Tramwaje w Koszalinie

Dzieje Koszalina - od wieków słowiańskiego i pomorskiego, od 1653 roku brandenbursko-pruskiego.

Re: Tramwaje koszalińskie

Postprzez Flavi » 01 Sie 2010, 11:30

Identyczne zdjęcie już dodał Jadzik ale te jest lepszej jakości. Tramwaj przed dworcem, rozjazd tramwajowy z odcinkiem toru do zabierania pasażerów wprost spod dworca. Widać też łukowate wygięcie torów przed dworcem umożliwiające manewrowanie na placu samochodów i zaprzęgów konnych. Opisał to wcześniej DonPierdo. Dobrze widać słup trakcji elektrycznej z pałąkowato wygiętym zamocowaniem przewodów elektrycznych.

Image
Flavi

Postprzez Flavi » 01 Sie 2010, 11:33

Tramwaj na Bergstrasse przy domu handlowym Heinricha Frischera. Obecnie główne skrzyżowanie miasta przy Rynku Staromiejskim - skrzyżowanie Zwycięstwa z 1 Maja i Młyńską. W miejscu domu handlowego znajduje się dziś na dole księgarnia. Bardzo ładnie widoczny pantograf tramwaju - odbierak prądu typu "lira".

Image
Flavi

Postprzez Gringojan » 11 Paź 2010, 22:55

cyt.: "inauguracji tramwaju w Koszalinie - grudzień 1911 (?). Róg ulic Eisenbahn Strasse (Kolejowa) i Neuetor Strasse (Nowobramska, dziś Zwycięstwa), tam gdzie jest obecnie łącznik między Aleją Monte Cassino a Zwycięstwa użytkowany przez PKS". To jest uroczystość otwarcia nowozbudowanej powiatowej kasy oszczędnościowej. Na ostatnim zdjęciu widać szyny rozjadu w ul. 1 Maja, było to planowane od samego początku dla linii do nowego cmentarza.
Gringojan

Dołączenie: 09 Paź 2010, 23:46

Postprzez Gringojan » 14 Mar 2011, 20:08

Poczytałem raz jeszcze, raz jeszcze popatrzyłem i OCZOM NIE WIEŻĘ ! "Kolejna mijanka była na wysokości Rynku ... Na zdjęciu po prawej stronie widać przedwojenny ratusz. Trzeba się dobrze wpatrzyć w zdjęcie, w miejscu gdzie kobieta przechodzi przez ulicę widać zarys mijanki". Ta już wtedy A. Hitlerstr. zaczynała się od Rynku i obecnej 1 Maja. Pocztówka przedstawia POZOSTAŁOŚCI mijanki na RYNKU, szyny już zdemontowane, trakcja też - wiszą latarnie. Czas jakiś, na innym forum zarzekano się, iż szyny na rogu Piłsudskiego - Zwycięstwa są jeszcze, tylko zakryte asfaltem. Sprawę wyjaśniło zdjęcie z 1 maja 1947, identyczne zabrukowanie miejsca po szynach, bez demontażu podkładów. Oczywiście, wszyscy wiedzą, iż obecna ulica Zwycięstwa składa się z Nowobramskiej, Rynku, A. Hitler, Rogoźnickiej i chyba starczy.
Gringojan

Postprzez Krszysztofff » 14 Mar 2011, 21:16

Na pewno masz rację. Fakt, ze na samym początku napisał "Kolejna mijanka była na wysokości Rynku", więc nie pomylił sie, sadze, że ten dodatek o Bergstrasse to po prostu brak uwagi. Nie widzę natomiast nigdzie, żeby twierdził, że tam są szyny. Pisze o mijance, a nie o szynach. Zdjęcie z rogu Piłsudskiego i Zwycięstwa mógłbyś tutaj wkleić jeśli posiadasz (ew. przyślij na priva, sam wkleję). Ja pamiętam tak mniej więcej z lat 60-tych że szyn nie było, ale wgłębienia czy też bruzdy po szynach, które nie były wyrównane kostką. Może się mylę, ale ja to tak zapamiętałem, jak gdyby koleiny w kostce, ale bez szyn. A jak jesteśmy już przy Bergstrasse to może oświecisz nas jak należy nazwę tłumaczyć na język polski, bo co do tego był u nas spór.
Krszysztofff

Postprzez Krzysztoff » 15 Mar 2011, 11:37

@Gringojan
Chciałbym Cie jeszcze poprosić o wyjaśnienie jednej sprawy, niejako w zastepstwie Donpierda ktory wyjechał na kilka dni. Tutaj widzimy tramwaj na Danzigerstrasse (Gdańskiej) czyli obecnej Piłsudskiego. Jeśli mnie wzrok nie myli to widzę kolejną mijankę, chyba że to złudzenie. Przyjrzyj sie Gringojan dokładnie, tramwaj wyraźnie zjeżdża na lewy pas ulicy (patrząc z pomostu tramwaju). Czy cos Ci wiadomo o mijance w tym miejscu?

Image
Krzysztoff

Postprzez Gringojan » 15 Mar 2011, 20:46

Może trochę przesadziliśmy, ale zapomina się, iż Rynek do powstania ul. Zwycięstwa był samodzielną ulicą (placem) a numerem 1 był, w rzeczy samej RATUSZ. Berg - Góra, mi by odpowiadała Podgórna, jednak tłumaczenie wprost dosłowne nie zawsze jest najlepsze, sprawa dla językoznawców- toponomastyków.
Gringojan

Postprzez Krzysztoff » 15 Mar 2011, 21:04

Gringojan napisał(a):Może trochę przesadziliśmy, ale zapomina się, iż Rynek do powstania ul. Zwycięstwa był samodzielną ulicą (placem) a numerem 1 był, w rzeczy samej RATUSZ. Berg - Góra, mi by odpowiadała Podgórna, jednak tłumaczenie wprost dosłowne nie zawsze jest najlepsze, sprawa dla językoznawców- toponomastyków.

Ja też stawiam na Podgórną i większość kolegów jest tego zdania. Jeden z kolegów obleciał kiedyś wszystkie fora, żeby sprawdzić jak tłumaczą to inni, nazwa Bergstrasse była popularna i w innych miastach na Pomorzu i Śląsku (tłumaczą to podobnie chyba nawet we Wrocławiu). Co do ratusza i Rynku pełna zgoda.
Krzysztoff

Postprzez jadzik » 06 Kwi 2011, 20:15

Tramwaj na Buchwaldstrasse, wtedy była to ulica ciągnąca się od Neuetorstrasse (Zwyciestwa) przebiegająca tak jak obecna Jana z Kolna, później pod wiaduktem kolejowym i dalej dzisiejszą Morską do Lasu Bukowego (Buchwald).

Zgaduj-zgadula: w którym miejscu ulicy Morskiej zrobiono zdjęcie?

Image
jadzik

Postprzez Koszaliniak » 23 Kwi 2011, 10:55

Tramwaj na Rynku. Po lewej stronie widoczny hotel Kronprinz (obecne skrzyżowanie Zwycięstwa i 1 Maja). Po prawej - ratusz, za nim kościół Mariacki (obecna katedra).

Image
Koszaliniak

PoprzedniaNastępna

Powróć do Historia Koszalina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości