Zabiorą nam działki?

Czym żyje Koszalin - aktualne wydarzenia, bieżące dyskusje, ciekawostki, galerie fotograficzne.

Zabiorą nam działki?

Postprzez Winwest » 12 Lip 2012, 14:53

Trybunał Konstytucyjny uznał w środę (11.07.2012) za niezgodne z konstytucją ponad 20 przepisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Przepisy te stracą moc po upływie 18 miesięcy od ogłoszenia wyroku. Zdania odrębne zgłosili członkowie Trybunału: Marek Kotlinowski oraz Andrzej Wróbel.

Trybunał, rozpatrując ustawę w pełnym składzie, nie zakwestionował jej w całości, jak w pierwszej kolejności chciał tego wnioskodawca były pierwszy prezes Sądu Najwyższego Lech Gardocki. TK orzekł jednak, że niekonstytucyjnych jest ponad 20 przepisów tej ustawy.

W Polsce jest ponad 966 tysięcy działek o łącznej powierzchni ponad 43 tysięcy hektarów (według stanu z początku 2011 r.). W Koszalinie są 22 ogrody działkowe o łącznej powierzchni 350 ha. Ponieważ działka jest przydzielana rodzinie, średnio 4-osobowej, przyjmuje się, że z działek korzysta dziś blisko cztery miliony osób.
Winwest
 

Re: Zabiorą nam działki?

Postprzez kompost » 12 Lip 2012, 15:03

Winwest napisał(a):Trybunał Konstytucyjny uznał w środę (11.07.2012) za niezgodne z konstytucją ponad 20 przepisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.


To jest forma podziekowan ..PO..wyborcom co na nich glosowali.
kompost
 

Re: Zabiorą nam działki?

Postprzez Wnet » 12 Lip 2012, 15:08

Kolejny "relikt komunizmu", który postkomuniści rządzący Polską likwidują. ;) Najciekawszy wpis jak dziś przeczytałem pochodzi od blogera znanego jako San Quentin Tarantino.

1) Ogródki działkowe są starsze niż komunizm, niektóre mają w nawet ponad sto lat (np. ten na Mokotowie).
2) Jeśli nawet w zarządach ogrodów (dziś rodzinnych, kiedyś pracowniczych) i zarządzie głównym siedzi postkomunistyczna nomenklatura, to na działkach siedzą potomkowie dość zwykłych ludzi. Prawdziwa nomenklatura w PRL miała lepsze miejsca odpoczynkowe niż budka ze sklejki na 3 arach ziemi.
3) O co więc idzie? Po prostu miasta się rozrosły i dawne ogródki są dziś kąskami dla deweloperów. Nowe prawo ułatwi wyrzucenie działkowców i postawienie kolejnego apartamentowca lub hotelu.
4) Platforma nie od dziś robi dobrze bogaczom, a TK nie od dziś sprzyja Platformie.
Wnet
 

Re: Zabiorą nam działki?

Postprzez Privateer » 12 Lip 2012, 16:17

Trzeba mieszkać w Polsce, a nie w wieży z kości słoniowej, żeby wiedzieć, na czym polega ta "walka z komuną". Wygodne hasło, służące szantażowaniu społeczeństwa, obezwładnianiu go i poddawaniu bezlitosnej eksploatacji, głoszone głównie przez przedstawicieli układu Okrągłostołowego, wyłonionego w wyniku dogadania się komunistów z ich agenturą. Najczęściej hasłem szafują młodsi potomkowie komunistycznych dynastii, zajmujący obecnie eksponowane stanowiska w III RP.

Nie ma gorszego świństwa, niż zabieranie ludziom dorobku ich życia, pod pretekstem ochrony ich praw i troski o ich interesy. Tzw. "samorządy", zadłużone w tej chwili po uszy, po prostu nie mogą, nawet gdyby chciały, nie skorzystać z gratki jaką stworzyło dla nich orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, rekompensując im w ten sposób koszty poniesione w wyniku przerzucania zadań państwa na "samorządy", a także "absorpcji" środków europejskich (tzw. udział własny samorządów). Zadłużone po uszy państwo nie mogło podwyższyć "samorządom" odpisu podatkowego, czyli tej części podatków, która pozostaje w gminach, więc zrekompensowało poniesione "straty", które wynikły z "obłaskawiania" kolejnych grup zawodowych w ramach dzielenia kiełbachy wyborczej - skokiem na najbiedniejszych i najsłabszych - emerytów, rencistów i niezamożne rodziny. Gminy skwapliwie skorzystają z tej możliwości i są dobrze do tego przygotowane. Nastąpi potężny ruch w kierunku zmiany uchwalonych już planów zagospodarowania przestrzennego, co również wzbogaci oligarchię powiązaną z gminami i klasą polityczną (różnego rodzaju kancelarie prawne).
Privateer
 

Re: Zabiorą nam działki?

Postprzez Privateer » 12 Lip 2012, 16:18

Trybunał Konstytucyjny nigdy nie zajął się sprawą ewidentnych przypadków łamania Konstytucji RP, i to w zakresie podstawowych praw obywatelskich - praw wyborczych. Obecna ordynacja wyborcza do Sejmu depcze prawa obywateli do wybieralności (bierne prawo wyborcze), pozbawiając ich jakichkolwiek szans na kandydowanie w wyborach do Sejmu, dyskryminując w ten sposób obywateli bezpartyjnych. W szczególności ordynacja wyborcza do Sejmu narusza:

1. Zasadę równości wobec prawa - Art. 32 Konstytucji RP.
2. Zasadę powszechności wyborów - Art. 96 Konstytucji RP.
3. Prawo do wybieralności (bierne prawo wyborcze) - Art. 99 Konstytucji RP oraz Art. 11 Kodeksu Wyborczego.

Niech Trybunał Konstytucyjny zacznie od podstawowych praw obywateli, niech broni gwałconej Konstytucji, niech przywróci obywatelom prawa wyborcze zawłaszczone przez klasę polityczną w wyniku uchwalenia ustawy uchylającej w praktyce zapisy Konstytucji. Najsłabszych, tych, którzy wyhodują sobie pomidora, żeby zaoszczędzić pieniądze na leki, niech Wysoki Trybunał, zostawi sobie na sam koniec swojej ciężkiej pracy.
Privateer
 

Re: Zabiorą nam działki?

Postprzez Andrzej Hozler » 13 Lip 2012, 12:54

Swoją drogą, podziwiać należy Donalda Tuska i Platformę Obywatelską za skłonność do ponoszenia tak wielkiego ryzyka. Iście pokerowa zagrywka, zważywszy, że dotyczy miliona rodzin, czyli około 4-5 mln ludzi w Polsce. Na pewno czynnikiem sprzyjającym jest brak opozycji, w końcu kogo mają się obawiać. Odroczenie wejścia w życie rozstrzygnięć Trybunału Konstytucyjnego o 18 czy też 24 miesięcy, oznacza, że konflikt będzie odgrzewany, będzie cały czas trwał, dyskutowane będą kolejne projekty nowej ustawy o ogródkach działkowych. Konflikt będzie się tlił do następnych wyborów i może poważnie zaciążyć na ich wyniku. Sytuację wykorzysta politycznie SLD, być może PSL i Ruch Palikota, PO będzie tym złym liberałem, który emerytom i rencistom zabiera ogródki. Wielka musiała istnieć pokusa i wielkie interesy kryją się za decyzją Trybunału Konstytucyjnego, że zdecydował się na ten krok. We wszystkich innych sprawach spokojnie przygląda się jak deptane są zapisy Konstytucji (przykład z ordynacją), a tutaj zareagował tak "pryncypialnie", na wniosek jednego sędziego Trybunału. Moim zdaniem nie skończy się to dobrze dla Platformy Obywatelskiej i Donalda Tuska.
Awatar użytkownika
Andrzej Hozler
 
Posty: 85
Dołączenie: 11 Paź 2009, 23:42

Re: Zabiorą nam działki?

Postprzez jadzik » 14 Lip 2012, 10:36

Dla równowagi, inna opinia :D

--------------------------------
Nabrzmiewa sprawa ogródków działkowych. Parę dni wcześniej trybunał Konstytucyjny, ku oburzeniu SLD uznał, że niezależność Polskiego Związku Działkowców od administracji, automatyczne przekazywanie mu gruntów przewidzianych w planach zagospodarowania przestrzennego pod ogródki, przymus wspierania go przez państwo i samorządy, pokrywanie roszczeń działkowców przez skarb państwa, wyłączne prawo PZD do przydziału działek, wyłączne uprawnienie do rozdziału obszarów na część ogólną i indywidualną, konieczność uzyskiwania jego zgody na likwidację ogródków jest sprzeczna z konstytucją. Jeżeli sobie jeszcze uświadomimy, że trwa tam dysponująca milionami z pobieranych opłat władza, ustanowiona pół wieku temu przez gomułkowskich czynowników, to możemy sobie uświadomić wagę tego, na co się Trybunał poważył.
----------------------------------

Źródło: Salon24, blog Stary, Strachy
jadzik
 

Re: Zabiorą nam działki?

Postprzez Flavi » 14 Lip 2012, 10:48

@jadzik

Najlepsze jest to. :D

Ciekawe, czy się Platforma wystraszy gniewu miejskich ogrodników amatorów.
Flavi
 

Re: Zabiorą nam działki?

Postprzez Mnietek » 15 Lip 2012, 09:44

Nic się nie stało!!!

Działkowcy! Nic się nie stało!
Nic się nie stało!
Politycy napiszą wam ustawę wspaniałą.
Władza emerytów i rencistów docenia.
Złe prawo o działkach na doskonałe zmienia.
Za półtora roku już jako działek właściciele.
Pozwolicie sobie na luksusów wiele.
Postawicie na działkach pałace albo wille.
Trochę długo czekaliście na te piękne chwile.
Politycy martwią się o działkowca los.
Mówić będą wszystko byleby pozyskać jego głos.
Póki co. Działkowcy uprawiajcie grządki.
Politycy u siebie niech zrobią porządki.
Kaszanką z cebulką łechtajcie podniebienia.
Jeszcze zdążycie nawąchać się, jak pachnie ziemia.
Będziecie mieli więcej praw, bo mieliście mało.
Działkowcy! Nic złego jeszcze się nie stało!

Źródlo: http://komentarzedowydarzen.blox.pl/html
Mnietek
 

Re: Zabiorą nam działki?

Postprzez Buzu » 16 Lip 2012, 19:25

Demokratyczne państwo prawa
Nielicznym rozdaje wielu pozbawia
Trybunał zmiażdżenia ustawy o ROD dokonuje.
Działkowiczów z działek skutecznie wyruguje.
Za niekonstytucyjne uznał uprawianie pietruszki.
Teraz obiecuje na wierzbie gruszki.
Demokratyczne państwo prawa triumfuje.
Kapitalistom tysiące hektarów ziemi funduje.
Wiadomo, że chodzi o zyski z ziemi.
Ustawodawca w tym kierunku ustawę zmieni.
Przestańcie ściemniać sędziowie i politycy!
W kapitalizmie tylko zysk się liczy.
Na wyroki czekają państwowe lasy.
O tempora o mores! Co za czasy!
Buzu
 

Następna

Powróć do Koszalin - Aktualności

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron