Referendum w sprawie uchodźców

Czym żyje Koszalin - aktualne wydarzenia, bieżące dyskusje, ciekawostki, galerie fotograficzne.

Referendum w sprawie uchodźców

Postprzez Gogo3 » 04 Sie 2016, 09:45

Ruch Kukiz'15 prowadzi w regionie akcję podpisów za ogólnokrajowym referendum w sprawie relokacji uchodźców zarządzonej przez Unię Europejską. Chodzi o to, żeby społeczeństwo polskie decydowało o tak ważnych sprawach, a nie obce państwo, europejscy biurokraci czy wybierani zgodnie z ordynacją partyjniacką "reprezentanci", którzy nie są żadnymi reprezentantami, bo być nie mogą (zbyt duże okręgi wyborcze od 600 tys. do miliona ludności). Potrzeba do tego 500 tys. podpisów, a Ruch Pawła Kukiza jak wiadomo świadomie zrezygnował z subwencji państwowej należnej ugrupowaniom politycznym (ok. 30 mln zł), które w wyborach przekroczyły 3-procent. próg wyborczy. Nie posiada więc pieniędzy i możliwości. Pomimo tego podjął niezwykle trudne wyzwanie i jak dotąd mimo sporych problemów konsekwentnie je realizuje. Ostatnie informacje mówią o ok. 300 tys. zebranych podpisów.

Akcja ruchu Kukiz'15 nie ma charakteru negatywnego i nie jest wymierzona przeciwko komukolwiek, ale jak najbardziej pozytywny, zmierzający do tego, żeby w formie aktu stanowiącego najwyższy wyraz demokracji (referendum) całe polskie społeczeństwo wypowiedziało się w tej sprawie. Wynik referendum nie jest z góry przesądzony i doprowadzić musi do ogólnonarodowej dyskusji. Decyzja w tej sprawie będzie świadomą decyzją Polaków, a nie narzuconą z zewnątrz, czy "wynegocjowaną" w politycznych gabinetach, w tajemnicy przez polskim społeczeństwem. Nie dajcie się więc nabrać propagandzie, która utrzymuje, że jest to akcja wymierzona w uchodźców! Przeciwnie, jest to działanie na wskroś demokratyczne i odpowiedzialne. Nieodpowiedzialnością jest narzucanie nam rozwiązań, które mogą doprowadzić polskie społeczeństwo do niekorzystnej sytuacji i buntu.
Gogo3

Re: Referendum w sprawie uchodźców

Postprzez Pipermint » 04 Sie 2016, 09:50

Już pojawiły się kłamstwa jakoby papież wypomniał nam złe nastawienie do uchodźców. Tymczasem papież wykazał w tej sprawie delikatność i umiar. Pisze o tym Marek Jurek.
----------------------------------------------------------------------------------------------

Słuchając papieża

W sprawach tak delikatnych jak obywatelstwo, pobyt, ochrona granic – nikt nie ma prawa dyktować decyzji suwerennym państwom

Narody mają powinność solidarności i niezbywalne prawo, by samodzielnie definiować własną politykę solidarności. W sprawach tak delikatnych jak obywatelstwo, pobyt, ochrona granic – nikt nie ma prawa dyktować decyzji suwerennym państwom. W przeddzień przyjazdu Ojca Świętego rozmawiałem w Tok FM z Maciejem Zakrockim. Na jego pytanie, czy spodziewane słowa Ojca Świętego o uchodźcach wywołają zgrzyty, sam go zapytałem, dlaczego miałyby je wywołać, skoro Polska wielokrotnie pomagała potrzebującym. Mam dziś prywatną satysfakcję, gdy czytam, że to samo – już w czasie pielgrzymki Ojca Świętego – mówił o. Federico Lombardi SJ. Rzecznik papieża zaapelował, by nie atakować Polski z powodu naszej polityki imigracyjnej, bo w Polsce jest „wiele tysięcy migrantów” z Europy Wschodniej (głównie z toczącej wojnę Ukrainy) i należy pamiętać, że „różne są oblicza migracji i gościnności”. Również sam Ojciec Święty na spotkaniu z polskimi biskupami – jak relacjonował abp Stanisław Gądecki – jasno rozróżnił uchodźstwo i imigrację. Nie po to, by wyłączać tę drugą z obowiązków solidarności, ale po to, by pokazać, że te powinności mają w obu wypadkach różną naturę i konsekwencje.

Źródło: Marek Jurek [w:] Idziemy nr 32 (566), 7 sierpnia 2016 r.
Ostatnio edytowany przez Pipermint, 08 Sie 2016, 08:48, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
Pipermint

Dołączenie: 26 Cze 2009, 10:58
Miejscowość: Koszalin

Re: Referendum w sprawie uchodźców

Postprzez kaktus_kolczasty » 04 Sie 2016, 10:10

Pytanie o uchodźców zadał papieżowi Franciszkowi biskup z Koszalina, Krzysztof Zadarko. Pisze o tym Wirtualna Polska, cytuje fragment relacji (wytłuszczenia moje:

-------------------------------------------
To właśnie biskup Zadarko zapytał papieża o kwestię przyjmowania uchodźców. - Jednym z najbardziej niepokojących problemów stojących przed dzisiejszą Europą jest kwestia uchodźców. Jak możemy im pomóc, skoro są tak liczni? I co możemy zrobić, aby przezwyciężyć strach przed ich inwazją lub agresją, który paraliżuje całe społeczeństwo? - pytał hierarcha.

– Nie we wszystkich okresach przybywało tak wielu uchodźców, jak obecnie. Powiedzmy imigranci i uchodźcy, możemy ich rozpatrywać łącznie. Mój ojciec był imigrantem. Opowiedziałem prezydentowi [Polski], że w fabryce, w której pracował mój ojciec, było po wojnie wielu polskich emigrantów. Byłem wtedy dzieckiem i wielu z nich poznałem. Moja ojczyzna jest krajem imigrantów, wszyscy... I nie było żadnych problemów; były to naprawdę inne czasy – mówił papież.

Dodał, że imigracja spowodowana brakiem pracy w jednym z państw jest problemem, z którym boryka się także Polska, ale zupełnie inną kwestią jest pomoc osobom, które uciekają „od wojny, głodu”. – To właśnie jest problemem. A dlaczego problem tkwi w tym? Bo w danym kraju istnieje wyzysk ludzi, eksploatacja ziemi, istnieje wyzysk, by zarobić więcej pieniędzy. Gdy rozmawiałem ze światowymi ekonomistami, widzącymi ten problem, powiedzieli: musimy dokonywać inwestycji w tych krajach; jeśli będą inwestycje, to będą mieli pracę i nie będą musieli emigrować. Ale jest też i wojna! Są wojny plemienne, pewne wojny ideologiczne lub sztuczne, przygotowane przez handlarzy bronią, którzy z tego żyją: dają broń tobie, który jesteś przeciwnikiem jakichś ludzi, a równocześnie tym, którzy są przeciw tobie. I tak sobie żyją! Naprawdę korupcja jest u źródeł imigracji. Co zrobić? Sądzę, że każdy kraj musi zobaczyć, w jaki sposób i kiedy. Nie wszystkie kraje są równe; nie wszystkie kraje mają takie same możliwości – przekonywał Franciszek.

Papież wskazał, że nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to, w jaki sposób poszczególne kraje powinny pomagać, ale można modlić się za uchodźców oraz brać przykłady z państw, które „potrafią od wielu lat dobrze integrować imigrantów”. - Problem ma charakter globalny! Wyzysk stworzenia i wyzysk osób. Przeżywamy wydarzenie unicestwienia człowieka jako obrazu Boga – mówił papież.

-----------------------------------
Źródło: Wirtualna Polska/ Watykan ujawnił zapis rozmowy papieża z polskimi biskupami. Pojawił się problem migracji. "Korupcja jest u źródeł imigracji" ? Dostęp: 02.08.2016
Awatar użytkownika
kaktus_kolczasty

Dołączenie: 01 Lis 2008, 00:18

Powróć do Koszalin - Aktualności

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości