Dbajmy o język ojczysty

Czym żyje Koszalin - aktualne wydarzenia, bieżące dyskusje, ciekawostki, galerie fotograficzne.

Dbajmy o język ojczysty

Postprzez LogoGryf » 30 Cze 2011, 01:55

Photo day, last minute, fast food, second hand itd. prasa koszalińska pełna jest obcych słów i sformułowań, nawet koszalin7 pisze "newsletter". Czy nie potrafimy szanować naszego ojczystego języka? W Polsce jest - nie chcę pisać "obowiązuje" - przecież ustawa o języku polskim rozpoczynająca się od słów:

Parlament Rzeczypospolitej Polskiej:

- zważywszy, że język polski stanowi podstawowy element narodowej tożsamości i jest dobrem narodowej kultury,
- zważywszy na doświadczenie historii, kiedy walka zaborców i okupantów z językiem polskim była narzędziem wynaradawiania,
- uznając konieczność ochrony tożsamości narodowej w procesie globalizacji,
- uznając, że polska kultura stanowi wkład w budowę wspólnej, różnorodnej kulturowo Europy, a zachowanie tej kultury i jej rozwój jest możliwy tylko poprzez ochronę języka polskiego,
- uznając tę ochronę za obowiązek wszystkich organów i instytucji publicznych Rzeczypospolitej Polskiej i powinność jej obywateli

uchwala niniejszą ustawę.


Zakładam ten wątek, żeby dokumentować współczesne makaronizmy czy raczej frytkonizmy jako, że język frytkożerców robi u nas szczególną karierę.
LogoGryf
 

Re: Dbajmy o język ojczysty

Postprzez LogoGryf » 30 Cze 2011, 02:04

Ledwo napisałem jak już coś znalazłem na temat. Problem dostrzegają też inni. Znany bloger Chevalier na Salon24 (29.06.2011):

Wydawać by się mogło, że w rozpowszechnionej wśród naszych klas wyższo-średnich manierze nazywania polskich osiedli i biur nazwami angielskimi, lub (o wiele rzadziej) z innych języków, osiągnięto już wszelkie możliwe rekordy groteskowej głupoty; głupoty zza której wyziera buzia zakompleksionego dorobkiewicza, który wprawdzie do high society Londynu czy Nowego Jorku nie należy, ale tak bardzo chciałby należeć, że zdaje mu się, iż dzięki stosownej nazwie biurowca lub budynku mieszkalnego (koniecznie Tower, Plaza, Residence) będzie do owego znakomitego towarzystwa należał niejako nominalistycznie. A przez zamieszkanie w Residence i pracę w Tower może szybciej i łatwiej upodobni się do swego wymarzonego kulturowego wzorca.
LogoGryf
 

Re: Dbajmy o język ojczysty

Postprzez lobo33 » 30 Cze 2011, 10:35

LogoGryf napisał(a):Photo day, last minute, fast food, second hand itd. prasa koszalińska pełna jest obcych słów i sformułowań, nawet koszalin7 pisze "newsletter".


Toi może zaproponuj nazwy polskie do tych przykładów, zamiast ograniczać się do krytyki.
lobo33
 

Re: Dbajmy o język ojczysty

Postprzez Flavi » 03 Lip 2011, 10:34

Newsletter - nowiny, photo day - dzień z fotografią (dzień z aparatem), last minute - ostatnia chwila, a second hand już Polacy nazwali lumpeksem, używanymi ciuchami itd. Bez obawy, polski język jest bogatszy od angielskiego i niemieckiego, który jest tak prymitywny, że żeby coś wyrazić trzeba trzy rzeczowniki połączyć w jednym słowie.
Flavi
 

Re: Dbajmy o język ojczysty

Postprzez Language » 21 Lut 2013, 10:11

Na stronie "Koszaliński Serwis Gospodarczy" takie ogłoszenie:

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Śniadanie Biznesowe/Business Breakfast „Nieopłacone faktury – obowiązek korekty podatku dochodowego i podatku VAT w 2013 roku.

My mieć great appreciation dla pierdzistołek fartsstool za creative wkład w development polski language
Language
 

Re: Dbajmy o język ojczysty

Postprzez Janek » 21 Lut 2013, 21:58

Image
Janek
 

Re: Dbajmy o język ojczysty

Postprzez Flavi » 22 Lut 2013, 22:52

Grand Opening restauracji Subway z koszykarzami AZS Koszalin w CH Atrium

Drugi sandwicz gratis, darmowe mini ciasteczka i sympatyczny Subman – maskotka sieci, będą czekać przez cały dzień na gości w koszalińskiej restauracji Subway znajdującej się w Centrum Handlowym Atrium w sobotę, 23 lutego. Dzień z marką Subway nawiązuje do popularnego w USA Grand Opening, wydarzenia, które stało się już lokalnym świętem zabawy.

Źródło: GK24, 21.02.2013
Flavi
 

Re: Dbajmy o język ojczysty

Postprzez jadzik » 24 Lut 2013, 14:19

Kiedy widzę ten brak szacunku do ojczystego języka, to mnie również nachodzi pokusa posłużenia się zwrotem co prawda polskim, rozpoczynającym się na literę "k", ale wywodzącym się wprost z łaciny - curvus, co oznacza zgięty, zakrzywiony, wydrążony, pusty, spróchniały, fałszywy. Kto ma dziś zadbać o piękno i czystość polskiego języka, jeśli nie dziennikarze?
jadzik
 

Re: Dbajmy o język ojczysty

Postprzez Królewski » 17 Sie 2013, 09:45

W Darłowie odbywa się w sierpniu festiwal muzyki reggae (styl we współczesnej muzyce rozrywkowej, wywodzący się z Jamajki), który organizatorzy nazwali Reggaenwalde, nawiązując do niemieckiej nazwy Darłowa - Rügenwalde. Organizatorem festiwalu jest podległy ratuszowi Darłowski Ośrodek Kultury, wśród patronów imprezy jest m.in. publiczne Radio Koszalin i Województwo Zachodniopomorskie.
Królewski
 

Re: Dbajmy o język ojczysty

Postprzez Jerome » 17 Sie 2013, 16:01

Królewski napisał(a):W Darłowie odbywa się w sierpniu festiwal muzyki reggae (styl we współczesnej muzyce rozrywkowej, wywodzący się z Jamajki), który organizatorzy nazwali Reggaenwalde, nawiązując do niemieckiej nazwy Darłowa - Rügenwalde. Organizatorem festiwalu jest podległy ratuszowi Darłowski Ośrodek Kultury, wśród patronów imprezy jest m.in. publiczne Radio Koszalin i Województwo Zachodniopomorskie.


Burgermeister, za przeproszeniem, który na to pozwolił, powinien być odwołany przez Prezydenta RP - taka możliwość powinna istnieć w polskim prawie. Kierownictwo publicznego radia w Koszalinie powinno być odesłane na zieloną trawkę i to w trybie nagłym.
Jerome
 

Następna

Powróć do Koszalin - Aktualności

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

cron