Herb Koszalina

Dzieje Koszalina - od wieków słowiańskiego i pomorskiego, od 1653 roku brandenbursko-pruskiego.

Re: Herb Koszalina

Postprzez Gringojan » 22 Mar 2012, 21:08

Okropnie irytuję się tym, że nie ma dotąd porządnego zdjęcia herbu z Ratusza. Szukam cierpliwie kopii, z którejś KZ (lata 20-te) z artykółem Schultza o herbie Koszalina.
Jest tam dokładny rysunek herbu z Ratusza, właśnie taki jak na zdjęciu. Jest, mam nadzieję, do ustalenia czemu umieszczono pod wizerunkiem św. Jana ten podwójny hak.
Na roboczo, sądzę, iż to pokłosie (sporo "dopieszczone") herbu zamieszczonego na planie Wendlanda ale należy pamiętać o denarach i odważnikach, gdzie herb - św. Jan i hausmarka - podwójny hak wspólnie występują, a to jeszcze XV wiek, odważniki mogą być nawet wcześniejsze.
Sądzę też, że ma to wszystko związek z przebudową Ratusza, a raczej z jego budową zupełnie od nowa. Około 1840, w tym też czasie Benno pisze i wydaje historię Koszalina, a więc DZIAŁO się.
Gringojan

Dołączenie: 09 Paź 2010, 23:46

Postprzez Flavi » 23 Mar 2012, 20:34

Zgadza się, u Schwenklera przeczytałem że kamień węgielny pod czwarty ratusz położono 18 czerwca 1827 roku. Herb miasta był wyrzeźbiony w kamieniu. Schwenkler nie wspomina o hausmarkach. Cytat:

Über dem Eingang war das in Stein gehauene Stadtwappen (die Schüssel mit dem Johannishaupt und darüber die Bischofsmütze).....
Nad wejściem był rzeźbiony w kamieniu herb miasta (misa z głową Jana Chrzciciela, ponadto mitra biskupia)...
Flavi

Postprzez wski » 23 Mar 2012, 21:45

Tutaj trochę lepiej widać ale też niewyraźnie.

Image
wski

Postprzez RoMaDan » 02 Lip 2014, 13:10

A co powiecie Panowie na to?
http://instagram.com/p/p8rOzbhtw4/

pozdrawiam
Robert
RoMaDan

Postprzez Krzysztof » 02 Lip 2014, 21:53

RoMaDan napisał(a):A co powiecie Panowie na to?
http://instagram.com/p/p8rOzbhtw4/

pozdrawiam
Robert

Bardzo ładny. A możemy zdjęcie zamieścić na forum? Może kilka słów o autorze, pracowni itd. Bylibyśmy wdzięczni.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator

Dołączenie: 26 Paź 2008, 22:18
Miejscowość: Koszalin

Poprzednia

Powróć do Historia Koszalina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość