Papież Benedykt XVI

Zagadnienia wiary, filozofii, teologii. Kościół w Koszalinie (informator).

Re: Papież Benedykt XVI

Postprzez wowo » 19 Paź 2017, 03:11

Wielką pokusą – i zdradą tożsamości Kościoła jest przeobrażanie go w jakiś utopijny ruch, którego jedynym celem jest zmiana świata na lepszy. Wiąże się z tym wyrzeczenie się zdolności do poznawania prawdy, co grozi relatywizmem.

Bez prawdy miłość staje się sentymentalizmem. Miłość staje się pustym słowem, które można dowolnie pojmować. Na tym polega nieuchronne ryzyko, na jakie wystawiona jest miłość w kulturze bez prawdy. Pada ona łupem emocji oraz przejściowych opinii jednostek, staje się słowem nadużywanym i wypaczonym i nabiera przeciwstawnego znaczenia.

Jezus, który byłby w zgodzie ze wszystkim i ze wszystkimi, Jezus bez swojego świętego gniewu, bez twardości prawdy i prawdziwej miłości, nie jest prawdziwym Jezusem, jak Go przedstawia Pismo Święte, lecz Jego żałosną karykaturą.
wowo
 

Re: Papież Benedykt XVI

Postprzez wowo » 19 Paź 2017, 03:12

Służalczość pochlebców, tych, którzy unikają i obawiają się wszelkiego starcia, którzy cenią nade wszystko święty spokój, nie jest prawdziwym posłuszeństwem. To, czego Kościół dzisiaj potrzebuje, tak jak zresztą zawsze potrzebował, to nie pochlebcy pomagający zachować święty spokój, ale ludzie gotowi stanąć twarzą w twarz wobec każdego nieporozumienia i ataku, które może sprowokować ich postawa, jednym słowem ludzie, którzy bardziej kochają Kościół niż wygodne i bezkonfliktowe życie.
wowo
 

Re: Papież Benedykt XVI

Postprzez febr » 09 Lut 2018, 23:15

"Wielką pokusą – i zdradą tożsamości Kościoła jest przeobrażanie go w jakiś utopijny ruch, którego jedynym celem jest zmiana świata na lepszy. Wiąże się z tym wyrzeczenie się zdolności do poznawania prawdy, co grozi relatywizmem".

- Kard. Joseph Ratzinger, Wywiad dla KAI, lipiec 2004
febr
 

Re: Papież Benedykt XVI

Postprzez Damian » 19 Kwi 2018, 23:15

Istnieją niesprawiedliwości, które nigdy nie zmienią się w to, co sprawiedliwe (takie jak np. zabicie niewinnej osoby, odmawianie jednostce lub grupom prawa do ich godności lub odpowiadającego tej godności prawa do życia), a z drugiej strony istnieją rzeczy sprawiedliwe, które nigdy nie mogą być niesprawiedliwymi. Stąd też, jakkolwiek nie można odmawiać pewnego prawa do relatywizmu w sferze społecznej i politycznej, w momencie ustalania jego granic pojawia się problem. Pojawiło się również pragnienie zupełnie świadomego zastosowania tej metody w dziedzinie religii i etyki.

(1996, Guadajara, Meksyk)
Damian
 

Re: Papież Benedykt XVI

Postprzez Damiani » 05 Lip 2019, 14:26

Tak, Kościół jest pełen grzeszników. Ale to nie on jest w kryzysie, to my jesteśmy w kryzysie. Diabeł chce, abyśmy wątpili. Chce, abyśmy sądzili, że Bóg opuścił swój Kościół. To nieprawda. Kościół cały czas pozostaje Bożym polem. Na tym polu rosną nie tylko chwasty, dojrzewają na nim też Boże plony. „Gorliwe głoszenie obu tych aspektów nie jest przejawem fałszywej apologetyki, to posługa, którą koniecznie trzeba oddać prawdzie” – mówi Benedykt XVI.

Dom Jean Pateau OSB, Homilia na Świętych Apostołów Piotra i Pawła (za: Christianitas)
Damiani
 

Re: Papież Benedykt XVI

Postprzez Gogo3 » 29 Wrz 2019, 18:11

Zaprawdę, drodzy przyjaciele, święci są najlepszymi interpretatorami Biblii; to oni, wcielając w swym życiu Słowo Boże, czynią je bardziej niż kiedykolwiek atrakcyjnym, tak iż rzeczywiście przemawia ono do nas.

"Benedykt XVI o "gigancie" Franciszku" (Franciszkanie.pl
Gogo3
 

Poprzednia

Powróć do Koszalin - Wiara

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron