Inwestycje zagraniczne na Pomorzu

Z życia regionu - kultura, gospodarka, atrakcje, imprezy.

Inwestycje zagraniczne na Pomorzu

Postprzez Buzu » 29 Paź 2013, 14:42

Jak to jest z tymi inwestycjami zagranicznymi na Pomorzu, czy mają znaczący udział w gospodarce Pomorza, co wnoszą, jakie mamy z tego korzyści. Jakie oni widzą korzyści, poza najtańszą siłą roboczą w całej UE. Firmy zagraniczne są często zwalniane z podatków (w strefach ekonomicznych), zdarzało się, że do nich dopłacano czy nawet robiono im prezenty w ramach tzw. pomocy bezzwrotnej np. w Koszalinie firmie Greenland, która zagospodarowała się na wykończonym Agrosie (przez wstrzymanie kredytowania mimo że firma miała jeszcze ogromny potencjał wytwórczy).
Buzu
 

Re: Inwestycje zagraniczne na Pomorzu

Postprzez Buzu » 29 Paź 2013, 14:43

Pięćdziesiąt procent zagranicznych inwestycji w woj. zachodniopomorskim zrealizowały firmy ze Skandynawii – poinformował w poniedziałek Paweł Bartoszewski z Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów w Szczecinie.

Informację tę Bartoszewski przekazał podczas wystąpienia w Białogardzie, gdzie odbywała się konferencja „Scandinavian Business in North Poland” („Skandynawski biznes w północnej Polsce”).

Bartoszewski dodał, że tak liczna obecność skandynawskiego kapitału stanowi specyfikę Zachodniego Pomorza na tle kraju. W pozostałych regionach Polski wśród zagranicznych inwestorów dominują Amerykanie, Francuzi i Niemcy.

Według prelegenta Skandynawowie tak chętnie lokują się na Pomorzu ze względu na lokalizację, wykwalifikowany personel oraz wsparcie inwestycji na poziomie lokalnym i regionalnym.

Uczestniczący w konferencji wiceminister gospodarki Andrzej Dycha powiedział, że kapitał skandynawski jest coraz ważniejszym inwestorem w Polsce.

„Wśród 23 tys. zarejestrowanych w Polsce podmiotów z kapitałem zagranicznym jest 2,1 tys. firm ze Skandynawii. Skandynawskie firmy zainwestowały w naszym kraju ponad 14 mld euro, co stanowi ok. 10 proc. wszystkich zagranicznych środków, jakie napłynęły do Polski od 1990 roku” – podkreślił Dycha.

W ocenie wiceministra Skandynawowie są inwestorami poważnymi i odpowiedzialnymi, zakładającymi w swoich strategiach średnio- i długookresową obecność w Polsce.

„Nasze obroty handlowe z Norwegią i Szwecją są wyższe niż ze Stanami Zjednoczonymi. Dlatego chcielibyśmy rozwijać dobre relacje z firmami ze Skandynawii” – dodał Dycha.

Z raportu „Skandynawskie inwestycje w Polsce” przygotowanego przez Skandynawsko-Polską Izbę Gospodarczą (SPCC) wynika, że w 2011 r. polski import z krajów skandynawskich był dwukrotnie większy niż ze Stanów Zjednoczonych. Kraje skandynawskie były zaś drugim po Niemczech odbiorcą polskiego eksportu.

Z raportu SPCC wynika również, że tereny północnej Polski są dla należących do izby 360 firm ważnym miejscem prowadzenia działalności. W Szczecinie ulokowało się 11 proc. zrzeszonych w SPCC przedsiębiorstw, w Trójmieście 7 proc.

Zazwyczaj są to duże zakłady produkcyjne. W Koszalinie działają dwaj duzi przetwórcy ryb: Espersen, gdzie m.in. powstają rybne hamburgery dla sieci restauracji McDonalds oraz Royal Greenland, który zainwestował tu 160 mln zł.

W Stargardzie Szczecińskim funkcjonuje działający w branży maszynowej Cargotec, który zainwestował tam 358 mln zł i utworzył 600 miejsc pracy.

W Goleniowie produkcję łopat do elektrowni wiatrowych i centrum serwisowe farm typu on shore prowadzi LM Wind Power, który zainwestował tam 225 mln zł i utworzył 600 miejsc pracy.

Do Zachodniopomorskiego z Danii magazyny przeniósł tamtejszy potentat rynku e-commers spółka Smartguy Group A/S, która zatrudnia 150 osób i planuje zatrudnienie 100 kolejnych.

Natomiast koło Lęborka w woj. pomorskim produkowane jest i projektowane przez norweską firmę NFM indywidualne wyposażenie dla wojska i policji. Techniczna odzież i kamizelki kuloodporne tej firmy używane są przez m.in. armie szwedzką i norweską oraz polskie siły specjalne.

Konferencja „Skandynawski biznes w północnej Polsce” zorganizował Białogardzki Park Inwestycyjny „Invest-Park” Białogard. Patronem honorowym był wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Patronem medialnym była Polska Agencja Prasowa.

Źródło: 24Kurier.pl
Buzu
 


Powróć do Pomorze - region

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron