Żydzi na Pomorzu

Historia dalsza i bliższa, Pomorze słowiańskie, nieznane wydarzenia, tajemnice.

Żydzi na Pomorzu

Postprzez Gogo3 » 08 Sie 2015, 09:10

Pierwsza w III Rzeszy masowa deportacja Żydów, dokonana w Szczecinie w lutym 1940 r., była preludium do "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej" (Endlösung der Judenfrage) na długo przed rozpoczęciem masowych deportacji jesienią 1941 r.

Z oficjalnych statystyk wynika, że w 1933 r. (rok dojścia nazistów do władzy), na Pomorzu żyło 6317 wierzących Żydów, z czego 2365 w Szczecinie. Niektórzy z nich mieli polskie paszporty: oni przyjechali tu do pracy, najczęściej w sektorze rolnym i usługowym.

Wielu z nich zmuszono do wyjazdu po wprowadzeniu ustaw norymberskich z 1935 r., inni uciekli z Niemiec po tzw. nocy kryształowej (w nocy z 9 na 10 listopada 1938 r. doszło do pogromów Żydów w całych Niemczech; palono wtedy synagogi, niszczono sklepy i mieszkania). Polscy Żydzi najczęściej wracali do II Rzeczpospolitej i potem stali się ofiarami Holocaustu na ziemiach okupowanych.

Szczecin już w sierpniu 1945 r., a więc miesiąc po przejęciu miasta przez polską administrację, stał się ważnym punktem przerzutowym Brichy (Ucieczka), żydowskiej organizacji zajmującej się przerzutem Żydów na Zachód. Od lutego 1946 r. Niebuszewo było centrum życia społecznego i politycznego Żydów, a później stało się de facto żydowską dzielnicą, jedyną taką w kraju. W czerwcu 1946 r. w Szczecinie było oficjalnie zameldowanych 30 951 Żydów, czyli 42 procent mieszkańców Szczecina.
Przy ul. Słowackiego 2 powstała siedziba Komitetu Wojewódzkiego Żydów Polskich. Przy tej samej ulicy był Dom Modlitwy, żydowskie delikatesy z koszernymi frykasami, piekarnia i fryzjer działający w ramach żydowskiej spółdzielni Wspólny Trud (w Szczecinie działały też żydowskie spółdzielnie Jedność i Wolność).

Za pieniądze, biżuterię, zegarki, a często butelkę wódki czerwonoarmiści pomagali Żydom wyjeżdżać na Zachód. Jechali do Berlina, do amerykańskiej strefy okupacyjnej, a potem do Palestyny albo np. do USA.

W lipcu doszło do cichego porozumienia między władzami komunistycznymi a syjonistami reprezentowanymi m.in. przez Ichcaka Cukiermana, w myśl którego przyzwolono na nielegalną emigrację - mówi dr Semczyszyn. - To pewne, choć nie zachowały się dokumenty. Rozpoczęła się "Wielka Bricha", która trwała do końca obowiązywania nieformalnej umowy, czyli do lutego 1947 r. W tamtym czasie, praktycznie każdego dnia przez przejścia graniczne przejeżdżały ciężarówki z Żydami, których zdawali się nie zauważać polscy pogranicznicy.

Źródło: Wyborcza.pl / sierpień 2015 / Adam Zadworny - Szczecin 1945. Z Niebuszewa do Palestyny / Cały tekst: http://szczecin.gazeta.pl/szczecin/1,34 ... z3iD01pDlU


Cały tekst: http://szczecin.gazeta.pl/szczecin/1,34 ... z3iCztnJJX
Gogo3
 

Powróć do Historia Pomorza

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron