Pradzieje Koszalina

Dzieje Koszalina - od wieków słowiańskiego i pomorskiego, od 1653 roku brandenbursko-pruskiego.

Pradzieje Koszalina

Postprzez Krzysztof » 27 Sty 2010, 20:57

W maju, w rocznice nadania aktu lokacyjnego przez biskupa von Gleichen w 1266 roku, obchodzone są co roku "Dni Koszalina", określane przez prasę jako "urodziny miasta". Jest to oczywiście mylące, dzieje miasta nie zaczęły się w 1266 roku, a znacznie wcześniej. "Urodziny miasta" nie mogą liczyć się od momentu sporządzenia aktu urzędowego, bo prawdziwym momentem narodzin jest fizyczne założenie miasta (grodu, osady grodowej), jego rozwój i nabranie charakteru miejskiego, oczywiście z uwzględnieniem ówczesnych warunków.

Szkopuł w tym jednak, ze dzieje miasta sprzed 1266 roku są praktycznie nieznane i bardzo enigmatycznie odnotowane w skąpych źródłach historycznych. Postarajmy sie pozbierać dane na ten temat, zestawić je i skonfrontować ze współczesną wiedzą, odkryciami archeologicznymi i badaniami historyków.
Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
 
Posty: 799
Dołączenie: 26 Paź 2008, 22:18
Miejscowość: Koszalin

Re: Pradzieje Koszalina

Postprzez Gringojan » 10 Paź 2010, 01:22

Na przykład: gdzie była wieś Koszalice zwana ? Otóż w miejscu zwanym "od zawsze" Czarna Góra, jakiś kilometr na południowy - wschód od miasta lokacyjnego, między ulicami Racławicką a Piaskową. Czyli teren dawnego Studium Nauczycielskiego (Politechniki) i wcześniej Nowego Cmentarza Żydowskiego.
Gringojan
 
Posty: 137
Dołączenie: 09 Paź 2010, 23:46

Re: Pradzieje Koszalina

Postprzez Flavi » 08 Sty 2012, 18:45

U Wendlanda (polskie wydanie, red. J. Chojecka) jest taka wzmianka:

Ponieważ jednak u innych wyczytać można, że w roku 1026 Hunowie na Pomorzu Zachodnim przebywali, zatem bez wątpienia także i w Koszalinie obecni być musieli, o czym ... [pisze m.in. Micraelius]
Flavi
 


Powróć do Historia Koszalina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron