Myśli o chrześcijaństwie

Zagadnienia wiary, filozofii, teologii. Kościół w Koszalinie (informator).

Re: Myśli o chrześcijaństwie

Postprzez Windwest » 24 Wrz 2016, 12:36

Jak długo żyjemy musimy kroczyć po tej ziemi w rozmaitym towarzystwie. Gdy kiedyś dojdziemy do celu, wówczas nastąpi podział. Tylko w niebie są sami dobrzy, a samych złych w piekle jedynie znajdziemy. Życie zaś ziemskie, które stoi w pośrodku między niebem i piekłem, łączy obywateli obydwu tych krain, tak jednak, że Kościół tych, których teraz przyjmuje bez różnicy, kiedyś przy końcu rozdzieli. Jeśli sami jesteście dobrzy, jak długo żyjecie na ziemi, znoście złych ze spokojem; kto bowiem złych nie potrafi znosić, dowodzi swoją niezgodliwością, że sam nie jest dobry.

Św. Grzegorz Wielki
Windwest
 

Re: Myśli o chrześcijaństwie

Postprzez Windwest » 28 Wrz 2016, 13:19

Zaprawdę wielka to cnota, ale nader rzadka wśród ludzi, jeżeli dokonując naprawdę wielkich czynów, nie uważasz siebie za coś wielkiego, oraz jeżeli świętość twoja wszystkim jest znana, tylko nie tobie. Być podziwianym, a mimo to gardzić sobą to bardziej podziwu godne, niż sama cnota.

Św. Bernard z Clairvaux
Windwest
 

Re: Myśli o chrześcijaństwie

Postprzez Pogo » 01 Paź 2016, 12:51

Świat popełnia wielki błąd myśląc, że może wyrzucić religię ze swojego wzorca narodowych zachowań i pozostać wciąż tym samym światem. Byłoby to prawdą, gdyby religia była jedynie czymś nieistotnym w porządku społecznym, takim jak wyścigi konne, a nie sumą cnót, od których zależy sprawiedliwość i pokój. Opustoszały dom staje się w końcu domem zrujnowanym, zaś areligijne społeczeństwo staje się w końcu społeczeństwem antyreligijnym. Religia, która nie wtrąca się w porządek społeczny, wkrótce odkryje, że porządek społeczny nie będzie się powstrzymywać od wtrącania się w religię, podobnie jak matka, która nie karci swoich nieposłusznych dzieci i wkrótce sama będzie przez nie karcona.

Abp Fulton J.Sheen
"Freedom under God", 1940
Pogo
 

Re: Myśli o chrześcijaństwie

Postprzez Wawa » 06 Paź 2016, 18:40

Kościół zawsze potrzebuje ludzi, których skromność, pokora i posłuszeństwo idą w parze z miłością prawdy, a nie pochlebców chwalących zastany już status quo. Kościół bardziej potrzebuje ludzi, którzy swoją miłość do Chrystusa cenią więcej od pomyślności własnej życiowej kariery.

Joseph kard. Ratzinger
Wawa
 

Re: Myśli o chrześcijaństwie

Postprzez Wawa » 20 Paź 2016, 07:50

Gdy instynkty i namiętności zostają podporządkowane woli, można je kontrolować i kierować nimi. Kościół nie tłumi namiętności, gdy ogranicza ich niewłaściwe przejawy. Nie zakazuje on emocji, podobnie jak nie zakazuje głodu; Kościół jedynie prosi o to, aby człowiek, który siedzi przy stole, nie jadł jak prosię. Nasz Zbawiciel nie stłumił silnego zapału emocjonalnego Pawła; przekierował jedynie ten zapał od nienawiści ku miłości. Pan Jezus nie stłumił witalności biologicznej Magdaleny; odwrócił jedynie jej namiętność od umiłowania grzechu ku umiłowaniu cnoty. Takie przekierowanie energii wyjaśnia, dlaczego najwięksi grzesznicy - tacy jak św. Augustyn - czasem stają się największymi świętymi. Pokochali oni Boga szczególnie mocno nie dlatego, że byli grzesznikami, lecz ponieważ ich pragnienia były wielkie, a ich namiętności - gwałtowne; gdy emocje, które ich rozpierały, zostały zwrócone ku świętym celom, zaczęły czynić tyle dobrego, ile krzywd wyrządzały uprzednio.

Abp Sheen, "Peace of Soul" (1950)
Wawa
 

Re: Myśli o chrześcijaństwie

Postprzez Winwest » 25 Lis 2016, 09:08

"Nowocześni" ludzie to ci, którzy wierzą w umiarkowanie. Nienawidzą oni zarówno nadmiernego dobra, jak i nadmiernego zła; istotą ich życia jest kompromis. Mają "otwarte umysły" - w istocie są one tak dalece otwarte, że nigdy zamykają ich oni na niczym, co jest absolutnie dobre i słuszne; Pismo Święte określa ich mianem ludzi "letnich", lecz oni wolą mówić o sobie, że mają "szerokie horyzonty".

Abp Fulton J. Sheen
Winwest
 

Re: Myśli o chrześcijaństwie

Postprzez wojtas » 09 Gru 2016, 00:44

Sprawiedliwie i święcie żyje ten, kto słusznie ocenia wszystko. To ktoś, kto kocha według ustalonego porządku, czyli [ze względu na Boga] nie będzie kochał tego, czego kochać nie może, a nawet nie będzie kochał tego, co kochać powinien!

Św. Augustyn
wojtas
 

Re: Myśli o chrześcijaństwie

Postprzez Mar » 28 Sty 2017, 20:48

Otwierając Kościół na świat trzeba pamiętać o tym, że świat należy do Boga, człowieka i diabła.

Jacques Maritain
Mar
 

Re: Myśli o chrześcijaństwie

Postprzez Windwest » 30 Sty 2017, 09:53

Być może, zyskując bezpieczeństwo i długość życia, utraciliśmy to, co wyróżniało dawne pokolenia - sens i rozumienie celu? Z pewnością udało się wyeliminować i ograniczyć konflikty religijne, jednak cena tego jest wysoka - religia jako siła twórcza i kształtująca życie narodów coraz bardziej odchodzi w niebyt. Nie daje tego, co najważniejsze: przekonania, że przeprowadza człowieka z doczesności ku wieczności. Wraz z końcem konfliktu o prawdę, wydaje się, zniknął sens europejskiej cywilizacji. Banalizacja chrześcijaństwa, wszechogarniające zdziecinnienie i infantylizacja wiary są ceną za święty spokój. Podobnie jak zgoda na samooskarżenie i wyparcie się własnych korzeni".

Paweł Lisicki, "Krew na naszych rękach"
Windwest
 

Re: Myśli o chrześcijaństwie

Postprzez Windwest » 24 Lut 2017, 10:24

Pokora i realizm sprawiają, że stajemy się wolni. Kiedy jestem pokorny, jestem też na tyle wolny, że mogę się przeciwstawić dominującej opinii, poglądom innych. To właśnie pokora daje mi tę możliwość, wolność prawdy.

Benedykt XVI
Windwest
 

PoprzedniaNastępna

Powróć do Koszalin - Wiara

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron