Rolnicy bronią polskiej ziemi

Czym żyje Koszalin - aktualne wydarzenia, bieżące dyskusje, ciekawostki, galerie fotograficzne.

Re: Rolnicy bronią polskiej ziemi

Postprzez Gonio200 » 01 Mar 2014, 21:32

Furtka dla cudzoziemców

Najwyższa Izba Kontroli skontrolowała dane o gruntach tylko w kilku miejscach w Polsce. To, co odkryła, na tyle jednak odbiega od oficjalnych informacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, że jest przekonana, iż w całym kraju prawda o gruntach w rękach cudzoziemców jest inna, niż do tej pory sądzono. Z danych MSW wynika, że od 1999 r. do 2012 r. cudzoziemcy nabyli u nas 
ok. 46 tys. hektarów, czyli 0,15 proc. powierzchni kraju. NIK twierdzi, że dane MSW są nawet czterokrotnie zaniżone.

http://www.rp.pl/artykul/10,1090442-Fur ... emcow.html

– Tylko w województwie zachodniopomorskim w rękach cudzoziemców w 2012 r. było, jak wynika z rejestru gruntów, około 200 tys. ha ziemi rolnej – mówi „Rz" Edward Kosmal, przewodniczący Komitetu Protestacyjnego Rolników w tym regionie. – Są przypadki, że jedna spółka ma 50 spółek córek kupujących grunty – dodaje.

Źródło: Rzeczpospolita
Gonio200
 

Re: Rolnicy bronią polskiej ziemi

Postprzez Zibi » 14 Cze 2014, 11:44

Za dwa lata obcy będą oficjalnie wykupywać ziemię, czyli Polska będzie sprzedawana kawałek po kawałku. Stracimy Polskę i to bez jednego wystrzału. Mówienie, że Polacy też mogą kupować ziemię na zachodzie, to wierutna bzdura, gdyż już dziś Polak w Polsce ma problem, by kupić ziemię. Kupują ją ci, co zapłacą więcej, a więcej zapłacą ci z Zachodu, bo mają pieniądze. Dziś Polacy nie mają już własnych zakładów pracy, rynków zbytu (80 proc. to same markety) w wyniku czego stają się patologią (najpierw jest się bezrobotnym, potem bezdomnym), a wkrótce będą żebrakami bez własnej ziemi. A politycy od prawa do lewa dbają tylko o swoje stołki i nic po za tym.

Źródło: fakty,interia.pl (http://fakty.interia.pl/raport-jacy-jes ... Id,1354412)
Zibi
 

Re: Rolnicy bronią polskiej ziemi

Postprzez Flavi » 12 Sie 2014, 10:56

Rolnicy w Zachodniopomorskiem blokują przetargi na ziemię. Chcą ją kupić sami, tak by nie trafiła do dużych firm - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

W 2013 r. w całym kraju zablokowanych zostało ponad 200 przetargów ma sprzedaż ziemi. Trzy czwarte w woj. zachodniopomorskim. Powodem jest rywalizacja między rolnikami a firmami rolnymi, często z udziałem kapitału zagranicznego. Rolnicy zrzeszeni w Zachodniopomorskiej Izbie Rolniczej chcą wyeliminować z przetargów wielkoobszarową konkurencję. Po ich stronie jest prawo. Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego i zasady działania Agencji Nieruchomości Rolnych adresują większość sprzedawanej ziemi na cele związane z powiększeniem gospodarstw rodzinnych.

– Są przypadki, że osoba ma 16 spółek zarejestrowanych w sektorze rolnym i kupuje ziemię w przetargach ograniczonych, gdzie celem jest powiększenie gospodarstwa. Po wygraniu przetargu w ciągu kilkunastu dni przerzuca aportem grunt do spółki i oficjalnie nadal ma pierwotne 1,97 ha. Więc startuje w następnych przetargach. Tak można wykupić całą ziemię dla korporacji – wyjaśnia Julian Sierpiński, prezes Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej.

Zachodniopomorskie stało się polem bitwy, bo to tam istniały duże PGR-y. Ich majątek w dużej części przejmowały firmy rolnicze z udziałem kapitału zagranicznego. Obecnie chcą go systematycznie powiększać.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Grzegorz Osiecki12.08.2014, Trwa wojna o grunty. Rolnicy wykupują ziemię, by nie trafiła do dużych firm/ http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/ ... -firm.html
Flavi
 

Poprzednia

Powróć do Koszalin - Aktualności

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron