Rynek Staromiejski - plany przebudowy

Czym żyje Koszalin - aktualne wydarzenia, bieżące dyskusje, ciekawostki, galerie fotograficzne.

Re: Rynek Staromiejski - plany przebudowy

Postprzez jadzik » 15 Cze 2011, 08:36

donpierdo napisał(a):Jeżeli koncepcję budowy garażu podziemnego pomimo tak wielu głosów sprzeciwu i zastrzeżeń ktoś forusje nada, to powody mogą byc tylko dwa: głupota albo powiązania polityczno-biznesowe. Do głupoty zaliczam również wyobrażenia urzędników, ze muszą mieć pod nosem garaż dla swoich bezcennych samochodów. Ponieważ jednak, rządzących o głupotę nie podejrzewam, to w grę wchodzi tylko ewentualność druga.

Ani jedno ani drugie. Powodem są nieszczęsne wykopaliska archeologiczne zarządzone przez poszukiwaczy skarbów z ratusza. Teren został przeryty w latach 50-tych i 60-tych podczas budowy ratusza. Ale nasi poszukiwacze skarbów marzyli o jakimś skarbie, najlepiej jak by się okazało że tam jest ten pomnik Franca Wilhelma to niemieccy przyjaciele by sie bardzo ucieszyli. No i rozkopali cały rynek, odkrywając instalacje kanalizacyjno-deszczowe położone tam wcześniej oraz stare fundamenty wielokrotnie odkopywane i zakopywane. A szmal poszedł w błoto (dosłownie) i teraz trzeba podtrzymywać bajeczkę że to było potrzebne bo garaże podziemne mają byc budowane. Żadnych garaży nie będzie. Koszty budowy byłyby tak wysokie że niegospodarność można zarzucić temu co by podjął taką decyzję.
jadzik

Postprzez SopPlatformie » 31 Paź 2011, 23:55

Jakubowski jak był wiceprezydentem podjał decyzje o rozkopaniu placu. Powinien zapłacic z własnej kieszeni za te nieudane "poszukiwania".
SopPlatformie

Postprzez kaktus_kolczasty » 01 Lis 2011, 09:26

SopPlatformie napisał(a):Jakubowski jak był wiceprezydentem podjał decyzje o rozkopaniu placu. Powinien zapłacic z własnej kieszeni za te nieudane "poszukiwania".

Badania archeologiczne w śródmieściu są bardzo wskazane, moim zdaniem jest ich zbyt mało. Jest takie przypuszczenie, ze wiele potencjalnych stanowisk archeologicznych zostało zdewastowanych. Przeszłość musi ustąpić przed postępem, szczególnie jeśli badania mają trwać dłużej, a więc wydłużać czas prywatnej inwestycji. Rozkopanie Rynku w miejscu, gdzie znajdował się pomnik Fryca nasuwa podejrzenia, że nie chodziło tu o badania archeologiczne lub ze n ie były one głównym celem "wykopków". Być może był to ciąg dalszy poszukiwań Fryca, na którym tak zależy obecnym właścicielom ratusza. Wyobraźmy sobie, jaka to by była sensacja, a jak Niemcy by się ucieszyli, chociaż oficjalnie by tego nie okazywali.
Same więc badania archeologiczne nie są niczym złym, chodzi o metodę i zamysł. Myślę, że za te same pieniądze można było dokonać siatki płytkich odwiertów sondażowych, np. co 10 metrów do głębokości 5 m i na tej podstawie stworzyć mapę możliwości wystąpienia potencjalnych obiektów. Plac by nie został zdemolowany, a my mielibyśmy większą wiedzą jak po tych nieszczęsnych badaniach na środku placu.
Awatar użytkownika
kaktus_kolczasty

Dołączenie: 01 Lis 2008, 00:18

Postprzez kaktus_kolczasty » 01 Lis 2011, 10:24

I jeszcze jedna sprawa. Z tych "badań" o ile mi wiadomo nikt nigdy nie rozliczył się. Nie podano wyników badań, nie opublikowano sprawozdania, nie pojawiło się żadne chociażby popularnonaukowe opracowanie. Chyba, że coś przeoczyłem ale nie sądzę.

Zdjęcia z września 2008.

Image

Image
Awatar użytkownika
kaktus_kolczasty

Postprzez kaktus_kolczasty » 01 Lis 2011, 10:25

Image

Image
Awatar użytkownika
kaktus_kolczasty

Postprzez Gringojan » 01 Lis 2011, 23:10

"marzyli o jakimś skarbie"
Skarb jest !
Pozostałości średniowiecznej mennicy miejskiej i zakładu przerobu metali szlachetnych. Jeśli chodzi o drugie, to ta słynna RTĘĆ. Już niestety zaginiona, z całą pewnością zawierała znaczny % złota i srebra. Kolejny odważnik beczułkowy z herbem miasta (św. Jan Chrzciciel) i miejski znak własnościowy (hausmarka - podwójny hak). Zestaw naczyń z brązu. KOLUMNA z kamienia wapiennego - identyczna jak w Kołobrzegu.
Odkopano TYLKO cząstkę RYNKU ...
Gringojan

Dołączenie: 09 Paź 2010, 23:46

Postprzez kaktus_kolczasty » 01 Lis 2011, 23:20

Skąd to wiesz Gringojan? Była jakaś publikacja na ten temat? Ja starałem się śledzić dość dokładnie tą sprawę i nigdy nie natrafiłem na jakieś opracowanie. Czy coś przeoczyłem?
Awatar użytkownika
kaktus_kolczasty

Postprzez Gringojan » 02 Lis 2011, 20:39

Zdumiewające, jak Ratusz zablokował opracowanie tych wykopalisk, innych zresztą też. Co do Muzeum, to wszelkie, podkreślam WSZELKIE, publikacje muzealne zablokował, skrajnie niekompetentny a nader chorowity dyrektor muzeum. Pozostały kontakty osobiste, być może jeszcze gorzej jest z publikacją skarbu (nie chodzi o samą wartość materialną) z kopułki wieży katedralnej. Ten temat również "wcięło".
Gringojan

Postprzez Krzysztof » 03 Lis 2011, 07:50

@ Gringojan
Od początku zakładaliśmy, że nasze dyskusje historyczne muszą mieć oparcie w źródłach. Wykopalisk na Rynku nie opracowano naukowo, nie ukazała się tez żadna publikacja popularnonaukowa, ani wzmianka prasowa o znaleziskach. Przypuśćmy, że Muzeum zaniedbuje opracowanie znalezisk lub trzymają to na lepszą okazję (czyli na wybory, podczas których występują "niespodziewane" i "zaskakujące" odkrycia), ale w takim razie - co robi prasa? Im wolno więcej, mogą snuć domysły, stawiać pytania, tymczasem tutaj też cisza. Czy masz pewność, że Twoje informacje są wiarygodne? Skąd wiesz, że ktoś nie wprowadza Cię w błąd, żeby np. przykryć porażkę związaną z rozkopaniem placu? Trzy lata minęły i nie powstał żaden artykuł, opracowanie, nie zająknął się na ten temat żaden z "dziennikarzy-historyków"? Przyznać musisz, że coś tu nie gra. Mnie to przypomina słynną ekspedycję na Górę Chełmską, zorganizowaną przez ratusz, Głos Koszaliński i muzeum, w celu poszukiwania pomnika Fryca, która zakończyła się spektakularną klęską i pewnie sporą kwotą pieniędzy wydanych z kasy miasta.
Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator

Dołączenie: 26 Paź 2008, 22:18
Miejscowość: Koszalin

Postprzez Gringojan » 03 Lis 2011, 23:27

Mówiąc o osobistych kontaktach, mam na myśli ich materialną stronę, czyli przedmioty. W prasie codziennej informacje były, zachęcam też do pooglądania zdjęć na "Stary Koszalin Miłośnicy" w Naszej Klasie.
Gringojan

PoprzedniaNastępna

Powróć do Koszalin - Aktualności

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości