Ulica Piłsudskiego - nasz Trakt Królewski

Czym żyje Koszalin - aktualne wydarzenia, bieżące dyskusje, ciekawostki, galerie fotograficzne.

Ulica Piłsudskiego - nasz Trakt Królewski

Postprzez Krzysztof » 09 Sty 2010, 18:29

"Trakt Królewski" nie dlatego, ze stąpał po nim jakiś król, chociaż pewnie stąpał niejeden, ale ze względu na jego rangę, historyczne znaczenie, piękno, dostojność, majestat. Trakt narodowy - marszałkowski i papieski, a zarazem tułaczy - żołnierski i pielgrzymi. Tym traktem podążali przez wieki koszalinianie do kaplicy na Górze Chełmskiej, tędy jechał do sanktuarium papież Jan Paweł II, tędy maszerują oddziały żołnierzy na uroczystości z okazji świąt narodowych. Przy nim mieszczą się koszary naszego Wojska Polskiego, on też łączy ze sobą najważniejsze gmachy państwowe w miescie.

Trakt rozpoczyna pomnik Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, architekta polskiej niepodległości i twórcy Państwa Polskiego, a zamyka pomnik Powstańców Listopadowych, jeden z nielicznych ocalałych śladów polskości, symbol naszych zmagań o wolność i niepodległość, naszej doli tułaczej i smaku przymusowej emigracji, tęsknoty za Polską i wiary w Jej zmartwychwstanie.

Tu wreszcie mieści się centrum religijne, nie tylko w wymiarze uniwersalnym Kościoła powszechnego, ale także w wymiarze lokalnym czy też partykularnym Kościoła koszalińsko-kołobrzeskiego.

Jak dziś wygląda nasz Trakt Królewski, jak o niego dbamy, jak się prezentuje i czy możemy polecać go innym jako atrakcję turystyczna i unikatowy zespół przyrodniczo-architektoniczny.
Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
 
Posty: 796
Dołączenie: 26 Paź 2008, 22:18
Miejscowość: Koszalin

Re: Ulica Piłsudskiego - nasz Trakt Królewski

Postprzez nervosol » 11 Sty 2010, 00:45

Nasz "Trakt królewski" wyglada fatalnie. Gdyby ktos przyjechał do mnie z wizyta bym go zaprowadził wszędzie ale nie na Piłsudskiego ,a przynajmniej nie na ten odcinek "secesyjny".
nervosol
 

Re: Ulica Piłsudskiego - nasz Trakt Królewski

Postprzez donpierdo » 12 Sty 2010, 00:55

Zacznę od opisu odcinka Piłsudskiego położonego pomiędzy ulicami Stawisińskiego ("obwodnica śródmiejska") a Zwycięstwa. Obecnie jest to niestety ulica ślepa, a raczej przecieta wspomnianą "obwodnicą".

Image ... Image

Stylowa kamienica narożna Piłsudskiego 2 (foto po prawej) miała przed kilku laty odnowiona elewacje, ale teraz jest już nieco wyblakła i przybrudzona. Nie wygląda to jednak jeszcze najgorzej.

Image ... Image

Widok na tą sama kamienicę od strony ul. Stawisińskiego. Fasada ujdzie w tłoku, chociaż ta :ozdoba" w postaci kominów stalowych nie przydaje budynkowi blasku. Do kamienicy przylega odnowiony, dość estetyczny budynek z wejściem od strony ul. Zwycięstwa.

Image ... Image

Przenosimy się na druga stronę ulicy - Piłsudskiego 1 i 3. Fasada nieciekawa, sklep "dostosował" kolorystykę do swoich potrzeb. Zawsze się zastanawiam, kto na to wydaje zgode, chociaż musze powiedzieć, ze nie jest to wyłącznie koszalińska specyfika, w Niemczech tez takie obrazki można zobaczyć. Fatalnie wyglądają nie malowane chyba od czasów niemieckich okna na pierwszym pietrze.

Image ... Image

Zawsze się zastanawiam, skąd u prawników bierze sie przekonanie, ze Koszalin należy do nich. Zakratowali są zabytkową bramę i obwiesili ohydnymi zielonymi jak bolszewiki z PSL szyldami. Ciekawe czy płaca za metraż, który sobie zawłaszczyli. My bardzo lubimy naszych prawników, zwłaszcza od czasu dokonania linczu sądowego na pewnym obywatelu naszego miasta. :twisted: Przylegająca kamienica z czerwonej cegły, wygląda fatalnie. Przede wszystkim sypie się dach.

Image ... Image

Z chodnika te dwie kamienice wyglądają jak bazar. A przecież jest to zabytkowa część miasta. Z kolei na zdjęciu po prawej, znowu nasi kochani prawnicy. Tym razem sceneria jak najbardziej odpowiada opinii jaka się cieszą w Koszalinie. :evil:

Image ... Image

Tak wygląda ten ciąg z dalszej perspektywy. Jakieś zmiany szykują sie w legendzie koszalińskiej rozrywki, kawiarni "Muszelka" (później "Adwokat") - oj chciałoby sie mieć z powrotem te pieniądze, które się tam wydało. :D Przechodzimy do odnowionego budynku Pilsudskiego 5. Jedną część zajmuje duzo studio ksero, drugą prawnicy. Budynki zostały odnowione i nieco ustylizowane. Piszę nieco, bo dobre i to, w końcu inwestowali tam swoje pieniądze, więc miasto nie chciało pewnie wybredzać. Ale te reklamy... brrrrrr... Na pewno stracili na odcięciu tego odcinka od całej ulicy i muszą sie intensywniej reklamować, ale żeby aż tak?
Awatar użytkownika
donpierdo
 
Posty: 136
Dołączenie: 26 Lip 2009, 07:55

Re: Ulica Piłsudskiego - nasz Trakt Królewski

Postprzez donpierdo » 12 Sty 2010, 02:45

Spójrzmy jeszcze jak ten odcinek Piłsudskiego wygląda od strony ul. Stawisińskiego.

Image ... Image

Kamienica Piłsudskiego 1, widok od strony ul. Stawisińskiego i przylegający do niej budynek z wejsciem od ul. Zwycięstwa (mieści się tam m.in. konserwator zabytków). Po prostu dramat, graficiarze załatwili miejsce na amen.

Image ... Image

Druga strona ulicy widziana od Stawisińskiego, kamienice Piłsudskiego 1-3-5. Widok nie jest immponujący, ale jest dość czysto i estetycznie.
Awatar użytkownika
donpierdo
 
Posty: 136
Dołączenie: 26 Lip 2009, 07:55

Re: Ulica Piłsudskiego - nasz Trakt Królewski

Postprzez Flavi » 15 Sty 2010, 19:40

Gdyby problem ograniczał się do sprawy elewacji, pewnie już dawno byłoby po problemie. Większość tych budynków jest pewnie komunalnych i tu już mamy pierwsza przeszkodę. Bo jakikolwiek remont trzeba uzgadniać, koordynować, negocjować, a wiadomo, że remont trzeba robić kompleksowo, uwzględniać również fasady od podwórza, bramy, klatki schodowe, dachy, a nawet instalacje wewnętrzne i mieszkania. Dlatego w Polsce udało się wyremontować głównie to, co udało się sprzedać prywatnym właścicielom. To jest w tej chwili chyba najpoważniejsza przeszkoda i od uregulowania stosunków własnościowych trzeba zacząć coś robić. Często jest to nie możliwe, tam gdzie jest właściciel gotowy kupić całość, ale są mieszkańcy, którzy nie są tym zainteresowani.
Flavi
 


Powróć do Koszalin - Aktualności

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

cron