OdeB - Pomorze 1945

Historia dalsza i bliższa, Pomorze słowiańskie, nieznane wydarzenia, tajemnice.

OdeB - Pomorze 1945

Postprzez Krzysztof » 06 Mar 2010, 20:21

OdeB sił niemieckich i radzieckich oraz polskich w operacji pomorskiej 1945 roku. Przyznaję, ambitne i trudne zadanie. Schemat organizacyjny (nazwy jednostek, skład tych jednostek, hierarchiczne podporządkowanie itd.). Jak pisałem w innym wątku w przypadku Pomorza 1945 będzie to bardzo trudne, bo sytuacja była tu niezwykle płynna i zmieniała się dosłownie z godziny na godzinę. Część wojsk po stronie niemieckiej była jeszcze w fazie organizacji, ściągano nowe jednostki, inne przerzucano z frontów lub rezerwy, część jednostek była w trakcie dyslokacji, ponadto wiele jednostek organizowano ad hoc, głównie z ośrodków zapasowych, licznych garnizonów na Pomorzu, dużych poligonów, zabezpieczeń koszar, szkół i poligonów itd. Rzucano do walki wszystko co się ruszało. Do tego mobilizowano także pospolite ruszenie (Volkssturm i Hitlerjugend). Dlatego odtwarzanie niemieckiego OdeB będzie przypominało układankę z puzzli.

Powinnismy jednak spróbować.

OdeB - z francuskiego Ordre de Bataille, czyli porządek bitewny lub też uszykowanie do bitwy. W angielskiej nomenklaturze używa się skrótu OOB (Order of Battle). Schemat organizacyjny wojsk, plan organizacji w konkretnej sytuacji bojowej.
Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
 
Posty: 799
Dołączenie: 26 Paź 2008, 22:18
Miejscowość: Koszalin

Re: OdeB - Pomorze 1945

Postprzez Flavi » 06 Mar 2010, 20:34

Rokossowski pisze, ze według zarządu rozpoznawczego Frontu (na jego czele stał generał I. Winogradow) - tutaj warto zwrócic uwagę na określenie - "działające na obszarze Pomorza wojska niemieckie zostały połączone w Grupę Armii Wisła", która liczyła ogólem 30 dywizji, w tym 8 pancernych.

Żródło: Konstanty Rokossowski, Żołnierski obowiązek, 1979.
Flavi
 

Re: OdeB - Pomorze 1945

Postprzez Flavi » 07 Mar 2010, 14:15

W tej samej książce Rokossowskiego dłuższy fragment na temat składu sił niemieckich na przeciw dowodzonego przez niego 2 Frontu Białoruskiego, jak również sąsiadującego z nim 1 Frontu Białoruskiego Żukowa.

K. Rokossowski, Żołnierski obowiązek napisał(a):Ustaliliśmy skład zgrupowania nieprzyjaciela, które znajdowało się naprzeciwko naszego Frontu. Były to związki taktyczne niemieckiej 2 armii - dwie dywizje pancerne, czternaście dywizji piechoty, cztery brygady piechoty, dwie grupy bojowe, cztery samodzielne pułki piechoty, piętnaście samodzielnych batalionów piechoty. Liczyły one ogółem 230 tysięcy szeregowców, podoficerów i oficerów, 700 czołgów i dział pancernych, 300 transporterów opancerzonych, 20 pociągów pancernych, 3360 dział i moździerzy (bez artylerii obrony wybrzeża i dział fortecznych) oraz ponad 300 samolotów bojowych różnego przeznaczenia. Ponadto można było się spodziewać, że hitlerowcy zdołają przerzucić na nasz odcinek frontu jeszcze około pięciu dywizji piechoty z Kurlandii. Zgodnie z danymi rozpoznania oddziały niemieckich dywizji piechoty: 126, 290, 225 i 93, z Grupy Armii "Kurlandia", znajdowały się już w drodze.


Dalej następuje fragment dotyczący sił stojących naprzeciwko 1 Frontu Białoruskiego Żukowa.

K. Rokossowski, Żołnierski obowiązek napisał(a):Sztab I Frontu Białoruskiego powiadomił nas, że przed jego prawym skrzydłem, skierowanym na północ, działają następujące związki taktyczne 11 armii nieprzyjaciela: osiem dywizji piechoty, trzy dywizje zmotoryzowane, cztery dywizje pancerne i jedna polowa dywizja lotnicza, dwie brygady pancerne i cztery samodzielne bataliony czołgów ze środkami wzmocnienia - w sumie około 200 tysięcy szeregowców, podoficerów i oficerów, 700 czołgów i dział pancernych, 2500 dział i moździerzy oraz około 300 samolotów.


Miałem gdzieś książkę Żukowa, ale muszę ją odnaleźć. Nie wiem, czy istnieje jakaś wspomnieniowa literatura niemiecka, poza książkami opisującymi wyrywkowo działania poszczególnych jednostek lub odcinków.
Flavi
 


Powróć do Historia Pomorza

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

cron