Gmach starej rejencji

Spacerujemy po miejscach uwiecznionych na starych sztychach i fotografiach. Odkrywamy je ponownie, podajemy ciekawostki, rozwiewamy wątpliwości, rozwiązujemy zagadki.

Gmach starej rejencji

Postprzez ZM » 01 Kwi 2011, 02:58

Stara rejencja przy obecnej ul. Andersa (wcześniej Alfreda Lampego), a ówczesnej Riegierungstrasse, czyli Rejencyjnej (wcześniej ulica nazywała się Schmorrenhäger Strasse - pod taką nazwą występuje na pierwszym planie z Kroniki Wendlanda). Wtedy mieściła się tutaj rejencja, a w latach 30-tych stacjonował sztab 32. dywizji piechoty Wehrmachtu (32 Infanterie Division). Po wojnie siedziba milicji, obecnie Policji. Budynek nowej rejencji wybudowano w latach 1937-1939 przy ul. Andersa, wcześniej Alfreda Lampego (mieścił się w nim Urząd Wojewódzki).

Rejencja koszalińska powstała w roku 1816, budynek tzw. starej rejencji powstał pod koniec XIX wieku, w latach 90-tych - brak dokładnych danych, gdzieś spotkałem się z informacją, że został oddany do użytku dokładnie w 1900 roku, ale nie ręczę za te datę. Po prawej stronie widzimy nie istniejące już kamienice, obecnie znajduje sie tam nowy blok, w którym mieści się m.in. Muzeum Włodzimierza Wysockiego (od podwórka) prowadzone przez panią dr Marlenę Zimną.

W głębi ulicy widzimy przylegający budynek, nieco wysunięty w stronę ulicy, ale jeszcze z dachem dwuspadowym. Budynek ten miał jeszcze przed wojną (ale kiedy, nie wiem) dobudowane piętra i coś w rodzaju oblankowania na szczycie.

Historycznie ulica Schmorrenhäger Strasse była zjazdem prowadzącym do rzeki, gdzie znajdowało się miejsce poboru wody dla woziwodów, a także mostki do prania i kąpieli. Tutaj ciągnęły się mury miejskie, musiało więc istnieć jakieś przejście w murze do poboru wody, na pewno jednak nie była to brama, miasto po wschodniej stronie bramy nie posiadało.

Image

Image
ZM
 

Re: Gmach starej rejencji

Postprzez misiek300 » 01 Kwi 2011, 15:24

Stara rejencja na początku wieku, między 1900 a 1905.

Image
misiek300
 

Re: Gmach starej rejencji

Postprzez Zibi » 28 Kwi 2011, 18:22

Jeszcze jedno stare zdjęcie rejencji. Zdjęcie starsze od drugiego co widać po wysokości krzewów za płotem rejencji, ale młodsze od pierwszego zdjęcia, co z kolei uwidacznia wysokość drzewa iglastego na szczycie budynku po prawej stronie zdjęcia. Tym drzewem iglastym można mierzyć czas wykonania zdjęcia.

Image
Zibi
 


Powróć do Spacery historyczne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron