Niemiecka historia Pomorza

Słowianie pierwotnymi gospodarzami Pomorza i całego Połabia.

Niemiecka historia Pomorza

Postprzez Flavi » 21 Mar 2012, 10:56

- Historiografia niemiecka, niezależnie od okresu, ma bardzo germanocentryczne spojrzenie na dzieje. Oni nie piszą historii Niemiec, ale historię niemiecką, to jest deutsche Geschichte, która sięga tak daleko, jak sięgało osadnictwo niemieckie - mówi prof. Bogdan Wachowiak, redaktor czterotomowej edycji źródeł do polsko-kaszubskich dziejów Pomorza, wydanych w 2006 roku.

Zanim na Pomorzu rozpoczęło się niemieckie osadnictwo, od co najmniej 600-800 lat żyli tutaj pierwotni gospodarze tej ziemi - Słowianie. Według niektórych historyków - nawet jeszcze wcześniej. Dopiero w XIII wieku niemieckojęzyczni osadnicy zaczynają przeważać w administracji. Ale nawet wtedy, proces germanizacji nie dokonuje się raptownie. Potrzeba było wielu wieków, żeby Słowianie - wyrzucani z miast, poddawani dyskryminującym a nawet rasistowskim zarządzeniom - zaczęli ustępować. Do roku 1648 (pokój westfalski kończący wojnę trzydziestoletnią) istnieje na Pomorzu historyczne państwo pomorskie, którym rządzą książęta z dynastii Gryfitów. Ta dynastia, pochodzenia słowiańskiego i prawdopodobnie piastowskiego, ma bardzo rozległe koligacje, również z polskimi rodami królewskimi (Anna Jagiellonka, żona Bogusława X). Językiem używanym w tym państwie jest język pomorski, z grupy języków słowiańskich.

Wszystkie te fakty nie przekonują jednak zwolenników historii niemieckiej, deutsche Geschichte (nie mylić z historią Niemiec), również rodzimych dziennikarzy i niektórych historyków, którzy nie przyjmują historycznych argumentów, a swoich krytyków oskarżają o uprawianie propagandy komunistycznej lub odgrzewanie haseł endeckich.

W tym wątku omawiamy podejście historiografii niemieckiej do historii Pomorza.
Flavi
 

Re: Niemiecka historia Pomorza

Postprzez ZM » 21 Mar 2012, 11:32

Dzieje Pomorza Zachodniego były dotychczas mało uwzględniane przez naukę polską. W porównaniu z literaturą, odnoszącą się do ziem Polski przedwojennej, a nawet Śląska, posiadamy znikomą ilość opracowań o Pomorzu Nadodrzańskim. Natomiast uczeni niemieccy pozostawili wiele cennych dzieł z tego zakresu, również w czasopismach naukowych (Baltische Studien, Pommersche Jahrbiicher) ukazało się sporo drobnych, ale wyczerpujących rozpraw. Opracowania niemieckie nie wyczerpują jednak historii Pomorza Zachodniego, gdyż wspólne im jest pomijanie w pobieżnym skrócić, wszystkiego co poprzedziło erę kolonizacji niemieckiej. Nawet poważni badacze. jak Wehrmann, Sommerfeid, Sauer, zbywają powierzchownie okres słowiański; ich prace z dziejów pomorskich można by trafniej nazwać historią Niemców na Pomorzu. Nadto wiele zagadnień, jak np. związek państwowy z Polską, znaczenie miast - podgrodzi, poziom gospodarczy państw słowiańskich nad Odrą, właściwości ustroju słowiańskiego i rola żywiołu niemieckiego, bywają nieraz przedstawiane w sposób tendencyjny i fałszywy. Skutkiem tego materiał źródłowy odnoszący się do naszych ziem zachodnich, wymaga ponownego przerobienia pod kątem rozszerzenia wiadomości o słowiańskim okresie Pomorza.

Źródło: Kazimierz Ślaski, Dzieje Ziemi Kołobrzeskiej do czasów jej germanizacji, Roczniki Towarzystwa Naukowego w Toruniu, Rocznik 51, Zeszyt 1, Toruń 1946
ZM
 


Powróć do Słowiańszczyzna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron