Krystyna Waza (1626-1689)

Wybitni Pomorzanie, dawni i współcześni, osoby rozsławiające i zasłużone dla Pomorza, a także postaci kontrowersyjne o pomorskim rodowodzie.

Krystyna Waza (1626-1689)

Postprzez Krzysztof » 07 Sty 2010, 21:34

Przenoszę wpis z działu Koszalinianie. Przy okazji dyskusji o Micraeliusie wyłoniła się niezwykle ciekawa postać królowej Krystyny, którą warto tutaj przypomnieć, choćby z tego powodu, ze była także władczynią Pomorza i starała się o koronę Polski. Adim
-----------------------------------------
Micraelius był związany z tronem szwedzkim, stał więc po stronie przeciwnej niż Cesarstwo Niemieckie. Przynajmniej wówczas, w epoce zdominowanej przez wojny religijne między państwami (księstwami) protestanckimi a katolickimi, a także między dynastiami protestanckimi (Hohenzollern, Wittelsbach, Waza) i katolickimi (Habsburgowie). Kulminacją tych wojen była wojna trzydziestoletnia (1618-1648). Od lipca 1630 roku Pomorze było związane sojuszem ze Szwecją, po tym jak książę pomorski Bogusława XIV został do tego zmuszony przez króla Gustawa Adolfa. Sam Gustaw Adolf poległ w bitwie pod Lützen koło Lipska (1632).

Władzę przejęła nieletnia Krystyna, a raczej w jej imieniu kanclerz Oxenstierny. Krystyna była mecenasem kultury i protektorką nauki. Zaprosiła do siebie Kartezjusza, który właśnie na dworze szwedzkim przeziębił się i zmarł (11 lutego 1650 r. w Sztokholmie). Wiele wskazuje na to, że również Micraelius był protegowanym królowej Krystyny i kanclerza Oxenstierny. Micraelius napisał trzy sztuki dramatyczne poświęcone m. in. królowi Gustawowi Adolfowi, ojcu Krystyny. Był na dworze szwedzkim Krystyny w 1653 roku, a więc na rok przed jej abdykacją.

Szwecja w Wojnie trzydziestoletniej walczyła przeciwko cesarstwu niemieckiemu (I Rzeszy), razem z Brandenburgią-Prusami. Po pokoju westfalskim (1648) Greisfeld i Szczecin przypadły Szwecji, a Koszalin Brandenburgii.

Image

Krystyna Waza (1626-1689) – królowa Szwecji w latach 1632–1654, ostatnia przedstawicielka dynastii Wazów.

Foto: Wikipedia
Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
 
Posty: 797
Dołączenie: 26 Paź 2008, 22:18
Miejscowość: Koszalin

Powróć do Pomorzanie

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron