Ks. Jan Zieja

Wybitni Pomorzanie, dawni i współcześni, osoby rozsławiające i zasłużone dla Pomorza, a także postaci kontrowersyjne o pomorskim rodowodzie.

Ks. Jan Zieja

Postprzez tadeusz » 10 Mar 2018, 14:41

Legendarna postać ks. Jana Ziei, który po zakończeniu wojny jako jeden z pierwszych przyjechał na Ziemie Odzyskane, do Słupska (obecnie diecezja koszalińsko-kołobrzeska), wciąż przyciąga uwagę kolejnych pokoleń Polaków, dla których Pomorze Środkowe stało się ojczyzną i ziemią ich ojców. Historia niezwykłego księdza inspiruje i powoli staje się elementem lokalnej tożsamości. Ks. Jan Zieja organizował w pierwszych powojennych latach w Słupsku kuchnie dla ubogich, Dom Matki i Dziecka, Caritas. Utworzył Bibliotekę Filarecką, Uniwersytet Ludowy w Orzechowie Morskim, kursy repolonizacyjne dla autochtonów, kółka dramatyczne. Był inicjatorem wystawienia w Słupsku pierwszego i jedynego przez długi czas w Polsce pomnika Powstańców Warszawskich (odsłonięty 15 września 1945 roku).
tadeusz

Re: Ks. Jan Zieja

Postprzez tadeusz » 10 Mar 2018, 14:42

"Natchnieniem do pisania był oczywiście główny bohater tej opowieści, ks. Jan Zieja, człowiek - poeta życia. Wszystko bowiem, co bierze w swoje ręce, nabiera innej barwy, innego sensu, niż to co zwyczajnie się wydaje. W ręku ks. Jana jak za dotknięciem czarów życie odkrywa swą poezję; ona w nim jest, tylko potrzeba artysty aby ją wydobyć - jak dźwięk z instrumentu, rytm i obraz ze słowa. Czy jest to dotknięcie poety, czy może coś innego, coś w czym zbiega się tęsknota serca ludzkiego za poezją i świętością? Tego nie wiem i boję się to analizować. Faktem jest, że byłam włączona w ten nurt błękitny jak w prąd krystalicznej wody, że byłam przez ten czas piękniej, mocniej i prawdziwiej mimo naszych wspólnych klęsk i trudów. Rezultatu tej pracy można szukać tylko w duszach ludzkich i w owocach ogółowi nieznanych"

Anna Minkowska, współpracownica ks. Jana Ziei z okresu słupskiego
tadeusz

Powróć do Pomorzanie

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość