Odkrycia archeologiczne na Pomorzu

Historia dalsza i bliższa, Pomorze słowiańskie, nieznane wydarzenia, tajemnice.

Odkrycia archeologiczne na Pomorzu

Postprzez ZbyszkoMa » 22 Lip 2013, 05:59

W Kamieniu Pomorskim, na tzw. Wzgórzu Popiołów, gdzie rozpoczęto prace budowlane, odkryto ślady ślady słowiańskiej osady z XI-XII wieku i aż 500 pochówków ludzkich. Jeden ze szkieletów miał pod udem włożoną skórzaną sakiewkę z monetami. Według źródeł historycznych we wczesnym średniowieczu w tym miejscu znajdował się słowiański wik, czyli osada nieobronna w części podgrodzia. Później wzniesiono tu klasztor zakonu dominikanów przybyłych z Krakowa w XIII wieku. Istnieje przypuszczenie, że mogą to być groby tych zakonników dominikanów.

Źródło: Gazeta Wyborcza, Szczecin, 22 lipca 2013 (http://szczecin.gazeta.pl/szczecin/1,34 ... etow_.html)
ZbyszkoMa
 

Re: Odkrycia archeologiczne na Pomorzu

Postprzez Flavi » 30 Lip 2013, 10:07

Na Bornholmie, który zawsze miał bardzo silne związki z Pomorzem, prace archeologiczne w ruinach zamku Hammershus prowadzą polscy naukowcy. Znaleziono średniowieczne monety szwedzkie, świadczące o zwierzchności szwedzkiego biskupa z Lund, który zlecił wybudowanie zamku w celu łatwiejszego ściągania podatków z podległego mu wówczas Bornholmu, onetę króla Danii - Fryderyka I z 1524, średniowieczną kłódkę, szwedzką kulę armatnią, groty strzał kuszy.

Podczas wojny 30-letniej w Hammershus więziony był Corfitz Ulfeldt i Leonora Christina - przyrodnia siostra króla Fryderyka III. To m.in. wskutek zdrady Ulfeldta i jego służby na rzecz króla Szwecji Karola X, Dania przegrała wojnę duńsko-szwedzką (1643-1645) i podpisała niekorzystny dla siebie pokój w Bromsebro. W ten sposób umocniona Szwecja miała otwartą drogę do "potopu szwedzkiego" w 1655 r.

Źródło: GW Szczecin, 29.07.2013
Flavi
 

Re: Odkrycia archeologiczne na Pomorzu

Postprzez Unamuno » 26 Sie 2013, 01:30

W Czelinie w powiecie gryfińskim odkryto pochówki z okresu wpływów rzymskich.
Ciałopalny grób jamowy i popielnicowy pochodzi z przełomu I/II wieku n.e. Od 2004 r. archeolodzy odkryli łącznie blisko 100 obiektów. W Czelinie od marca tego roku działa skansen poświęcony temu cmentarzysku.

Źródło: Radio Koszalin, 25.08.2013
Unamuno
 

Re: Odkrycia archeologiczne na Pomorzu

Postprzez koszalinianin » 26 Sie 2013, 16:31

A w Koszalinie archeolodzy kopali,kopali i kopali,i nic niewiemy czego sie kokopali.Oczywiscie kopali przed Ratuszem.Czy moze ktos cos wie i zdradzi innym czy cos znalezli oprocz petow.
koszalinianin
 

Re: Odkrycia archeologiczne na Pomorzu

Postprzez Flavi » 26 Lis 2013, 10:56

W Bolkowie nad jeziorem Świdwie (powiat Police) odnaleziono drewniany grot strzały (dł. 21 cm, średnica 1,5 cm) wykonany z cisu liczący sobie - bagatelka - 9 tys. lat. Archeolodzy ze Szczecina odnaleźli go na dnie dawnego jeziora na głębokości 1,6 m. Drewniane zabytki z tego okresu są niezwykłą rzadkością i jedynie specjalne warunki, jakie sie wytworzyły (kwasowość, beztlenowość) mogły pozwolic im przetrwać do czasów obecnych.

Ostrze służyło prawdopodobnie do praktyk magicznych i pochodzi z epoki mezolitu (IX–VII tysiąclecia p.n.e.).
Flavi
 

Re: Odkrycia archeologiczne na Pomorzu

Postprzez Ukelele » 10 Cze 2014, 14:44

Fragment meteorytu odkryli archeolodzy z Instytutu Archeologii i Etnologii (IAE) PAN w Szczecinie wewnątrz pozostałości szałasu sprzed ponad 9 tysięcy lat w Bolkowie nad jeziorem Świdwie na Pomorzu Zachodnim (powiat Police).

Jest to naturalny fragment meteorytu pirytowego o kształcie walcowatym z mocno porowatą, pofałdowaną powierzchnią boczną. Ma wysokość 8 cm, szerokość przy podstawie 5,3 cm i przy wierzchołku 3,5 cm. Znaleziony został wśród narzędzi z krzemieni, drewna, kości i poroża oraz bogata grupa przedmiotów związanych z kulturą duchową – amuletem, kościanym ostrzem włóczni z rytym ornamentem oraz tzw. laską magiczną z poroża zdobioną motywami geometrycznymi.

Źródło: 24Kurier.pl. GWyborcza szczecińska
Ukelele
 

Re: Odkrycia archeologiczne na Pomorzu

Postprzez Frogg » 24 Lut 2015, 17:32

Skarb odnaleziony na początku XX wieku (podczas budowy linii kolejowej) na terenach dzisiejszej Polski - w Świelinie (pow. koszaliński). W skład tego depozytu wchodziły cztery zapinki, z których do naszych czasów dotrwały dwie (na zdjęciu). Zapinki wykonane zostały ze srebra, które częściowo pozłocono. Półokrągłe płytki przy główce ozdobione zostały głębokimi nacięciami, co jest typowe dla zdobniczego stylu Kerbschnitt.
Skarb datowany jest na pierwszą połowę V wieku n.e. (okre wędrówki ludów?)

Źródło: Okres Wędrówki Ludów w dorzeczu Odry i Wisły (http://www.mpov.uw.edu.pl/)

Image
Frogg
 

Re: Odkrycia archeologiczne na Pomorzu

Postprzez Pipermint » 17 Lip 2015, 09:01

Na przylądku Arkona na niemieckiej wyspie Rugia archeolodzy znaleźli pozostałości po nieznanej dotychczas budowli, która mogła służyć Słowianom do celów kultowych. We wczesnym średniowieczu Arkona była głównym ośrodkiem religijnym Słowian zachodnich. Hala o wymiarach osiem na dwanaście metrów znajdowała się nad samą krawędzią klifu - informuje agencja dpa. Naukowcy oceniają wysokość pochodzącego z XI wieku budynku, wzniesionego na palach dębowych, na maksymalnie 12 metrów. Zdaniem archeologów jest to największy dotychczas znany budynek, jaki powstał na obszarze między Łabą a Polską w czasach, gdy na tych terenach przebywali Słowianie.

"To odkrycie jest dla nas olbrzymią niespodzianką i oznacza duży postęp w badaniach" - powiedział główny archeolog Meklemburgii Detlef Jantzen. Jak podkreślił, gród położony na północnym krańcu Rugii był głównym miejscem kultu zachodnich Słowian.

Niemieccy naukowcy twierdzą, że fundamenty budowli, szczególnie ich zarys przypominający kształt statku, wskazują na wpływy skandynawskie. Podobne konstrukcje znane są z duńskiej miejscowości Tossoe i z Uppakra w Szwecji.

Jak pisze dpa, północny wschód Niemiec był w XI stuleciu z punktu widzenia historii "okresem słowiańskim". Dopiero w 1168 roku gród na Rugii został ostatecznie zdobyty i zniszczony przez duńskich chrześcijan pod wodzą króla Waldemara I. Zdaniem Jantzena miejsce to mogło już wcześniej dostać się pod skandynawskie panowanie.

Źródło: Wyborcza.pl/ PAP/ 14.07.2015
Awatar użytkownika
Pipermint
 
Posty: 78
Dołączenie: 26 Cze 2009, 10:58
Miejscowość: Koszalin

Re: Odkrycia archeologiczne na Pomorzu

Postprzez Westwind » 13 Mar 2016, 12:44

Sensacyjne odkrycie w podszczecińskich Warzymicach. Podczas prac archeologicznych natrafiono na osadę sprzed 6 tysięcy lat. To hit w skali kraju, bo to pierwsze tego typu znalezisko na terenie Polski.

Sensacyjne odkrycie - fragmenty domostwa z czwartego tysiąclecia przed naszą erą, czyli z okresu neolitu. Zdaniem archeologów to wyjątkowe odkrycie, bo do tej pory nie było dowodów, że na terenie Pomorza Zachodniego już wtedy było rozwinięte osadnictwo.

Na terenie wykopalisk znaleziono elementy ceramiki, które będą teraz badane, by określić ich dokładny wiek.

Źródło: TVP Szczecin, 12 marca 2016
Westwind
 

Re: Odkrycia archeologiczne na Pomorzu

Postprzez Windwest » 23 Sie 2016, 21:32

Arabskie monety i srebrne ozdoby odkryli archeolodzy w gminie Stare Czarnowo pod Szczecinem. W czasie badania miejsca znaleziska natrafili nieopodal na olbrzymie domostwa pierwszych rolników sprzed 7 tys. To pierwsze tego typu odkrycie w rejonie Puszczy Bukowej.

"Podobne srebrne skarby znane są z okolicy. Dla nas, naukowców, znaleziskiem o większej randze są ślady po domostwach rolników sprzed tysiącleci" - opowiada PAP archeolog, doktorant w Instytucie Prahistorii UAM w Poznaniu, Marcin Dziewanowski, który przebadał miejsce odkrycia skarbu. Na skarb składa się ponad 100 arabskich monet z czasów panowania Sasanidów i Abbasydów i srebrnych ozdób. (...) Po specjalistycznych analizach zabytki trafią do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Podczas spaceru wokół miejsca odkrycia kosztowności Marcin Dziewanowski natknął się na wyraźnie widoczne na polu ślady po dawnej działalności człowieka. (...) Tymczasem fragmenty naczyń ceramicznych i zarys budowli wskazywał na zupełnie inny typ znaleziska - tzw. długi dom słupowy, który wznosili pierwsi rolnicy na terenach Polski. Odkrywca szacuje wiek znaleziska na 5100-4900 lat p.n.e. Społeczność, która je wzniosła, związana jest z kulturą ceramiki wstęgowej rytej z epoki neolitu. Przebadany przez Dziewanowskiego dom ma co najmniej 10 metrów długości. Wewnątrz odkryto fragmenty naczyń, wyroby krzemienne, szczątki kości zwierząt i ziarna zboża.

ŹródłO: PAP - Nauka w Polsce / Dzięki wczesnośredniowiecznemu skarbowi odkryto osadę pierwszych rolników / 10.08.2016
Windwest
 

Następna

Powróć do Historia Pomorza

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron