Dbajmy o język ojczysty

Czym żyje Koszalin - aktualne wydarzenia, bieżące dyskusje, ciekawostki, galerie fotograficzne.

Re: Dbajmy o język ojczysty

Postprzez Ołówek » 26 Maj 2014, 00:11

Przykład idzie z góry.

Image
Ołówek
 

Re: Dbajmy o język ojczysty

Postprzez jadzik » 28 Maj 2014, 12:42

Przejęli się naszą krytyką :lol:

Urzędnicy nie potrafią pisać w języku ojczystym – uważa Kancelaria Premiera i organizuje dla nich szkolenia.
Rząd nauczy się polskiego

Piszą w sposób trudny w odbiorze, nadużywają unijnych „brukselizmów" i nie radzą sobie z konstrukcją zdań – takie błędy wytknęła przed rokiem urzędnikom Rada Języka Polskiego. Ma w nim wziąć udział 256 pracowników rządu i urzędów wojewódzkich, a podjęcie walki z urzędniczym bełkotem pochwala nawet opozycja.

Zdaniem Rady „najdotkliwsze dla odbiorcy są usterki w budowie zdania, uniemożliwiające zrozumienie tekstu". Chodzi m.in. o nadużywanie imiesłowów oraz rzeczowników odsłownych, takich jak „opracowywanie", „wdrażanie" i „monitorowanie". Radę razi też w urzędniczych tekstach „nadmiar wyrazów obcych a modnych". Jako przykład podaje słowo „aplikacja" w znaczeniu „podanie", „kreatywny" w znaczeniu „pomysłowy" i „dedykowany" w znaczeniu „poświęcony". Rada wytknęła też urzędnikom, że często piszą „workshop" zamiast „warsztaty" i „destynacja" zamiast „miejsce docelowe".

– Urzędnicy często uważają, że znakiem ich kompetencji jest umiejętność stosowania trudnej terminologii – mówi wiceprzewodniczący Rady prof. Jerzy Bralczyk. :lol:

– Chcą w ten sposób wykazać swoją wyższość nad petentem – dodaje filolog prof. Halina Zgółkowa. :lol: :lol:

Źródło: Rzeczpospolita, Wiktor Ferfecki 28-05-2014
jadzik
 

Re: Dbajmy o język ojczysty

Postprzez Kleks » 28 Maj 2014, 12:48

"Rząd nauczy sie polskiego". Dobry tytuł.
Kleks
 

Re: Dbajmy o język ojczysty

Postprzez Flavi » 11 Lip 2014, 17:23

Tytuł na GK24:
"Materia w Unplugged Radia Koszalin. Give Me Some Free"

Źródło: GK24, tytuł notki, 11.07.2014
Flavi
 

Re: Dbajmy o język ojczysty

Postprzez student » 27 Sie 2014, 13:09

Dobrze przetłumaczone :D

Image
student
 

Re: Dbajmy o język ojczysty

Postprzez ZMarz » 11 Wrz 2014, 23:31

Wilga na Pure Young Stage - tytuł z gazetki Teraz Koszalin. A teraz "z polskiego na nasze". Chodzi o młodzieżowy zespół muzyczny z Gdańska (Wilga), który wystąpi podczas cyklu koncertowego nazwanego z angielska "Pure Young Stage", organizowanego przez CK105, co stanowi pseudonim instytucji nazywającej się Miejski Ośrodek Kultury. Podobne koncerty organizuje ratuszowe publiczne Radio Koszalin, ale tam nazywa się to Unplugged.
ZMarz
 

Re: Dbajmy o język ojczysty

Postprzez Gość » 07 Mar 2015, 02:06

City Box - nazwa kawiarni na głównym placu Koszalina, przed ratuszem. Brzmi swojsko, pasuje też do kosmopolityzmu i niechęci do polskości otwarcie demonstrowanej przez lokatorów ratusza.
Gość
 

Re: Dbajmy o język ojczysty

Postprzez Adam » 25 Kwi 2015, 23:58

"Startuje dziś akcja door-to-door" - pisze Arkadiusz Wilman z Polskiego (!) Radia Koszalin. Chodzi a akcję Platformy Obywatelskiej zachęcającą do głosowania na Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich, polegającą na dostarczaniu bezpośrednio do mieszkań ulotek wyborczych. W języku polskim istnieje powszechnie znany i zrozumiały odpowiednik "od drzwi do drzwi", jednak według dziennikarza "door-to-door" brzmi lepiej i jest bardziej zrozumiałe dla polskiego odbiorcy Polskiego Radia w polskim mieście Koszalinie.
Adam
 

Re: Dbajmy o język ojczysty

Postprzez Mroczne kalesony » 26 Kwi 2015, 15:45

Adam napisał(a):"Startuje dziś akcja door-to-door" - pisze Arkadiusz Wilman z Polskiego (!) Radia Koszalin. Chodzi a akcję Platformy Obywatelskiej zachęcającą do głosowania na Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich, polegającą na dostarczaniu bezpośrednio do mieszkań ulotek wyborczych. W języku polskim istnieje powszechnie znany i zrozumiały odpowiednik "od drzwi do drzwi", jednak według dziennikarza "door-to-door" brzmi lepiej i jest bardziej zrozumiałe dla polskiego odbiorcy Polskiego Radia w polskim mieście Koszalinie.


door-na władza, door-na partyjna jaczejka, door-ni parlamentarzyści z door-nym wyrazem twarzy, no i door-ny dziennikarz po "dziennikarstwie politechnicznym" - słowem door-nowate towarzystwo opanowało Koszalin
Mroczne kalesony
 

Re: Dbajmy o język ojczysty

Postprzez szambonurek » 30 Sie 2016, 20:11

Nowa religia w Koszalinie, czyli jak być za wszelka cenę oryginalnym w sytuacji kiedy Bozia poskąpiła talentów.

Showman i szaman, czyli saunamajster
Wzrost odporności organizmu, poprawa kondycji i relaks, to wszystko może być efektem regularnych wizyt w saunie. Z saunamistrzem Kamilem Gałą z Parku Wodnego Koszalin rozmawiamy o tym, dla kogo mogą być pomocne wizyty w łaźni parowej, kto powinien odwiedzić grotę solną oraz czym są tajemnicze rytuały.


Źródło: Informacja prasowa Park Wodny Koszalina - agencja reklamowa z Raciborza (!!!!)
szambonurek
 

Poprzednia

Powróć do Koszalin - Aktualności

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

cron