Klasztor cysterek w Koszalinie

Dzieje Koszalina - od wieków słowiańskiego i pomorskiego, od 1653 roku brandenbursko-pruskiego.

Re: Klasztor cysterek w Koszalinie

Postprzez Krzysztoff » 17 Lut 2011, 23:27

ok. 1550 - Umiera ostatnia mniszka koszalińska. Klasztor powoli popada w ruinę.

1560 - Rozebrano resztki murów pozostałych po klasztorze cystersek.

1569 - początek budowy przez Jana Fryderyka siedziby książęcej na gruzach dawnego klasztoru cysterek.

1575 - Zakończenie budowy zamku, rezydencji biskupów kamieńskich.
Krzysztoff

Postprzez Gringojan » 01 Lip 2011, 20:45

Kuczkowski podaje, iż jeszcze w 1552 roku koszalińskie cysterki prowadziły działalność opiekuńczą i charytatywną. Podaje też, że oba zakony żeńskie (w Koszalinie i Kołobrzegu) były wyłączone spod sekularyzacji i zostawały pod SPECJALNĄ opieką książąt - biskupów. Nie mogłem wytrzymać i nie czekałem, aż nabędziecie broszurę o Górze Chełmskiej.
Co prawda broszura, jako rzecz popularyzatorska nie posiada wykazu źródeł ale sądzę, iż są one poważne.
Gringojan

Dołączenie: 09 Paź 2010, 23:46

Postprzez Krzysztoff » 01 Lip 2011, 22:46

Gringojan napisał(a):Kuczkowski podaje, iż jeszcze w 1552 roku koszalińskie cysterki prowadziły działalność opiekuńczą i charytatywną. Podaje też, że oba zakony żeńskie (w Koszalinie i Kołobrzegu) były wyłączone spod sekularyzacji i zostawały pod SPECJALNĄ opieką książąt - biskupów. Nie mogłem wytrzymać i nie czekałem, aż nabędziecie broszurę o Górze Chełmskiej.
Co prawda broszura, jako rzecz popularyzatorska nie posiada wykazu źródeł ale sądzę, iż są one poważne.

Nie pamiętam niestety źródła, ale gdzieś tu na forum już pisałem, że najnowsze badania historyków wskazują na bardziej ewolucyjny proces reformacji niż dotąd się przyjmowało. Kiedyś uważano, że sejmik w Trzebiatowie (1534) spowodował natychmiastową zmianę religii, po prostu nakazem władców (Cuius regio, eius religio) zmuszono ludność do innego wyznania. Dziś wiadomo, że był to proces bardziej długotrwały i ewolucyjny. Również sam protestantyzm ewoluował i początkowo był doktrynalnie bliski katolicyzmowi (pamiętajmy, że Luter, który był zakonnikiem, nie chciał żadnej nowej religii, ale naprawy tej która jest), dopiero później pojawiają się odłamy protestantyzmu i następuje rozejście doktrynalne (Kalwin, Zwingli itd.). Z czasem zresztą protestantyzm przekształci się w religię państwową i pojawią się prześladowania religijne, co zmusi wielu Pomorzan do emigracji (m.in. do Ameryki).
Krzysztoff

Postprzez Westwind » 11 Maj 2016, 01:06

O zakonach i klasztorach na Pomorzu Zachodnim.
http://morzeprzygody.eu/?page_id=575
Westwind

Poprzednia

Powróć do Historia Koszalina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość