Pomnik "Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy"

Czym żyje Koszalin - aktualne wydarzenia, bieżące dyskusje, ciekawostki, galerie fotograficzne.

Re: Pomnik "Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy"

Postprzez Flavi » 08 Sie 2012, 16:47

Warto odnotować jeszcze jeden "komentarz", który pojawił się pod moimi wpisami na GK24.pl: :(

jan
A jeśli ja taki pomnik mam w du*** i na niego sr@m to co?
CH@JA mnie obchodzi jakiś j@b@ny pomnik!
Powinni postawić pomnik z hasłem: KRADLIŚMY, KRADNIEMY, KRAŚĆ BĘDZIEMY
Flavi

Postprzez lobo3 » 09 Sie 2012, 18:31

Mój wpis, polemika na GK24.pl

Gdzie studiowałeś manipulację? Nie "likwidują" a przenoszą.

A ty gdzie kończyłeś Wyższą Szkołę Manipulacji? Bajeczki o "przenosinach" pomnika opowiadaj w Szczecinku na przykład. Jedź do swojego grajdoła i tam rozrabiaj!

Wyrzucenie pomnika z głównego reprezentacyjnego centrum miasta, historycznego Rynku przed Ratuszem, siedziby samorządu, miejsca jego odsłonięcia, gdzie tworzy razem z okolicznymi ulicami jedną całość ideowo-architektoniczną do parku, w krzaki, do skansenu między rzeźby ozdobne - takie "przeniesienie" jest w rzeczywistości likwidacją pomnika, zmarginalizowaniem jego miejsca w mieście i pozbawieniem go znaczenia jakie posiadał dotąd. Absolutnie jest to likwidacja pomnika, nie w sensie fizycznym, ale w sensie symbolicznym i znaczeniowym. Pomnik to nie bryła betonu, ale idea, symbol, znaczenie, zawarta w nim metafora, przesłanie dla następnych pokoleń, zobowiązanie dla świadomych członków społeczeństwa, którymi powinni być także dziennikarze..

Podobnie za bzdurne należy przyjąć tłumaczenia, że przy pomniku "nic się nie działo". Dla przyjezdnych do Koszalina może nic się nie działo, dla Koszalinian działo się bardzo dużo. Niebawem, 31 sierpnia obchodzić będziemy 30 rocznicę manifestacji Koszalinian przeciwko represjom stanu wojennego. Pomnik stał się wówczas centralnym miejscem protestu, punktem orientacyjnym dla uczestników. W ciągu wielu lat było wiele udokumentowanych wydarzeń, dla których pomnik był drogowskazem i schronieniem.

Nie fałszować historii w Koszalinie, nie ośmieszać się wydawaniem antykoszalińskich pisemek z Koszalinem w nazwie, które kiedyś były były przeciwko przyłączeniu Jamna i Łabusza dla Koszalina, bo interes Będzina był ważniejszy, a dziś są za Likwidacją (!!!) pomnika Byliśmy-Jesteśmy-Będziemy, bo interes partii jest ważniejszy.
Ostatnio edytowany przez lobo3, 09 Sie 2012, 18:36, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
lobo3

Dołączenie: 20 Cze 2009, 11:14

Postprzez lobo3 » 09 Sie 2012, 18:33

Mój wpis, polemika na GK24.pl

Urzędnika wybrali demokratycznie mieszkańcy koszalina, aby podejmował takie m.in. decyzje? Nie pasuje? Sorry, zaproponuj program wyborczy lepszy, wytartuj w wyborach, wygraj i wtedy stawiaj pomniki wszystkim komunistycznym kolaborantom. Proste.

Decyzja o usunięciu pomnika nie jest decyzją podjętą z zachowaniem demokratycznych procedur i obyczaju.

Żołnierz walczył tam gdzie walczył, jednych nazywano kiedyś "zaplutymi karłami reakcji", "sługusami amerykańskiego imperializmu", innych nazywa się teraz "sługusami komunistycznymi". Ale metoda ta sama - antagonizować, skłócać, dzielić ofiary walki o Polskę na gorsze i lepsze. Czasy się zmieniają, raz rządzą jedni i każą nie lubić tych, innym razem rządzą drudzy i każą nie lubić tamtych. A żołnierz szedł i ginął za Polskę. Nawet szczątki Niemców zbiera się po Pomorzu i chowa na jednym cmentarzu w Glinnej (w tej chwili jest tam już ponad 18 tys.pochówków). Nawet tym żołnierzom, nienawistnej armii, mającej na swym koncie ogrom zbrodni, daje się prawo do godziwego pochówku i do pamięci. Tak postępują narody cywilizowane.
Ostatnio edytowany przez lobo3, 09 Sie 2012, 18:36, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
lobo3

Postprzez lobo3 » 09 Sie 2012, 18:34

Mój wpis, polemika ze zwolennikami likwidacji pomnika na GK24.pl

Nie manipuluj. Nigdzie o referendum nie pisałem. Koszalinianie nie żalą się w mediach, nie organizują oddolnych form protestu. Jedyna akcja, jaka zostałą podjęta, to ta partyjna, SLD-owska. PiS, KOMK i Kościół milczą. To postkomuniści są prawdziwymi patriotami w Koszalinie. Społeczeństwo jest przypadkowe i nie obchodzi go Koszalin.

Nawet zepsuty zegar raz na dobę wskazuje właściwą godzinę. I ta sztuka tobie też się udała, w zalewie swego bełkotu jedną żeś myśl wypowiedział prawdziwą - że SLD jest w roku 2012 najbardziej patriotyczną partią w Koszalinie. Tu się zgadzamy.
Awatar użytkownika
lobo3

Postprzez lobo3 » 09 Sie 2012, 18:35

Mój wpis na GK24.pl

Taki towarzysz Eugeniusz Żuber, były I Sekretarz Komitetu Miejskiego PZPR, obecnie w szeregach Platformy Obywatelskiej - namawiał do tamtego ustroju, przekonywał razem z innymi, nie tylko samą perswazją, chwalił socjalistyczną ojczyznę, a dziś chce niszczyć pamiątki tamtego ustroju, śmierdzi mu socjalizm. Walczył o "województwo środkowopomorskie", a dziś niszczy pomnik o znaczeniu regionalnym, "środkowopomorskim". Żył z budowania socjalizmu i robił polityczną karierę na środkowopomorskim, a dziś żyje z niszczenia socjalizmu i przewracania pomników środkowopomorskich. Widzicie, młodzi, jak można przejść przez życie i być zawsze u góry?
Awatar użytkownika
lobo3

Postprzez Flavi » 10 Sie 2012, 07:56

Takich przypadków obłudy, braku zasad, jest tam o wiele więcej. Powinna powstać cała lista nazwisk.
Flavi

Postprzez Koszalinianin » 12 Sie 2012, 19:18

ZM napisał(a):Pomnik "Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy" na Rynku Staromiejskim, na tle ratusza.

Data odsłonięcia pomnika: 4 marca 1965
Twórcy pomnika: artysta rzeźbiarz Michał Józefowicz, architekci Andrzej Lorek i Andrzej Katzer

Leszek Laskowski tak opisuje pomnik:
Tworzą go trzy pionowe, dziesięciometrowe słupy betonowe. Na łączącej słupy opasce widnieje płaskorzeźba piastowskiego orła i napis "Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy", będący cytatem z książki Stefana Żeromskiego "Wiatr od morza". Pomnik symbolizuje trzy włócznie rycerskie, zatknięte po boju w ziemię. Na płycie pod pomnikiem czytamy napis: "XX rocznica wyzwolenia Koszalina 4 III 1965 r." Pod pomnikiem złożono urny z ziemią z pobojowisk 1945 r. na Pomorzu Środkowym. W pobliżu zamieszczono współczesny herb Koszalina.

Image

Image

Ten krótki tekst o pomniku powinni przeczytac mlodzi mieszkancy Koszalina, to zobaczą co to za pomniki i co symbolizuje. Na pewno wiele doroslych osob nie wie, a warto przeczytac, ja dopiero teraz doczytalem sie na tej stronie i dowiedziałem tak naprawde o pomniku i co to on symbolizuje.
Koszalinianin

Postprzez Flavi » 18 Sie 2012, 13:10

Odpowiedź Artura Wezgraja, kandydata na prezydenta miasta (!!!) w poprzednich wyborach na zapytanie użytkownika o nicku Omacu:

Omacku
Trochę mi to przypomina kunktatorską postawę "jestem ZA a nawet PRZECIW". Przydałoby się jednak głośniejsze samookreślenie w tej sprawie niż zamieszczone tu między wierszami stanowisko (z całym szacunkiem do oficjalnej strony LK). W tym wypadku SLD za pośrednictwem swojego szefa wypada bardziej zdecydowanie i klarowniej.

Artur Wezgraj
Nie mam osobiście żadnego stosunku do tego obiektu. Nie muszę mieć i nie muszę w każdej sprawie ogłaszać pficjalnego i jednoznacznego stanowiska. Wiem jednak, ze u wielu ludzi budzi emocje. Pozytywne i negatywne. Dlatego uważam, że prezydent źle rozwiązał problem. Ale to tylko opinia jednego mieszkańca.
Flavi

Postprzez lobo3 » 18 Sie 2012, 13:17

No to niech Artur Wezgraj wystartuje na prezydenta miasta w następnych wyborach. Jego kandydatura nie będzie w nas budzić żadnych emocji. Biorąc za wzór jego stosunek do sprawy pomnika, podejdziemy do jego kandydatury chłodno i z wyrachowaniem.
Awatar użytkownika
lobo3

Postprzez lobbb33 » 21 Sie 2012, 08:06

Żaden uczciwy i szanujący się architekt nie wykona zlecenia Urzędu Miejskiego uwzględniającego usunięcie pomnika wbrew opinii społeczeństwa, związanego z niszczeniem dziedzictwa narodowego i kulturowego.

KODEKS ETYKI ZAWODOWEJ ARCHITEKTÓW

Architekci podtrzymują i rozwijają swą wiedzę o sztuce i architekturze, szanują całość dorobku architektonicznego i przyczyniają się do jego rozwoju, kierując się w swej pracy przede wszystkim bezstronnymi kryteriami zawodowymi, które przedkładają nad wszelkie inne motywy działań.

1.5 Reguła:
Architekci rezygnują z umowy o pracę, jeśli zakres obowiązków wymaga kompromisów zawodowych, grożących możliwością utraty zaufania publicznego.

2.1 Reguła:
Architekci szanują w swej twórczości wartości zastane, dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe i dbają o ich zachowanie i rozwój. Dążą do podnoszenia jakości życia i zamieszkiwania oraz jakości środowiska i otoczenia, w sposób nienaruszający ich równowagi, działając z przekonaniem, że efekty ich pracy służą szeroko pojętym interesom wszystkich, którzy mogą oczekiwać pożytku i zadowolenia z nich.

2.3 Reguła:
Architekci winni unikać działań i sytuacji, które są niezgodne z ich zobowiązaniami zawodowymi lub które mogą budzić wątpliwości co do ich niezależności, bezstronności lub zawodowej uczciwości.

4.3 Reguła:
Architekci poprzez swoje działania, promują: niezależność, bezstronność, godność i uczciwość zawodu, oraz dbają, by ich przedstawiciele i pracownicy postępowali zgodnie z niniejszym Kodeksem tak, aby żadne działanie czy postępowanie nie podważało zaufania tych, dla których i z którymi pracują a przedstawiciele społeczeństwa mający kontakt z dowolnym architektem byli chronieni przed wprowadzeniem ich w błąd, oszustwem lub kłamstwem.

Źródło: http://www.sarp.org.pl/dok/pokaz.php?id ... kta%20SARP
lobbb33

PoprzedniaNastępna

Powróć do Koszalin - Aktualności

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] oraz 1 gość