Dawne cmentarze w Koszalinie

Dzieje Koszalina - od wieków słowiańskiego i pomorskiego, od 1653 roku brandenbursko-pruskiego.

Dawne cmentarze w Koszalinie

Postprzez Frogo » 11 Lis 2013, 13:02

Przy okazji święta Zmarłych rozgorzała u nas dyskusja o starych cmentarzach w Koszalinie. Był cmentarz tam gdzie biblioteka jeszcze go pamiętam, podobno był też cmentarz tam gdzie teraz jest kościół św/ Wojciecha. Ciekawi mnie gdzie były te cmentarze.
Frogo
 

Re: Dawne cmentarze w Koszalinie

Postprzez Flavi » 11 Lis 2013, 13:24

Frogo napisał(a):Przy okazji święta Zmarłych rozgorzała u nas dyskusja o starych cmentarzach w Koszalinie. Był cmentarz tam gdzie biblioteka jeszcze go pamiętam, podobno był też cmentarz tam gdzie teraz jest kościół św/ Wojciecha. Ciekawi mnie gdzie były te cmentarze.


Tak na gorąco mogę ci odpowiedzieć, że Rokosowo tzn. obecna dzielnica miasta gdzie stoi kościół św. Wojciecha, zostało przyłączone do Koszalina dopiero w 1954 roku, wcześniej była to wieś. Trudno wiec mówić o "dawnym cmentarzu w Koszalinie", ponieważ nie powstawał on o jako cmentarz koszaliński i w czasie jego użytkowania nie znajdował się w granicach miasta Koszalina. Podobnie zresztą jak stare cmentarze w Jamnie czy Lubiatowie, które dziś są w granicach miasta, ale powstawały i użytkowane były jako wiejskie.
Flavi
 

Re: Dawne cmentarze w Koszalinie

Postprzez Windwest » 11 Lis 2013, 14:19

Cmentarz, w tym przypadku używamy niemieckiego Friedhof, to termin, który ewoluował w ciągu wieków, tzn. inne znaczenie miał w XVIII wieku, a zupełnie inne w XIX. Żeby zrozumieć temat, trzeba przede wszystkim rozumieć pojęcie, które ten temat określa. W przeciwnym razie będzie typowa gadka szmatka, "ja o chlebie, ty o niebie", kompletne niezrozumienie zagadnienia, jak w tutejszej prasie tzw. "koszalińskiej".
Windwest
 

Re: Dawne cmentarze w Koszalinie

Postprzez globo3 » 22 Lis 2013, 04:12

Windwest napisał(a):Cmentarz, w tym przypadku używamy niemieckiego Friedhof, to termin, który ewoluował w ciągu wieków, tzn. inne znaczenie miał w XVIII wieku, a zupełnie inne w XIX. Żeby zrozumieć temat, trzeba przede wszystkim rozumieć pojęcie, które ten temat określa. W przeciwnym razie będzie typowa gadka szmatka, "ja o chlebie, ty o niebie", kompletne niezrozumienie zagadnienia, jak w tutejszej prasie tzw. "koszalińskiej".


Cmentarz:

Kirchof | Kirche - kościół; hof - dziedziniec, dwór, zagroda | - cmentarz przykościelny, starsze określenie, używane dawniej.
Friedhof | Friede - dawniej: pokój (Friede sei mit euch! - pokój niech będzie z wami!) ewentualnie Frieden - pokój, spokój, harmonia - określenie nowsze (nowożytne).

Najpierw cmentarze powstawały jako przykościelne (Kirchof) począwszy od 563 roku, kiedy to synod w Bradze zabronił grzebania zmarłych w kościele, zezwolił natomiast na grzebanie obok murów kościoła (wewnątrz i wewnątrz miasta). Od IX wieku przyjął się zwyczaj grzebania w kościołach, najpierw biskupów i cesarzy, później także innych zasłużonych osób. Innych zmarłych chowano na zewnątrz kościoła, z czasem groby okalały cały kościół, stąd dziedziniec kościoła często nazywa się cmentarzem. Do dziś można zaobserwować dziedzińce kościołów, które w zasadzie są cmentarzami, tak na przykład jest z kościołem w Mielnie, gdzie groby znajdują się bardzo blisko wejścia do świątyni. Od XVIII wieku, ze względów demograficznych (wzrost liczby ludności i mieszkańców miast) oraz sanitarnych cmentarze zakładano poza obrębem miast i terenów przykościelnych.
globo3
 

Re: Dawne cmentarze w Koszalinie

Postprzez globo3 » 22 Lis 2013, 05:23

Z czasem teren cmentarza przykościelnego nabierał charakteru sakralnego i był otaczany murem. Poza murami miasta w tzw. niepoświęconej ziemi, chowano ekskomunikowanych, samobójców, przestępców lub po prostu ludzi o niskim statusie społecznym. Na konsekrowanym cmentarzu nie chowano np. żebraków, kuglarzy i aktorów.
globo3
 

Re: Dawne cmentarze w Koszalinie

Postprzez globo3 » 22 Lis 2013, 05:24

1 czerwca 1794 weszło w Prusach w życie "Powszechne prawo krajowe dla państw królewsko-pruskich" (Allgemeines Landrecht für die Königlich Preussischen Staaten), zwany też "Landrechtem pruskim" lub "Pruskim prawem krajowym". Był to powszechny kodeks obejmujący regulacje wielu dziedzin prawa (cywilne, karne, państwowe, administracyjne, lenne i kościelne), liczył sobie 19 187 artykułów (w tym ok. 15 tys. paragrafów obejmujących prawo prywatne), a jego celem było ujednolicenie prawa w Prusach. Większość jego zapisów utrzymała się do roku 1900 kiedy to wszedł w życie ogólnoniemiecki kodeks cywilny Bürgerliches Gesetzbuch (BGB).

W części 2,tytuł 11, § 184 "Landrechtu pruskiego" ustalono, że w obszarach zamieszkałych ciała nie mogą być chowane. Centralne cmentarze zaczęto organizować poza miastem.
globo3
 

Re: Dawne cmentarze w Koszalinie

Postprzez Megi » 07 Gru 2013, 13:33

globo3 napisał(a):1 czerwca 1794 weszło w Prusach w życie "Powszechne prawo krajowe dla państw królewsko-pruskich" (Allgemeines Landrecht für die Königlich Preussischen Staaten), zwany też "Landrechtem pruskim" lub "Pruskim prawem krajowym"...
W części 2,tytuł 11, § 184 "Landrechtu pruskiego" ustalono, że w obszarach zamieszkałych ciała nie mogą być chowane. Centralne cmentarze zaczęto organizować poza miastem.


To ciekawe, bo w Koszalinie powielana jest wersja, także przez historyków i w mediach, że prawo nakazujące organizacji cmentarzy wprowadzili Francuzi.
Megi
 

Re: Dawne cmentarze w Koszalinie

Postprzez Janusz » 06 Sty 2014, 11:44

Megi napisał(a):To ciekawe, bo w Koszalinie powielana jest wersja, także przez historyków i w mediach, że prawo nakazujące organizacji cmentarzy wprowadzili Francuzi.


Zanim do Koszalina wkroczyli Francuzi, obowiązywał Landrecht pruski. Cmentarze nie mogły istnieć na terenach zamieszkałych, stąd stopniowe zanikanie cmentarzy przykościelnych (Kirchofów) i zapoczątkowanie zwyczaju organizowania nowych cmentarzy poza miastem (Friedhofów). Francuzi nie maja z tym nic wspólnego, może jedynie tyle, że wdrażanie praw pruskich rozpoczęto częściowo w czasach francuskich.
Janusz
 


Powróć do Historia Koszalina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron