Najciekawsze wydarzenie kulturalne na Pomorzu

Z życia regionu - kultura, gospodarka, atrakcje, imprezy.

Najciekawsze wydarzenie kulturalne na Pomorzu

Postprzez Krzysztof » 01 Lip 2009, 11:47

Proponuję konkurs na najciekawszą, najatrakcyjniesze zjawisko (wydarzenie) kulturalne, imprezę (prezentację) kulturalną (historyczną) na Pomorzu, przygotowaną z myślą o większej liczbie odbiorców. Chodzi o pomysły niekoniecznie realizowanie z największym rozmachem, mogą to być także projekty niskobudżetowe, realizowane przez gminy, stowarzyszenia, osoby prywatne. Liczy się pomysłowość, oryginalność pomysłu, umiejętność wciągania do zabawy innych. Czekamy na kandydatury. Oczywiście, dyskoteki i inne bachanalia odpadają.

Ps. Przez słowo zjawisko (wydarzenie) rozumiemy ekspozycje muzealne, plenerowe, wystawy, skanseny, ścieżki historyczne, wioski tematyczne, zloty i wystawy kolekcjonerów i wszelkie inne sposoby prezentacji zjawisk i wydarzeń kulturalnych.

Na koszalin7.pl stworzymy specjalny katalog wydarzeń kulturalnych, tam też będziemy szerzej opisywać i ukazywać na zdjęciach podawane tutaj przykłady. Zapraszamy do układania katalogu poprzez typowanie wydarzeń i przesyłanie zdjęć.
Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
 
Posty: 797
Dołączenie: 26 Paź 2008, 22:18
Miejscowość: Koszalin

Re: Najpiękniejszy zakątek Pomorza

Postprzez Pipermint » 05 Lip 2009, 15:35

Polecam Szymbark na Kaszubach, skansen budownictwa drewnianego. Najbardziej znana atrakcją skansenu jest dom zbudowany... do góry nogami. Innym, bardziej szacownym zabytkiem jest oryginalna chata drewniania, zbudowana przez 240 laty przez polskich zesłańców syberyjskich, rozebrana na Sybirze, przywieziona do Polski i odbudowana z największym pietyzmem. Obok na rampie stoi stara lokomotywa z oryginalnym wagonem, którym wywożono Polaków na Sybir. Jest również drewniania kapliczka, pełna narodowych pamiątek, dom zbudowany bez użycia gwoździ, liczący sobie 300 lat drewniany dworek z okolic Wejherowa i drewniany bunkier Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski". W skansenie obejrzeć można także najdłuższą deskę świata (36,83m), słynne kaszubskie nuty ("to so chojne, widle gnojne...), drewnianą armatę, stare narzędzia do ciesiołki i mnóstwo innych pamiątek.

Image


Szymbark znajduje sie na Kaszubach między miejscowościami Kościerzyna i Żukowo. Niedaleko są Kartuzy, stolica Kaszub. Z Koszalina najlepiej jechać piekną trasą na Gdańsk, przez Polanów, Miastko, Bytów, Kościerzynę. Można też pojechać przez Sławno, Barcino, Borzytuchom do Bytowa i dalej na Kościerzynę.
Awatar użytkownika
Pipermint
 
Posty: 78
Dołączenie: 26 Cze 2009, 10:58
Miejscowość: Koszalin

Re: Najciekawsza impreza na Pomorzu

Postprzez Joe Darłowiak » 06 Lip 2009, 16:50

Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych w Darłowie.
W tym roku był organizowany od 22 do 28 czerwca. Mnóstwo atrakcji: bazar militarny, konkursy strzeleckie, prezentacje muzeów militariów, inscenizacje batalistyczne, prezentacja grup rekonstrukcyjnych, zabytkowego sprzętu wojskowego m.in. polskich pojazdów przedwojennych TK, TK3, Sokół 600, Sokół 1000, amerykańskich pojazdów: Whylis, Harley Dawidson, Transporter M113. Przejażdżki, pokazy pirotechniczne, prezentacje filmów, występy muzyczne, zabawy. W tym roku zlot odbywał sie po raz jedenasty.
Dojazd: z Koszalina należy jechać na wschód :)
Podrawiam
Joe Darłowiak
 

Re: Najciekawsza impreza na Pomorzu

Postprzez Krzysztof » 09 Lip 2009, 13:57

Wklejam foto z tegorocznego (jedenastego) zlotu w Darłowie.

Image
Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
 
Posty: 797
Dołączenie: 26 Paź 2008, 22:18
Miejscowość: Koszalin

Re: Najciekawsza impreza na Pomorzu

Postprzez Basia » 10 Lip 2009, 20:44

W wątku dotyczącym zabytków Pomorza dodałam zamek krzyżacki w Bytowie. W tym wątku, to co wewnątrz, czyli Muzem Zachodnio-Kaszubskie. Niezwykle ciekawa ekspozycja, ukazująca kulturę materialną Kaszubów. Wyposażenie wnętrz domów kaszubskich, narzędzia rolnicze, rękodzieło, kolekcję oryginalnych kaszubskich tabakierek z rogów bydlęcych, średniowieczne elementy wyposażenia kościołów w stylu regionalnym. Bardzo blisko Koszalina, a dowiedzieć się można bardzo dużo. Na miejscu restauracja i dobry hotel. W lecie dzieje się tam bardzo dużo, organizowane są turnieje rycerskie, występy i inne atrakcje.

Image

Na zdjęciu: kaszubskie narzędzia rolnicze.
Ostatnio edytowany przez Basia, 15 Lip 2009, 11:06, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
Basia
 
Posty: 69
Dołączenie: 01 Lis 2008, 00:36

Re: Najciekawsza impreza (muzeum, skansen, wystawa) na Pomorzu

Postprzez Olaf » 12 Lip 2009, 10:32

Międzynarodowy Zlot Motocykli „Nad Zalewem” w Polanowie
Wybierałem się wczora, ale nie dojechałem, żonka wystraszyła się deszczu. Wrzucam to, co znalazłem w intenecie.

Impreza organizowana każdego roku, zawsze w drugi weekend lipca (w 2009 odbył się 21 zlot). Nad Zalew Polanowski przyjeżdżają motocykliści z całego kraju i zagranicy między innymi z Niemiec, Litwy, Holandii, Belgii i Kanady. Każdego roku uczestniczy w imprezie ok. 2000 motocykli i ok. 15 000 sympatyków. W miasteczku zlotowym rozgrywane są konkurencje sprawnościowe: wyścigi po torze motocrossowym, palenie kapcia, przeciąganie liny nad błotkiem, wyścigi na szczudłach, rzucanie silnikiem przez dziewczyny. W nocy, dyskoteka z udziałem zespołów z kraju i zagranicy. Pokaz ogni sztucznych, kiermasze, stoiska, specjalne atrakcje dla dzieci.

Zdjęć niestety nie posiadam
Pozdrawiam
Olaf
 

Re: Najciekawsza impreza kulturalna (historyczna) na Pomorzu

Postprzez Krzysztof » 18 Lip 2009, 10:56

Światowy Festiwal Chórów Polonijnych
Rozpoczął się Światowy Festiwal Chórów Polonijnych. Wczoraj wieczorem zaliczyłem w amfiteatrze "Mazowsze", które wystąpiło z okazji inauguracji festiwalu (na odnowionym Placu Polonii przed Biblioteką). Muszę przyznać, ze znalezienie czegokolwiek o festiwalu w Internecie wcale nie jest łatwe. Panuje jakiś mętlik, pomieszanie, wieloznaczność pojęć. Spróbujmy to uporządkować. Wiadomo, że pierwszy festiwal odbył się w 1970 roku, a tegoroczny jest 13. z kolei. Przydałoby się też trochę zdjęć, jeśli ktoś takowe posiada, proszę o przesłanie oczywiście z zaznaczeniem choćby roku wykonania fotografii.
Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
 
Posty: 797
Dołączenie: 26 Paź 2008, 22:18
Miejscowość: Koszalin

Re: Najciekawsza impreza kulturalna (historyczna) na Pomorzu

Postprzez Basia » 18 Lip 2009, 19:11

Lato Polonijne, impreza organizowana Koszalinie od 1970 roku, której celem jest krzewienie i podtrzymanie kultury narodowej w środowiskach polonijnych, tworzenie żywych więzi z Macierzą, doskonalenie poziomu artystycznego polonijnych zespołów śpiewaczych, a także integracja środowisk polonijnych, zarówno ze Starym Krajem jak i między skupiskami Polonii na świecie. Organizatorem do roku 1990 było Towarzystwo Łączności z Polonią Zagraniczną „Polonia”, a od 1990 roku koszaliński oddział „Wspólnoty Polskiej”.

W ramach Lata Polonijnego organizowane są: Światowy Festiwal Chórów Polonijnych (w 2009 roku po raz trzynasty), Studium Dyrygentów Polonijnych, gdzie przyszli animatorzy kultury polonijnej uczą się sztuki dyrygenckiej i warsztatu wokalnego pod okiem znakomitych specjalistów z polskich akademii muzycznych, oraz - dla najmłodszych - Polonijne Warsztaty Artystyczne dla Dzieci i Młodzieży ze Wschodu i Zachodu. W 2009 roku, w jubileuszowym 40. festiwalu uczestniczy 600 Polonusów, między innymi zespoły chóralne z Belgii, Białorusi, Brazylii, Czech, Litwy i Rosji.

Myślę, że tyle do naszego katalogu kultury wystarczy. Jeśli mi czas pozwoli postaram się napisać artykulik o bardzo ciekawej historii festiwalu. Umieszczę go w dziale "Historia Koszalina".
Awatar użytkownika
Basia
 
Posty: 69
Dołączenie: 01 Lis 2008, 00:36

Re: Najciekawsze wydarzenie kulturalne na Pomorzu

Postprzez Bor » 22 Sie 2011, 08:00

MIĘDZYNARODOWY ZLOT POJAZDÓW MILITARNYCH "GĄSIENICE I PODKOWY" BORNE SULINOWO

Zlot odbywa się od roku 2004 (z przerwami). Przykładowy program Zlotu (2011):

18 sierpnia 2011r. – czwartek

do godz.16 – przyjazd ekip zlotowiczów, rozlokowanie, rejestracja
16.00 – uroczyste otwarcie Zlotu z przeglądem grup uczestników, wciągniecie flagi państwowej na maszt, z udziałem Orkiestry Garnizonowej ze Szczecina (wg ceremoniału wojskowego).
17.00 do końca dnia – jazdy sprzętu po „Tankodromie”, w tle muzyka mechaniczna z melodiami wojskowymi.

19 sierpnia 2011r. – piątek

do godz. 11.00 – jazda sprzętu po „Tankodromie”, pokazy sprawności grup rekonstrukcyjnych
12.00 – 15.00 – przejazd wydzielonej grupy pojazdów militarnych z załogami do Szczecinka w celu złożenia wieńców pod pomnikami na Kwaterze Wojskowej na Cmentarzu w Szczecinku oraz na Cmentarzu Jeńców Wojennych w Bornem Sulinowie. Piknik militarny na pl. Wolności, przed Ratuszem w Szczecinku
15.00 – 19.00 – pokazy możliwości eksploatacyjnych sprzętu wojskowego z komentarzem.
17.00 – 18.00 – „Kawaleryjska fantazja”
21.00 – Występ Zespołu „Oddział Zamknięty”
23.00 – 2.00 – Dyskoteka.

20 sierpnia 2011r. – sobota

10.00 – 13.00 – parada pojazdów militarnych trasą dookoła jeziora Pile: Borne Sulinowo, Łubowo, Piława, Dolne Silnowo, Dąbrowica, Śmiadowo, Krągi, Borne Sulinowo
14.30 – 15.30 – „Ułańska fantazja” cz.2
16.00 – 17.00 – pokazy sprzętu wojskowego w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych.
17.00 – 18.00 – Występ Chóru „Chorus Culmensi” z Chełmna, odtwórcy Wojskowgo Szpitala Polowego
18.00 – 19.00 – uroczyste podsumowanie dotychczasowego przebiegu zlotu, wyróżnienia dla zespołów, właścicieli najciekawszych pojazdów, itp.
21.00 – 22.00 – Gwiazda wieczoru „Maleńczuk””
22.00 – 24.00 – Zespół „Żuki Rock & Roll Band”

21 sierpnia 2011r. – niedziela

9.00 – 15.00 – popisy jazdy pojazdów militarnych na „Tankodromie”
15.00 – zakończenie Zlotu

Inne atrakcje: Wystawa sprzętu militarnego, militaria w miniaturze, jarmark militarny, gastronomia, Ekspozycje - Muzeum Oręża Polskiego z Kołobrzegu i Muzeum Wojska Polskiego z Warszawy. Rekonstrukcja Wojskowego Szpitala Polowego. Dla uczestników Zlotu zapewniony wolny wstęp do Izby Muzealnej poświęconej historii Bornego Sulinowa. Zlotowi towarzyszy Piknik Lotniczy, z możliwością przelotów widokowych samolotem AN 2.
Bor
 

Re: Najciekawsze wydarzenie kulturalne na Pomorzu

Postprzez Szczur lądowy » 16 Sie 2013, 08:19

Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich

Już po raz dziewiąty będzie organizowany Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich. Pomysłodawcą Międzynarodowego Dnia Latarni Morskich było brytyjskie Stowarzyszenie Latarników. Ustanowiło święto na cześć pierwszej ustawy o latarniach z 1789 roku uchwalonej przez Kongres Stanów Zjednoczonych. W Polsce święto jest obchodzone od 2001 roku.

W ramach imprezy odbędzie się nocne zwiedzanie latarni morskich, spotkania z latarnikami, koncerty, wystawy, multimedialne prezentacje. Na polskim wybrzeżu znajduje się piętnaście czynnych latarń morskich.
Szczur lądowy
 

Następna

Powróć do Pomorze - region

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron