Biskupstwo Kamieńskie

Dzieje biskupstwa pomorskiego - kołobrzeskiego (1000), wolińskiego (1140) oraz kamieńskiego (1188), które jako władztwo (państwo) biskupie obejmowało również Koszalin.

Biskupstwo Kamieńskie

Postprzez Krzysztof » 26 Lut 2011, 23:26

Trudno spotkać jakieś całościowe opracowanie dotyczące tej szczególnej formy państwowości, jaka było państwo biskupie. Panuje tu pewne pomieszanie pojęć, bo mamy dwa różne twory administracyjne: biskupstwo kamieńskie i księstwo kamieńskie. Teokratyczne państwo biskupów kamieńskich jest często mylone z biskupstwem kamieńskim, jako forma administracji kościelnej. Ich terytoria zresztą pokrywały się, biskupstwo kamieńskie obejmowało swym zasięgiem (kościelnym) także państwo kamieńskie.

Biskupstwo kamieńskie to zarówno była katolicka diecezja Księstwa Pomorskiego od 1140 do 1544 roku, jak i świeckie terytorium (księstwo biskupie) w okresie między 1248 a 1650 rokiem.

Image

Biskupstwo kamieńskie w 1250 roku.

Image

Biskupstwo kamieńskie w 1400 roku. W kolorze fioletowym Biskupstwo kamieńskie oraz Państwo krzyżackie.

Image

Biskupstwo kamieńskie w 1500 roku (kolor brązowy) na tle innych prowincji kościelnych.
Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
 
Posty: 796
Dołączenie: 26 Paź 2008, 22:18
Miejscowość: Koszalin

Re: BISKUPSTWO KAMIEŃSKIE

Postprzez Krzysztof » 26 Lut 2011, 23:35

Przeniesione z innego wątku

Jeśli przyjmiemy, że pięć najwazniejszych miast księstwa kamieńskiego to: Kamień, Koszalin, Kołobrzeg, Karlino, Bobolice, to wszystkie one miały albo Jana Chrziciela w herbie, albo insygnia biskupie (pontyfikalia).

Trzy miasta z Janem Chrzcicielem. W dwóch przypadkach jest to sam Jan Chrzciciel, a tylko w przypadku Koszalina głowa Jana Chrzciciela. Warto zauważyc, że przed wojną Boblice miały inny herb niz obecnie, przedstawiający Jana Chrzciciela z Barankiem Bozym, który w symbolice chrześcijańskiej jest przedstawieniem Jana Chrzciciela. Dziś pozostał w herbie sam Baranek Boży.

Image ... Image ... Image

Od lewej: Kamień, Bobolice, Koszalin.

Dwa miasta mają w herbach insygnia biskupie, które w obu przypadkach stanowi mitra i dwa pastorały.

Image ... Image

Od lewej: Kołobrzeg, Karlino.

Źródło: herby wykonane przez Otto Huppa (patrz hasło Otto Hupp w dziale Koszalinianie).
Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
 
Posty: 796
Dołączenie: 26 Paź 2008, 22:18
Miejscowość: Koszalin

Re: Biskupstwo Kamieńskie

Postprzez szperacz » 28 Lut 2011, 04:21

14 października 1140 papież Innocenty II w swej bulli - zatwierdził Wojciecha na biskupa niekanonicznego w Wolinie. Biskupstwo zostało erygowane w 1124 w Wolinie - przez Warcisława i Ottona z Bambergu. W cztery lata później, przeniesiono siedzibę biskupią do Wołogoszczy, a następnie z inicjatywy Bogusława I w 1176 do Kamienia. W skład biskupstwa według bulii z 1140 wchodziły - okręg dymiński, choćkowski wołogoski, uznamski i grozwiński po Reknicę. Dalsze obszerne uposażenia obejmowały ziemie od Łeby po Odrę.
szperacz
 


Powróć do Historia biskupstwa pomorskiego

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron