Chrześcijaństwo w Internecie

Zagadnienia wiary, filozofii, teologii. Kościół w Koszalinie (informator).

Chrześcijaństwo w Internecie

Postprzez Janusz » 25 Lis 2013, 11:36

Internet oferuje już dzisiaj mnóstwo możliwości poznawania chrześcijaństwa, zagłębiania się w jego początki i historię. Można pospacerować sobie po muzeum watykańskim, zwiedzić Kaplicę sykstyńską, powertować stare manuskrypty w bibliotece watykańskiej, a w przerwie zrobić sobie wypad do Castel Gandolfo - wszystko bez wychodzenia z domu. Możliwości jest więcej, cały czas uruchamiane są nowe portale i udostępniane nowe zasoby.
W tym wątku podajemy linki i dzielimy się wrażeniami z podróży do źródeł naszej wiary.
Janusz
 

Re: Chrześcijaństwo w Internecie

Postprzez Janusz » 25 Lis 2013, 11:48

Google Maps stworzył możliwość wejścia przez Internet do dwóch wielkich katakumb w Rzymie. Udało się to dzięki współpracy przewodniczącego Papieskiej Rady Kultury kard. Gianfranco Ravasiego i jednego z prezesów Google Erica Schmidta. Katakumby Pryscylli używano do chrześcijańskich pochówków na przełomie II i III wieku i są wypełniona licznymi malowidłami świętych i symboli chrześcijańskich. Priscylla była w czasach prześladowań chrześcijan właścicielką willi, pod którą wykuto rozlegle katakumby, żeby chronić wyznawców Chrystusa, chociaż możliwe jest, że istniały one już w erze przedchrześcijańskiej. Prawdopodobnie została jako chrześcijanka skazana na śmierć podczas prześladowań cesarza Domicjana. Tutaj znajduje się najstarszy w sztuce zachodniej wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem. Niedawno zakończyły się prace renowacyjne, podczas których m.in. odrestaurowano ponad 700 starożytnych sarkofagów i płyt nagrobnych.

Katakumby

Źródło: CNA
Janusz
 

Re: Chrześcijaństwo w Internecie

Postprzez Mariusz2 » 27 Lut 2014, 22:54

Najstarszy, pochodzący z 1896 roku, znany zapis filmowy i dźwiękowy z papieżem. Jest nim Leon XIII, który intonuje Ave Maria po łacinie. Prawdopodobnie jest to również film, który pokazuje najwcześniej urodzoną osobę - Gioacchino Vincenzo Raphaelo Luigi Pecci, który później został papieżem Leonem XIII, urodził się w 1810 roku. Jest to rok, w którym urodził się i został ochrzczony Fryderyk Chopin, a w Europie trwają wojny napoleońskie.

https://www.youtube.com/watch?v=vzLduvnW-FA
Mariusz2
 

Re: Chrześcijaństwo w Internecie

Postprzez Smart » 15 Maj 2014, 21:34

Bezpośrednie transmisje:

8.30 - Msza święta z sanktuarium w Pompejach.
20.00 - różaniec z Lourdes.

http://pompejanska.rosemaria.pl/2014/05 ... z-lourdes/
Smart
 

Re: Chrześcijaństwo w Internecie

Postprzez Witek » 20 Maj 2014, 09:00

"Heyr himna smiður" (Usłysz, kowalu niebios). Islandzki zespół Árstíðir wykonał hymn "Heyr himna smiður" pochodzący z XIII wieku. Muzycy islandzkiego zespołu Árstíðir wykonują na dworcu kolejowym w niemieckim Wuppertalu hymn na podstawie poematu "Heyr himna smiður" napisanego w 1208 roku przez islandzkiego wodza nazywającego się Kolbeinn Tumason. W latach 70. XX wieku poemat w hymn przekształcił islandzki kompozytor Þorkell Sigurbjörnsson.

https://www.youtube.com/watch?v=e4dT8FJ2GE0

Usłysz, kowalu niebios, o co prosi Cię poeta.
Niech Twa łaska przyjdzie do mnie łagodnie.
Wzywam Cię, bo mnie stworzyłeś.
Jestem Twym niewolnikiem, a Ty moim Panem.

Boże, wzywam Cię, byś mnie uzdrowił.
Pamiętaj o mnie, łagodny.
Potrzebujemy Cię najbardziej.
Odpędź, o Królu słońc,
Szczodry i wspaniały
Każdy ludzki smutek z miasta serca.

Czuwaj nade mną, o łagodny.
Prawdziwie potrzebujemy Cię w każdej chwili w świecie ludzi.
Poślij nam, Synu dziewicy, dobre sprawy.
Cała pomoc jest od Ciebie, w moim sercu.
Witek
 

Re: Chrześcijaństwo w Internecie

Postprzez Archi » 09 Cze 2014, 09:32

Lot nad opactwem benedyktyńskim Solesmes (Abbaye Saint-Pierre de Solesmes) w Solesmes (Sarthe, Francja), założonym w 1010 roku. Przetrwało wszystkie wojny i rewolucje. Z upadku dźwignął je Prosper Guéranger (1805-1875) – francuski benedyktyn, Sługa Boży Kościoła katolickiego, odnowiciel zakonu we Francji po kasacie podczas Rewolucji francuskiej, jeden z inicjatorów ruchu odnowy liturgicznej.

Abbaye de Solesmes en Drone
Archi
 

Re: Chrześcijaństwo w Internecie

Postprzez Flavi » 17 Lut 2015, 00:58

Każdy badacz Biblii może teraz korzystać z Kodeksu Watykańskiego, jednego z czterech najważniejszych rękopisów greckiego tekstu Pisma Świętego. Bezcenny manuskrypt, do tej pory dostępny dla nielicznych uczonych, został zdigitalizowany i umieszczony w internecie na stronie Biblioteki Watykańskiej. Za darmo, nie wychodząc z domu, bibliści na całym świecie mogą go sobie przeglądać na zdjęciach o wysokiej rozdzielczości.

http://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.gr.1209

Kodeks Watykański, grecki tekst Biblii datowany na IV wiek n.e., dołączył do trzech innych bezcennych kodeksów – Synajskiego, Aleksandryjskiego i Bezy – oraz wielu innych rękopisów biblijnych, które od pewnego czasu są już dostępne online. Kodeks Watykański (Codex Vaticanus, symbol „B”) jest przechowywany co najmniej od XV wieku w papieskiej Bibliotece Watykańskiej w Rzymie. Jego wcześniejsze dzieje nie są znane. Jako miejsce powstania wskazuje się Aleksandrię, Cezareę lub nawet Rzym. Nie jest to jednak pewne. Kodeks Watykański liczył pierwotnie 820 pergaminowych stron, zachowało się około 750 z nich. Wolumin jest bardzo dobrze zachowany, nie widać śladów zbyt częstego używania. Zawiera prawie cały grecki tekst Biblii, czyli Septuagintę (grecki przekład Biblii hebrajskiej) oraz Nowy Testament. Tekst pisany jest w trzech kolumnach. Przez wielu badaczy jest uważany na najdoskonalszy – obok Synajskiego – grecki tekst Pisma Świętego.

O wiele ważniejsza jest data powstania. Ta kopia całej Biblii została zapisana pismem uncjalnym, czyli majuskułowym, więc najstarszą odmianą używaną w pismach wczesnych chrześcijan. Na podstawie kształtu liter oraz innych przesłanek paleografowie datują kodeks na IV wiek, może nawet na jego pierwszą połowę. Oznacza to, że powstał on zaledwie niespełna trzysta lat po ukończeniu spisywania tekstu biblijnego. Pod tym względem równać się z nim może tylko Kodeks Synajski.

W czasach nowożytnych rozpoczęły się badania tekstu biblijnego, które miały oczyścić go ze średniowiecznych naleciałości i nieoryginalnych wstawek czy zmian. Choć jednak już w XVI wieku Erazm z Rotterdamu i inni badacze wiedzieli o istnieniu starego kodeksu greckiego przechowywanego w Watykanie, to aż do XIX wieku żaden uczony nie został dopuszczony do jego studiowania lub wydania.

Dopiero w 1843 roku genialny biblista niemiecki Konstantin von Tischendorf, po kilku miesiącach oczekiwań, uzyskał dostęp do woluminu, ale tylko na sześć godzin. Z czasem inni uczeni również mogli zajrzeć do tekstu, ale nie wolno im było robić żadnych notatek. Niemniej badacze ci zdołali stwierdzić, ze Kodeks Watykański jest starszy od Kodeksu Aleksandryjskiego przechowywanego w Londynie, a zawarte w nim warianty tekstu są bardzo cenne.

Sytuacja zmieniła się na korzyść po odkryciu przez Tischendorfa w 1859 roku Kodeksu Synajskiego. Pod wpływem presji uczonych papież wyraził zgodę na sfotografowanie rękopisu z Biblioteki Watykańskiej, z czasem zaczęły się ukazywać jego facsimile. Ujawnienie tekstu Watykańskiego i odkrycie Synajskiego przyczyniły się do gwałtownego rozwoju biblistyki, co znalazło odbicie w wydawanych pod koniec XIX i na początku XX wieku krytycznych wydaniach tekstu Biblii.

Obecnie wszystkie najważniejsze tłumaczenia Biblii dokonuje się z wydań krytycznych, które oparte są już na najstarszych, najbliższych oryginałom kopiach Biblii, czyli kodeksach Synajskim, Watykańskim, Aleksandryjskim i Bezy. Od dziś wszystkie one (niemal w całości) dostępne są w sieci.

Źródło: Archeologia biblijna
Flavi
 

Re: Chrześcijaństwo w Internecie

Postprzez Krzysztof » 14 Sie 2015, 19:20

Cela, w której 1941 umierali więźniowie skazani na śmierć głodową w rezultacie stosowania odpowiedzialności zbiorowej za ucieczkę. Jednym z nich był polski ksiądz o. Maksymilian Kolbe, który poświęcił swoje życie dla ratowania innego więźnia.

Widok panoramiczny

http://panorama.auschwitz.org/tour1,3122,en.html
Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
 
Posty: 796
Dołączenie: 26 Paź 2008, 22:18
Miejscowość: Koszalin


Powróć do Koszalin - Wiara

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron