przez Krzysztof » 22 Gru 2011, 11:05
1. Odsłonięcie pozostałości fundamentów dwóch ratuszy miejskich.
Zachowały się pozostałości kamiennych ław fundamentowych z "resztkami strzępi murów ceglanych". Te pozostałości widoczne były na powierzchni całego wykopu. Analiza wykazuje obecność "dwóch różnoczasowych budynków z kilkoma przybudówkami od strony północnej i południowej". I dalej: "Najstarsza część ratusza zachowała się w północnej części wykopu, w postaci wewnętrznej ściany ceglanej z płytką blendą; nieco lepiej zachowaną zewnętrzną ścianę, posadowioną na kamiennym fundamencie z dwoma blendami zarejestrowano w południowej części wykopu. Oba mury łączyć należy ze średniowiecznym ratuszem, który uległ spaleniu w roku 1504", a powstał według Wendlanda po roku 1308. Niestety, nie udało się dokładnie określić wymiarów obydwóch ratuszy. Analiza wykazuje, że "pierwszy budynek o zarysie prostokąta i przybliżonych wymiarach 22x12 m zlokalizowany był w centralnej części pierwotnego placu rynkowego", zaś drugi budynek był "większy od poprzedniej konstrukcji i zorientowany dłuższym bokiem na osi wschód-zachód". Oba obiekty zostały zniszczone przez pożar.
2. Odsłonięcie pozostałości miejskiej mennicy.
Pozostałości mennicy miejskiej odsłonięte w północnej części placu "w ramach pierwszego koszalińskiego ratusza", który uległ spaleniu prawdopodobnie podczas pożaru z roku 1504 (w jednym z ocalałych niedużych pomieszczeń ratusza widoczna była na ceglanej posadzce "intensywna" warstwa spalenizny). Odnaleziono ponad 300 monet i blankietów do bicia monet, z których większość stanowią koszalińskie denary. Tutaj rzecz najciekawsza: "Ważnym, a zarazem bardzo rzadkim znaleziskiem w ramach pomieszczenia, gdzie mieściła się mennica, były resztki rtęci, której używano zapewne do srebrzenia monet."
3. Odsłonięcie fragmentu drewnianego systemu wodociągowego.
W północnej i południowo-zachodniej części badanego miejsca odkryto fragmenty drewnianego systemu wodociągowego (z Góry Chełmskiej do Rynku), chociaż nie udało się odnaleźć śladów dwóch basenów zlokalizowanych po obu stronach pomnika (prawdopodobnie znalazły się poza obszarem wykopu badawczego). Jak pisze autor: "Odkopany system drewnianych rur dębowych i świerkowych zachował się w bardzo dobrym stanie. Poszczególne elementy wodociągu wykonane były z okrągłych okorowanych pni łączonych ze sobą za pomocą metalowych kołnierzy." W latach poprzednich, podczas badań archeologicznych w miejscu poszczególnych ulic śródmieścia, także odnajdywano "dłuższe lub krótsze odcinki drewnianych rur dających obraz rozmiaru przedsięwzięcia "inżynieryjnego", jakim była budowa w XVIII stuleciu systemu wodociągowego dla Koszalina." Można więc przypuszczać, że archeolodzy mają umiejscowione na mapie całkiem spore odcinki systemu wodociągowego Koszalina. Może z czasem uda się go odtworzyć w całości.
4. Odsłonięcie fragmentów ceglanej studni.
W części północno-zachodniej odkopano "solidnie wykonaną ceglaną studnię". Według autora studnia została wybudowana w miejscu starszej (zasypanej wg Wendlanda 20 czerwca 1724 r.), co wynika z "kontekstu nawarstwień".
5. Odsłonięcie fragmentów naczyń ceramicznych.
W trakcie wykopalisk pozyskano dużo różnego rodzaju resztek ceramicznych, które pozwolą prześledzić "dynamikę i rozwój miejscowego garncarstwa oraz napływ naczyń importowanych do miasta i na Pomorze w okresie średniowiecza i czasów nowożytnych". Ponadto odnaleziono również pozostałości drewnianych naczyń, w tym także beczek klepkowych, które "były wykorzystane jako naczynia zbiorczo-drenujące, zabezpieczające budynki ratusza przed nadmierną wilgocią i napływem wód gruntowych".
Źródło: Jacek Borkowski, Badania wykopaliskowe na Rynku Staromiejskim, "Kultura Koszalińska - Almanach 2008", Koszalin 2009