Ród von Grumbkow

Wielkie i sławne rody pomorskie.

Ród von Grumbkow

Postprzez Janusz » 25 Sty 2014, 14:41

Grumbkow - stara szlachecka rodzina pomorska z siedzibami rodowymi w powiecie Słupsk (Stolp). Przed 1400 rokiem w posiadaniu rodu było Runowo koło Słupska, pierwszy dokument potwierdzający ten fakt pojawia się w 1426. Wywodzi się od Klausa von Grumbkow (1402-1456), który jest wymieniany jako "pan na Grumbkow" (Grąbkowo koło Potęgowa). W 1683 roku zaliczany do pomorskich rodów zamkowych (posiadających okazały zamek).

Herb rodu przedstawia niebieską strzałę na srebrnym polu. Hełm z niebiesko-srebrnym nakryciem (welonem?) i trzema złotymi gwiazdami leżącymi na srebrnym półksiężycu.

Image

Źródło: Wikipedia (public domain)
Janusz
 

Re: Ród von Grumbkow

Postprzez Szperacz7 » 25 Sty 2014, 14:50

Grumbkow - Grąbkowo koło Potęgowa, za Słupskiem (jadąc od strony Koszalina). Nazwa wywodzi się prawdopodobnie od rosnących tam grabów. Położone wśród pól i torfowisk dorzecza rzeki Łupawy. Ślady bardzo wczesnego osadnictwa sięgającego 5 tysiąclecia p.n.e. (kultura pucharów lejkowatych). W pobliżu znajduje się kompleks cmentarzysk megalitycznych. Ten właśnie materiał wykorzystano do budowy pałacu, zbudowano m.in. pierwotne piwnice pałacowe, kamienne przyziemia budynków gospodarczych oraz czworaków dla pracowników folwarcznych. Do dziś przetrwał otaczający park mur cyklopowy z głazów o potężnych rozmiarach.

"Już w roku 1277 wymienieni byli bracia: Bisbraunus, Tezlaus i Gneomarus de Grumbkow. Grąbkowo było główną siedzibą tego rodu do końca XVI wieku, a własnością, z przerwami, do 1782 r. Po nich majątek znajdował się w posiadaniu innych znanych rodów pomorskich: von Boen, von Zitzewitz, von Massow. W 1797 r. posiadłość nabył Gebhard Leberecht von Blücher, późniejszy bohater narodowy Niemiec, pogromca Napoleona pod Lipskiem i Waterloo. Na krótko jednak, gdyż w 1804 r. majątek ten kupił Jerzy Ludwik Fabian von Puttkammer pochodzący z linii wolińsko-nożyńskiej tego rodu. (...) Pod koniec XIX w. Grąbkowo przeszło w posiadanie, skoligaconej z Puttkammerami, rodziny von Livonius. Artur von Livonius przekazał tę posiadłość swojemu synowi, też Arturowi, który miał stać się ostatnim niemieckim właścicielem pałacu i folwarku."

Źródło: Cezary Rudziński, Grąbkowo. Nowe życie starego pałacu. Turystyka.echodnia.eu (http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... /120519079)
Szperacz7
 

Re: Ród von Grumbkow

Postprzez Krzysztof » 25 Sty 2014, 15:18

Pałac w Grąbkowie

www.palacgrabkowo.pl/
Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
 
Posty: 796
Dołączenie: 26 Paź 2008, 22:18
Miejscowość: Koszalin

Re: Ród von Grumbkow

Postprzez Janusz » 25 Sty 2014, 15:37

Przedstawiciele rodziny von Grumbkow

  • Friedrich Wilhelm von Grumbkow (1678–1739), preußischer Generalfeldmarschall und Staatsmann (pruski feldmarszałek i polityk);
  • Ina von Grumbkow (1872–1942), deutsche Abenteurerin und Autorin (niemiecka poszukiwaczka przygód i autorka);
  • Joachim Ernst von Grumbkow (1637–1690), kurfürstlich brandenburgischer General (generał w służbie elektora Brandenburskiego);
  • Philipp Otto von Grumbkow (1684–1752), preußischer Staatsmann in Pommern (pruski polityk na Pomorzu)
  • Philipp Wilhelm von Grumbkow († 1778), preußischer Generalmajor und Gutsbesitzer in Hinterpommern (pruski Generał major ziemianin na Pomorzu Tylnym);
  • Viktor Karl Ludwig von Grumbkow także Grumbkow-Pascha (1849–1901), preußischer Generalmajor (pruski Generał major)
  • Waldemar von Grumbkow (1888–1959), deutscher Jurist und Schriftsteller (niemiecki prawnik i pisarz)
  • Joachim († 1990) i Christian von Grumbkow, Musiker und Gründer der Gruppe Hoelderlin (muzycy i założyciele grupy Hoelderlin)

*Generalmajor - pierwszy stopień generalski, w wojsku polskim odpowiednikiem jest generał brygady.


Źródlo: Wikipedia niemiecka
Janusz
 

Re: Ród von Grumbkow

Postprzez Koszalinianin » 25 Sty 2014, 16:15

Image

Fryderyk Wilhelm von Grumbkow - ten, ktory fundował w Koszalinie pomnik króla Fryderyka Wilhelma I.

Źrdóło: Wikipedia niemiecka (public domain)
Koszalinianin
 

Re: Ród von Grumbkow

Postprzez AndrzejH » 25 Sty 2014, 19:12

Nosił takie same imiona jak ten, któremu służył i oddał całe swe życie - Fryderyk Wilhelm. Był fundatorem pomnika króla Fryderyka Wilhelma I w Koszalinie, a prawdopodobnie również autorem wiersza umieszczonego na cokole.

Friedrich Wilhelm von Grumbkow (ur. 4 października 1678 w Berlinie, zm. 18 marca 1739 tamże) – pruski mąż stanu i marszałek (niem. Generalfeldmarschall). Przez 11 lat był pierwszym ministrem Prus (premierem wg obecnej nomenklatury) (6 grudnia 1728 - 18 marca 1739). Jego następca na tym stanowisku został jego zięć, Heinrich von Podewils.

Syn komisarza wojennego Brandenburgii, Joachima Ernsta von Grumbkow. Studiował we Francji. Brał udział w wojnie o sukcesję hiszpańską, i walczył w bitwie o Malplaquet osiągając stopień generała. Wojna o sukcesję hiszpańską – była prowadzona w latach 1701-1714 pomiędzy Wielką Brytanią, Holandią, Austrią, Prusami a Francją, Hiszpanią, Bawarią i Kolonią o władztwo nad Hiszpanią i dominację w Europie. Awansowany do stopnia generała majora. Król Fryderyk Wilhelm I obdarzył go bezwarunkowym zaufaniem i mianował go członkiem Tajnej Rady Stanu, ministrem wojny oraz szefem Generalnego Komisariatu Wojny (Generalkriegskommissar).

F.W. von Grumbkow rozpoczął szeroko zakrojone reformy wojskowe i podatkowe, których celem był wzrost liczby oddziałów i poprawy zarządzania armią pruskiej. Z rozkazu i wspólnie z królem, von Grumbkow dążył do lepszej ściągalności podatków, poprawy handlu, spraw cechowych, kolonizacji wewnętrznej i uprawnień miast. Od 1723 r., gdy utworzono kolegialny centralny urząd administracji państwowej (niem. Generaldirektorium), stanął na czele jego pierwszego departamentu. W 1737 r. został feldmarszałkiem. Pozostawał w długim konflikcie z Leopoldem von Anhalt-Dessau, pruskim dowódcą, ojcem słynnego drylu pruskiego.

Według niektórych opinii działał na rzecz Austrii i był przez nią opłacany, inne opinią jednak mówią o tym, że robił to w porozumieniu z królem, a sam był nieskazitelnego charakteru.
AndrzejH
 


Powróć do Rody pomorskie

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron