Morska/Buchwaldstrasse - który to budynek?

Spacerujemy po miejscach uwiecznionych na starych sztychach i fotografiach. Odkrywamy je ponownie, podajemy ciekawostki, rozwiewamy wątpliwości, rozwiązujemy zagadki.

Re: Tramwaje koszalińskie

Postprzez Gringojan » 25 Kwi 2011, 22:54

Do poprzedniego zdjęcia: Morska, przy zajezdni. Obie widoczne budowle (dom mieszkalny i hala zajezdni) istniały do budowy Kauflandu - nie ma tych drzew.
Gringojan

Dołączenie: 09 Paź 2010, 23:46

Postprzez jadzik » 27 Kwi 2011, 08:37

Gringojan napisał(a):Do poprzedniego zdjęcia: Morska, przy zajezdni. Obie widoczne budowle (dom mieszkalny i hala zajezdni) istniały do budowy Kauflandu - nie ma tych drzew.

Szczerze powiedziawszy to troche zgłupiałem. Ogłosiłem ten konkurs mając pewność, że jest to w miejscu skrzyżowania Morskiej z Lniana i Marynarzy. Ale to pewnie Ty Gringo masz rację. Muszę się tam udać na wizje lokalną ;) O wynikach mojej wyprawy poinformuję.
jadzik

Postprzez Krzysztof » 07 Maj 2011, 18:40

Gringojan napisał(a):Do poprzedniego zdjęcia: Morska, przy zajezdni. Obie widoczne budowle (dom mieszkalny i hala zajezdni) istniały do budowy Kauflandu - nie ma tych drzew.

1. Między domem mieszkalnym a zajezdnią była jeszcze jedna budowla, inny dom mieszkalny, stojący poprzecznie do drogi ze ścianą szczytową skierowaną na ulicę. Ten dom chyba stoi do tej chwili. Tego na zdjęciu nie widać, wygląda jakby budynek na pierwszym planie przylegał do czegoś co na pierwszy rzut oka przypomina zajezdnię, ale po dokładnym przyjrzeniu się nie widzę dużych połaci okien, raczej jest to jakiś niższy budynek mieszkalny.

2. Druga sprawa, to budynek po prawej stronie z płaskim dachem, na pierwszy rzut oka przypomina elewator zbożowy, ale po dokładnym przyjrzeniu się, nie przypomina, bo okna nie były tak rozmieszczone jak w tym budynku.

3. Nie pasuje mi też droga, która na zdjęciu wiedzie w dół, a w rzeczywistości w tym miejscu jest lekko pod górkę, jak również pojazd jest w zbyt odległej perspektywie. Zajezdnia była stosunkowo krótka i pojazd skręcający pod most kolejowy jest stanowczo za daleko, chyba, że to złudzenie.

Wydaje mi się, że to będzie prędzej jakiś nie istniejący budynek bardziej w głąb Buchwaldstrasse, dalej za elektrownią albo jeszcze dalej, może już nawet ten budynek nie istnieje.
Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator

Dołączenie: 26 Paź 2008, 22:18
Miejscowość: Koszalin

Postprzez Gringojan. » 12 Maj 2011, 23:32

Tak DZIŚ wyglada okolica pokazana na widokówce przedwojennej.

Image

Image

Image

Image
Gringojan.

Postprzez Krzyszt_off » 13 Maj 2011, 20:07

Dzieki za te zdjęcia, teraz widać o wiele lepiej. Na pewno jest to zajezdnia, na starym zdjęciu dobrze widać rząd górnych okienek, które są do dziś, widać też zarys okna dachowego. Można też sobie wyobrazić, że jeden z istniejących do dzis budynków po prawej stronie jest widoczny na starym zdjęciu. Nie pasuje mi natomiast budynek poprzeczny, tak go nazwijmy - czy to jest dawne skrzydło starej rzeźni, czy budynek stojący między skrzydłem rzeźni a depo (budynkiem zajezdni)?

Na planie z 1930 roku (kolorowy) i 1939 roku (czarno-biały) zaznaczyłem zieloną strzałką budynek mieszkalny (administracyjny?) w obrębie rzeźni. Co do niego chyba nie ma wątpliwości, to ten budynek został wyburzony podczas budowy Kauflandu. Problem jest z obiektem miedzy budynkiem oznaczonym zieloną strzałka a zajezdnią. Na planie z 1930 jest tam obiekt usytuowany poprzecznie do ulicy, chociaż krótszy niz stojący dzis poprzeczny budynek. Na planie z 1939 roku juz tego obiektu nie ma, ale moze to wynikać z mniejszego uszczegółowienia planu. Czy to mozliwe, żeby obiekt (zaznaczony czerwoną strzałką był dawnym skrzydłem rzeźni? Czy mozliwe, że ten dom na starym zdjęciu jest przebudowanym domem poprzecznym widocznym na zdjęciu współczesnym? Z usytuowania wynika, że tam stał jakiś obiekt, który po wojnie został przerobiony na dom mieszkalny widoczny na zdjęciu, które zrobiłeś.

Image

Image
Krzyszt_off

Postprzez Krzysztof » 13 Maj 2011, 20:35

I jeszcze dwa plany miasta, przedwojenny z 1925 roku (górny) i powojenny z 1957 roku (dolny). Obiekt, zaznaczony czerwoną strzałką, stał w 1925 i stoi w 1957. Musi to być dom mieszkalny widoczny na zdjęciu współczesnym, ponieważ znajduje sie najbliżej budynku depo (zajezdni). Co zatem przedstawia stare zdjęcie z tramwajem? Czy widoczny na pierwszym planie po lewej stronie zdjęcia budynek mieszkalny, to ten oznaczony zieloną strzałką, wyburzony przy budowie Kauflandu? Czy może raczej obecny budynek mieszkalny, przebudowany? Sądząc po odległości, w grę wchodzi ta druga mozliwość, chyba, ze myli nas perspektywa, ale aż do tego stopnia?

Image

Image
Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator

Postprzez Gringojan. » 14 Maj 2011, 00:16

Bardzo pomocna jest dla nas mapa geodezyjna Koszalina z 1929 roku, w skali 1 : 5000. Ta uliczka między ZAJEZDNIĄ a ZAKŁADEM MIĘSNYM miała nawet nazwę, raz Boczna, raz Miedziana. budynek mieszkalny prostopadły do Morskiej był trochę przebudowany lub rozbudowany. Natomiast w parterowym skrzydle rzeźni (z czerwonej cegły), po 1989 był sklepik spożywczy i "pab" czyli piwiarnia.

Image
Gringojan.

Postprzez Krzysztof » 14 Maj 2011, 00:19

Który więc budynek widzimy na starym zdjęciu (po lewej stronie zdjęcia, na jego tle stoi dama w kapeluszu). Ten, który był na terenie rzeźni (zielona strzałka), czy ten poprzeczny (prostopadły) zaznaczony czerwoną strzałką? Oceniając optycznie może to być tylko budynek oznaczony czerwoną strzałką (prostopadły). Dobrze myślę?
Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator

Postprzez Gringojan » 14 Maj 2011, 18:49

Zgadza się, kobieta stoi najprawdopodobniej, prawie na samej krawędzi wjazdu do rzeźni. Pozostałości żywopłotu, jeszcze pod koniec XX wieku otaczały ogródek piwiarni. Zdaje się, iż na NASZEJ KLASIE użytkownik "Stary Koszalin Miłośnicy" ma, w którejś z galerii kilka zdjęć tej okolicy.
Gringojan

Dołączenie: 09 Paź 2010, 23:46

Re: Morska/Buchwaldstrasse - który to budynek?

Postprzez jadzik » 16 Maj 2011, 21:38

Dalej za Zakładem Energetycznym naprzeciw Kazelu stoi ten dom. Moze to jest ten budynek ze starego zdjęcia. Sami oceńcie.

Image

Image
jadzik

Następna

Powróć do Spacery historyczne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość