Nowelizacja ustawy o zgromadzeniach

Czym żyje Koszalin - aktualne wydarzenia, bieżące dyskusje, ciekawostki, galerie fotograficzne.

Nowelizacja ustawy o zgromadzeniach

Postprzez Warrior » 17 Lip 2012, 23:01

Gmina będzie miała prawo odmawiać organizowania dwóch i więcej demonstracji w jednym miejscu i czasie, jeżeli może to doprowadzić do naruszenia porządku publicznego.

Organizator demonstracji zostaje ustawowo zobowiązany "do przeprowadzenia demonstracji w taki sposób, aby zapobiec powstaniu szkód z winy uczestników zgromadzenia". Jeśli nie zapobiegnie grozi mu kara do 7 tys. złotych. Zapobiec może przez wydawanie poleceń manifestantom. Każdy manifestujący, który nie zastosuje się do poleceń organizatora (przewodniczącego zgromadzenia) również może otrzymać karę finansową, w wysokości nawet 10 tys. złotych.

Czy to koniec demokracji w Polsce?
Warrior
 

Re: Nowelizacja ustawy o zgromadzeniach

Postprzez Privateer » 18 Lip 2012, 07:24

Według mnie nie chodzi nawet o sens tych zmian - zakaz organizowania dwóch demonstracji w tym samym miejscu i czasie, czy indywidualna odpowiedzialność organizatora - bo takie rozwiązania są na świecie stosowane. Przyczyna jest inna - jest to brak zaufania do organów władzy i obawa przed nadużywaniem uprawnień. Ludzie poddadzą się ostrym zarządzeniem bez oporu, jeśli maja przekonanie, że ich prawa są dobrze strzeżone, a władza jest bezstronna i kieruje się wyłącznie prawem. Z taką sytuacją nie mamy jednak do czynienia w Polsce.

Mamy jeszcze świeżo w pamięci jeden z największych skandali związanych z prawem o zgromadzeniach, kiedy to zorganizowani kibice z innego kraju, organizujący demonstrację polityczną w kraju pobytu, zostali arbitralną decyzją władz Warszawy wyjęci spod ustawy (naruszenie zasady legalizmu). Po prostu ogłoszono, że demonstracja nie podlega pod ustawę (!!!)
Privateer
 

Re: Nowelizacja ustawy o zgromadzeniach

Postprzez ekler86 » 18 Lip 2012, 19:43

Coraz więcej uprawnień dla urzędników, coraz mniej dla obywateli. Niebawem w zakresie demokratycznych swobód wyprzedzi na Białoruś.
ekler86
 

Re: Nowelizacja ustawy o zgromadzeniach

Postprzez Windwest » 18 Lip 2012, 20:21

Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Jego zdaniem nie można w ten sposób reagować na jeden incydent. Nie można prawa tworzyć pod wpływem nagłych wydarzeń. Uważa, że należy brać pod uwagę wieloletni dorobek związany z funkcjonowaniem wolności zgromadzeń. - Niestety politycy nie dali się przekonać – stwierdził Bodnar.

Jego zdaniem podstawową wadą projektu jest wydłużenie terminu na zgłoszenie demonstracji. Obecnie są na to trzy dni. Nowa ustawa wydłuża go do sześciu dni.

Drugą niepokojącą sprawą zdaniem Bodnara są zgromadzenia spontaniczne. Ustawa w zasadzie ich nie przewiduje. Natomiast w innych państwach jest tak, że jak ludzie chcą się zgromadzić w reakcji na nieprzewidziane wydarzenia, to władza im w tym nie przeszkadza.

Źródło: polskieradio.pl / Jedynka / "Ustawa o zgromadzeniach złym lekarstwem na problem" / Rozmawiał Paweł Wojewódka / 17.07.2012
Windwest
 

Re: Nowelizacja ustawy o zgromadzeniach

Postprzez lobo3 » 21 Lip 2012, 07:56

Najsprytniejszy wybieg polega moim zdaniem na wydłużeniu czasu zgłoszenia manifestacji z trzech do sześciu dni. Tzn. że władza wydaje bandyckie zarządzenie, a społeczeństwo może zareagować dopiero po 6 dniach!!! Odbiera się więc społeczeństwu możliwość reagowania na bieżące wydarzenia oraz możliwość spontanicznych reakcji. Wybory, które są zaworem bezpieczeństwa demokracji, niczego już nie zmieniają, ludzie przestali traktować je poważnie. Jeśli jeszcze odbierze się legalne prawo wyrażania niezadowolenia na ulicy, to społeczeństwo będzie po prostu ubezwłasnowolnione. Gdyby ta władza miała kropelkę oleju w głowie, wiedziałaby że jest to bardzo niebezpieczne przede wszystkim dla samej władzy, gdyż społeczeństwu pozostaje już tylko jedno wyjście - atak na Pałac Zimowy.
Awatar użytkownika
lobo3
 
Posty: 313
Dołączenie: 20 Cze 2009, 11:14

Re: Nowelizacja ustawy o zgromadzeniach

Postprzez Marian » 22 Lip 2012, 22:21

Przewodniczący zgromadzenia będzie obciążony odpowiedzialnością i w efekcie karą grzywny w wysokości 7000 złotych za szkody wywołane w trakcie zgromadzenia przez jego uczestników. Wniosek jest prosty, wystarczy wpuścić prowokatora, żeby wybił szybę albo odpalił petardę w tłumie, żeby przewodniczącemu odechciało się do końca życia organizowania manifestacji.
Marian
 

Re: Nowelizacja ustawy o zgromadzeniach

Postprzez Flavi » 23 Lip 2012, 21:55

W Krakowie zorganizowano 23 lipca 2012 manifestację przeciwko zmianom w ustawie o zgromadzeniach. W manifestacji na Rynku Głównym uczestniczyli przedstawiciele Nowej Prawicy, Gazety Polskiej, Prawa i Sprawiedliwości i Ruchu Palikota. Doszło więc do połączenia sił ponad podziałami pomiędzy PiS a Palikotem! "Organizatorzy mają nadzieję, że łącząc się ponad podziałami, uda im się wpłynąć na Senat, aby odrzucił lub poprawił ustawę, a później na Sejm, aby decyzje Senatu zatwierdził. Debata na temat nowelizacji ustawy odbędzie się w Senacie w najbliższą środę." (cytat za Ontetem)
Flavi
 

Re: Nowelizacja ustawy o zgromadzeniach

Postprzez kaktus_kolczasty » 26 Lip 2012, 20:57

No i stało się! Senat przegłosował nowelizację ustawy o zgromadzeniach ze wszystkimi pomysłami Prezydenta RP. Wcześniej, prezydencki projekt nowelizacji przyjął Sejm.

Sytuacja jest więc taka: Polacy nie maja praw wyborczych do Sejmu (brak biernego prawa wyborczego - możliwości kandydowania w wyborach), możliwości składania wniosków o referendum ( w koszu lądowały wnioski z podpisami nawet ok. 1 mln obywateli), brak możliwości zademonstrowania swego niezadowolenia w pokojowej manifestacji na ulicy.

Co pozostało Polakom? Siedzieć grzecznie na dupie i słuchać się władzy, posłusznie wykonując jej polecenia. Czy Polacy zastosują się do tego? Każdy głupi wie, że nie zastosują się. O co więc chodzi? O rewolucję kontrolowaną, na czele której znów stanie jakiś Kiszczak?
Awatar użytkownika
kaktus_kolczasty
 
Posty: 293
Dołączenie: 01 Lis 2008, 00:18

Re: Nowelizacja ustawy o zgromadzeniach

Postprzez Windwest » 26 Lip 2012, 22:16

Może i tak ma być, żeby kiedyś zapanowała normalność. Niech II Komuna chwyta naród za gardło i nie pozostawia ludziom żadnego wyjścia. Szybciej runie ten system zakłamania i przemocy,, zbudowany przez rzekomych wolnościowców z "Solidarności". Jak rozumieli wolność, już widzimy, jako wolność buszowania przy korycie, jakieś społeczeństwo, naród, ich nigdy nie interesowały. Walczyli o koryto dla siebie, a nie o wolność dla wszystkich. Wychodzi szydło z worka.
Windwest
 

Re: Nowelizacja ustawy o zgromadzeniach

Postprzez Armaniak » 28 Lip 2012, 00:02

Senatorzy z okręgu 99 (Grażyna Anna Sztark) oraz 100 (Piotr Zientarski) głosowali za ograniczeniem prawa do manifestowania swoich poglądów, jak na senatorów partii "obywatelskiej" przystało.
Armaniak
 

Następna

Powróć do Koszalin - Aktualności

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] oraz 2 gości

cron