Wikingowie pod Koszalinem?

Dzieje Koszalina - od wieków słowiańskiego i pomorskiego, od 1653 roku brandenbursko-pruskiego.

Wikingowie pod Koszalinem?

Postprzez Frogg » 24 Lut 2015, 16:05

Znalezione w sieci.

Odkryto na Górze Chełmskiej grób typowo kultury Wikingów – wojownika pochowanego w łodzi.
Według pewnych hipotez niedaleko Koszalina powinien się znajdować inny, dość spory gród – Seestadt – miasto morskie, było to miasto portowe, z portem u ujścia Uniesty. Gród-miasto położone było niedaleko portu. Lokalizacji dokładnej nikt na razie nie ustalił. We wzmiankach w kronikach i publikacjach Hakena i Benno jest natomiast wzmianka od odkryciu dużego cmentarza pomiędzy nowymi wsiami – Kędzierzynem (Meyeringen) a Skwierzynką (Schwerinsthal). W 1749 roku znajdował się tam wielki wał, długości prawie 1,5 km i 16 owalnych kręgów tworzących pagórki, nasypy. Wszystkie zbudowane z kamieni polnych dużych i małych. Na wierzchołku jednego z wzgórz odkryto wówczas groby, odkryto mnóstwo szkieletów i malowanych urn.
Cóż, znalezisko nie dotrwało do współczesnych czasów. Całą „zabudowę” rozebrali pruscy żołnierze na rozkaz generała von Rosena. Co się stało ze znalezionymi urnami nie wiadomo.
Z innych badań wynika iż na obszarze między dzisiejszym Koszalinem, a Lubiatowem była osada Wikingów. Lokalizacje jej datuje się na VI-X wiek n.e

Źródło: Wikingowie w Polsce (https://www.google.com/maps/d/u/0/viewe ... 0YU_N9brMA)
Frogg
 

Re: Wikingowie pod Koszalinem?

Postprzez Frogg » 24 Lut 2015, 16:22

W Bardach, w okolicach Kołobrzegu zamieszkała grupa kobiet i mężczyzn. Chowali zmarłych w nieodległym Świelubiu. Wśród ozdób złożonych przez nich w kurhanach zwracał uwagę srebrny galon i supeł - części zdobień ekskluzywnego stroju; fibule z brązu podobne do luksusowych zapinek, które na Gotlandii i w środkowej Szwecji nosiły kobiety z wyższych sfer. Przybysze mogli pochodzić nawet ze środowisk królewskich, uważają naukowcy. Dlaczego szwedzkie elity osiedliły się niedaleko Kołobrzegu? - wiele pytań pozostaje otwartych.

Źródło: Onet/ Joanna Orłowska-Stanisławska/ Wikingowie w Polsce
Frogg
 

Re: Wikingowie pod Koszalinem?

Postprzez Ursus » 17 Lut 2016, 20:09

2 500 lat może mieć miecz, który znalazł 35-letni mieszkaniec powiatu choszczeńskiego w woj. zachodniopomorskim. Cenne znalezisko trafi do muzeum, które wskaże wojewódzki konserwator zabytków.

W lutym 2016 roku koordynator ds. zabytków z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie otrzymał informacje o odnalezieniu przez poszukiwaczy w powiecie choszczeńskim cennego miecza z brązu. W związku z powyższym podjęto szybkie działania by odzyskać ten cenny zabytek archeologiczny. Wczoraj policjanci z Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie zabezpieczyli zabytek w okolicach Recza. Został on odnaleziony przez poszukiwacza w okolicach Choszczna dwa tygodnie temu. Mężczyzna nie wiedział jaka jest wartość zabytku. Zatrzymany artefakt - rękojeść miecza z brązu - została przebadana przez archeologów z Muzeum Narodowego w Szczecinie, gdzie stwierdzono że pochodzi ona z Hallstatt w Austrii, z okresu wczesnego żelaza, określaną okresem halsztackim z ok. 750-550 lat p.n.e. Miecz posiadał rękojeść z brązu z charakterystyczną głowicę w formie kapelusza oraz żelazne ostrze, niezachowane w tym egzemplarzu. Jest to bardzo rzadki okaz pradziejowej broni występujący na terenie Pomorza i Polski. Każdy zabytek archeologiczny, wydobyty z ziemi według prawa polskiego jest własnością Skarbu Państwa. 35-letni mieszkaniec powiatu choszczeńskiego, nie posiadał pozwolenia na prowadzenie poszukiwań za pomocą sprzętu elektronicznego, nie zgłosił on również służbom konserwatorskim, że odnalazł zabytek archeologiczny. Będzie on odpowiadał za kradzież zabytku na szkodę Skarbu Państwa z art. 278 Kodeksu Karnego w zw. z art. 108 Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Zabytek po zakończeniu postępowania przez Prokuraturę Rejonową w Choszcznie zostanie przekazany do dyspozycji Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków w Szczecinie, który wskaże muzeum do którego zostanie on przekazany.

Źródło: Polska Times / 2016-02-17
Ursus
 Powróć do Historia Koszalina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron