłączając jednak szóstego, a pierwszego w zestawieniu), wyłapać podobieństwa i ustalić cechy wspólne historycznego herbu Koszalina. Zapraszam do dyskusji.
Awatar użytkownika
lobo3

Postprzez lobo3 » 16 Lut 2012, 13:51

Wróć! - jak mówi prof. Zyta Gilowska. Napisałem, że misy na podstawie nie da się narysować, teraz muszę się z tego wycofać. Zapomniałem, że prof. Hupp jednak jakoś "płaską misę spoczywającą na podstawie" narysował, więc przypominam jej wzór. Zastrzegam, gdyby Gringo chcial mnie znów ochrzanić :D że moim celem nie jest propagowanie herbu Huppa, ale samej misy na podstawie.

Image
Awatar użytkownika
lobo3

Postprzez Gringojan » 22 Lut 2012, 22:42

Jak chrzanić to byleby z sensem. Wątek jest o herbie i po co mieszać z pieczęciami ? Ten temat prof. Gumowski omówił wystarczająco i raczej wyczerpująco. Zarówno od strony sfragistyki jak i heraldyki.
Nie pojawiło się NIC nowego w tych materiach, no może ponad moje ustalenie, iż rysunek herbu Koszalina z planu Wendlanda został uformowany na kształt chrzcielnicy.
Ale to nie zmienia w najmniejszym stopniu tego, że prawdziwym herbem Koszalina jest wizerunek św. Jana Chrzciciela.
Chodzą słuchy o zamiarach wydawniczych na okoliczność 750 -lecia Koszalina i jak się zdaje z etapem pośrednim 2014. Obawiam się, że ktoś tam będzie próbował "przyswajać" onegoż KOTA DEFEKUJĄCEGO NA PUSTYNI jako herb Koszalina.
Gringojan

Dołączenie: 09 Paź 2010, 23:46

Postprzez lobo3 » 23 Lut 2012, 07:59

Gringojan napisał(a):Jak chrzanić to byleby z sensem. Wątek jest o herbie i po co mieszać z pieczęciami ? Ten temat prof. Gumowski omówił wystarczająco i raczej wyczerpująco. Zarówno od strony sfragistyki jak i heraldyki.
Nie pojawiło się NIC nowego w tych materiach, no może ponad moje ustalenie, iż rysunek herbu Koszalina z planu Wendlanda został uformowany na kształt chrzcielnicy.
Ale to nie zmienia w najmniejszym stopniu tego, że prawdziwym herbem Koszalina jest wizerunek św. Jana Chrzciciela.
Chodzą słuchy o zamiarach wydawniczych na okoliczność 750 -lecia Koszalina i jak się zdaje z etapem pośrednim 2014. Obawiam się, że ktoś tam będzie próbował "przyswajać" onegoż KOTA DEFEKUJĄCEGO NA PUSTYNI jako herb Koszalina.

Chyba za wcześnie Gringo żeby mówić o USTALENIACH, co najwyżej można mówić o hipotezach. Jedyne znane herby Koszalina pochodzą z XIX i XX wieku, budzą one wątpliwość co do tego czy wiernie oddają GODŁO miasta. GODŁEM miasta jest głowa Jana Chrzciciela na misie (paterze), i takie GODŁA mamy tylko na pieczęciach i denarkach więc całkiem uzasadnione jest sięganie do tych wzorów. Sam wzorowałeś się na pieczęci kiedy opracowywaliście herb miasta do powieszenia go na szlakach turystycznych i w sali Rady Miejskiej obok nielubianej tak przez Ciebie WENDY. Więc nie rozumiem Twoich uwag Gringo.
Awatar użytkownika
lobo3

Postprzez Krzysztof » 23 Lut 2012, 12:16

Cechy wspólne wizerunku Jana Chrzciciela na pieczęciach na przestrzeni ok. 500 lat:

1. Głowa (twarz) jest zawsze przedstawiona en face (półprofil na herbie Benna jest wyjątkiem a nie regułą, regułę stanowi przedstawienie en face).
2. Niemal identyczne przedstawienia głowy "z długimi lokami włosów po bokach i (...) podwójną brodą" (prof. Gumowski).
3. Głowa spoczywa przeważnie na okrągłej misie "jakby w okrągłej aureoli" (prof. Gumowski).

I to jest herb Koszalina, jeśli mamy kierować się wspólnymi, najczęściej występującymi cechami przedstawień głowy Jana Chrzciciela.
Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator

Dołączenie: 26 Paź 2008, 22:18
Miejscowość: Koszalin

Postprzez Gringojan » 23 Lut 2012, 21:09

Teoretycznie godła miasta, herbu tego miasta oraz pieczęci tego samego miasta mogą być różne. Na przykład, wspólny produkt wydrwigroszy-cwaniaków i frajerów, niesłychanie prymitywne i infantylne zarazem, obecne logo Koszalina jest (trudno mi to przechodzi przez gardło - działa odruch wymiotny na to g ... o) jest godłem miasta. Powiedziałbym, że to efekt defekacji konia co robi za kota na pustyni.
Przypkowski, dobrze wiedział jakiego psikusa sprawi czerwonej hołocie (rządzącej wtedy Koszalinem), jednak chyba nie docenił twardości tego betonu ...
AD REM.
1. Jest USTALENIEM a nie hipotezą to, iż herb Koszalina, ten który heraldyka, jako nauka wskazuje, przedstawia wizerunek jego Patrona - św. Jana Chrzciciela. Mowiąc o herbie Koszalina, co oczywiste, koncentrujemy się na jego godle. Wiemy też, iż generalnie każdy herb stanowi tarcza i godło, w polu tarczy znajduje się godło tegoż herbu. Przy okazji, herbem może być sama tarcza (pole puste, ale zawsze o jakiejś barwie) natomiast nigdy samo godło nie jest herbem. Dodam, że w heraldyce miejskiej, jak mi wiadomo, sama tarcza nie występuje.
2. W heraldyce, osoby przedstawia się w całej postaci lub w jakimś skróceniu (np. półpostać, popiersie, twarz), NIE PRZEDSTAWIA się osoby jako przedmiotu - ucięta głowa. Krótko mówiąc, określenie "głowa" to tak jak w fotografii - jest to wizerunek osoby w tym zakresie (kadr). Zauważmy, iż dopiero w XVIII wieku, na planie Wendlada pojawia się wizerunek św. Jana w pozycji "położonej". Poprzez stulecia widzimy Jana na wprost - jak na fotografii do dowodu osobistego i wcale nie jest to żadna przesada. Herb miasta jest jego DOWODEM OSOBISTYM. Krzysztof taką zasadę świetnie podkreślił.
Gringojan

Dołączenie: 09 Paź 2010, 23:46

Postprzez Flavi » 21 Mar 2012, 04:50

Ciekawi mnie jak wyglądał herb miasta na przedwojennym ratuszu, który jak wiadomo nie przetrwał wojny i uległ zniszczeniu w 1945 roku. Wybrałem najbardziej wyraźne zdjęcie ratusza jakie posiadam i powiększyłem ten fragment, ale herb jest słabo widoczny. Jest to herb chyba herb Benna, widać trochę jego elementy - bujne kartusze wokół i dość małe godlo w środku tzn. głowa Jana Chrzciciela na okrągłej misie, chyba (?) przedstawiona w półprofilu. Może ktoś dysponuje lepszym zdjęciem, na którym lepiej widać herb???

Image
Flavi

PoprzedniaNastępna

Powróć do Historia Koszalina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość