Odkrycia na Bałtyku

Mare nostrum - nasze Morze. Nasz Bałtyk. Koszalin od 1 stycznia 2010 jest miastem morskim.

Odkrycia na Bałtyku

Postprzez Krzysztof » 06 Mar 2011, 10:05

Zatopiony okręt podwodny koło Gotlandii

U wybrzeży Gotlandii znaleziono zatopiony okręt podwodny, który może być okrętem polskim. Okręt to 76-metrowa jednostka model 600-13, według natowskiej nomenklatury typ Whisky. Budowane w latach 50-tych wykorzystywane były przez ZSRR i Polskę. Według prasy mógł to być polski okręt, który w latach 80-tych wykonywał misje szpiegowską i został zatopiony przez okręty szwedzkie. "To polski okręt, jeden z dwóch jakie w 1980 roku Szwedzi namierzyli i zatopili" - przekonuje emerytowany generał, były dowódca szwedzkich sił zbrojnych. Z kolei polski komandor Tomasz Szubrycht twierdzi, że ZSRR przekazał Polakom cztery takie okręty i wszystkie cztery zostały zezłomowane po zakończeniu służby.

Wreszcie sprawa wyjaśniła się. Jak podały telewizyjne "Wiadomości", właścicielem okrętu jest duński biznesmen, który kupił od Rosjan pięć takich jednostek do zezłomowania. Podczas holowania jedna z nich zerwała hol w okolicach Gotlandii i zatonęła. Koszt wydobycia byłby bardzo wysoki, więc znani uczciwi i ekologiczni Duńczycy ;) woleli milczeć. Dopóki sprawa się nie rypła.

Image

Źródło: http://www.svd.se
Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
 
Posty: 796
Dołączenie: 26 Paź 2008, 22:18
Miejscowość: Koszalin

Odkrycia na Bałtyku

Postprzez Flavi » 06 Mar 2011, 10:46

Zatopiony okręt podwodny koło Gotlandii

Te cztery polskie okręty to: ORP Orzeł, ORP Bielik, ORP Sokół, ORP Kondor - które służyły w latach 1962-1986. Załoga liczyła 52 oficerów i marynarzy. Napęd dieslowsko-elektryczny. Prędkość na powierzchni - 18 węzłów, pod wodą - 13 węzłów.

Typ Whiskey (613) pochodził od "trafiejnego" niemieckiego okrętu podwodnego typ XXI. Pod koniec wojny Rosjanie zdobyli dokumentację, 4 okręty oraz kilkadziesiąt nieukończonych jednostek. Nie była to jednak wierna kopia, ale rozwinięcie przedwojennego radzieckiego typu S z zaadaptowaniem rozwiązań niemieckiego typu XXI. Prototyp zbudowano w 1950 a do 1958 łącznie 215 jednostek.

Image
Flavi
 

Odkrycia na Bałtyku

Postprzez Siwy » 04 Lip 2011, 16:52

Wrak radzieckiego statku "Akademik Karpiński"

Wrak radzieckiego statku "Akademik Karpiński" odkryła na dnie Bałtyku grupa nurków z trójmiejskiej grupy Baltic Quest. Jednostka zatonęła w 1953 roku, leży ponad 20 mil na północ od Władysławowa, ma ok. 70 m długości, jest bardzo podobna do "Sołdka", statku do dziś stojącego jako muzeum na Mołtawie przy Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku.

Za; Dziennik Bałtycki
Siwy
 

Re: Odkrycia na Bałtyku

Postprzez Krzysztof » 20 Sie 2011, 18:06

Szwedzki okręt Mars

U wybrzeży wyspy Olandia na dnie Morza Bałtyckiego szwedzcy płetwonurkowie odkryli wrak słynnego okrętu Mars, należącego do floty króla Szwecji Eryka XIV Wazy. Był to największy statek wojenny, jaki w XVI wieku pływał po Bałtyku.

W 1564 roku oblężony przez flotę 37 statków z Danii i Lubeki Mars zatonął po dwóch dniach walk na skutek eksplozji prochu na pokładzie. Przez 447 lat spoczywał nieodkryty na dnie Bałtyku, aż latem 2011 roku grupa szwedzkich płetwonurków oraz archeologów natknęła się na wrak spoczywający na głębokości 75 metrów w odległości 10 mil morskich (18,5 km) na północ od Olandii. Naukowcy od lat bezskutecznie próbowali zlokalizować statek.

"Wrak leży na lewej burcie i jest stosunkowo dobrze zachowany, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że wyleciał w powietrze. Eksplozja spowodowała dziurę w prawej burcie" - mówi Andreas Olsson, szef działu archeologicznego Muzeum Historii Morza w Sztokholmie.

Statek został zidentyfikowany jako Mars m.in. dzięki herbowi Wazów odnalezionym na jednej z armat z brązu.

Zbudowany z litego drewna dębowego Mars wyposażony był w 107 dział, a na pokład zabierał 800 ludzi. "Jest większy i starszy od statku Waza (słynny okręt zatopiony w 1628 roku i wydobyty w 1961 roku, obecnie znajduje się w muzeum o tej samej nazwie w Sztokholmie - przyp. red.), dlatego może być jeszcze ciekawszy. Poza tym zatonął w pełni wyposażony, w trakcie walki - twierdzi Richard Lundgren, jeden z płetwonurków z ekipy, która odnalazła okręt.

Źródło: Onet.pl
Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
 
Posty: 796
Dołączenie: 26 Paź 2008, 22:18
Miejscowość: Koszalin

Re: Odkrycia na Bałtyku

Postprzez Kierk » 20 Sie 2011, 21:04

Szwedzki okręt Mars

Trochę informacji o Marsie.

Mars (znany również jako Makalös) szwedzki okręt wojenny zbudowany w latach 1563 i 1564. Był czołowym statkiem floty króla Eryka XIV Wazy, większym od słynnego okrętu Vasa. Podczas pierwszej wojny północnej (wojna siedmioletnia) statek zaginął w czasie bitwy nazwanej "Akcji z 30 maja 1564" w Morzu Bałtyckim pomiędzy szwedzkim wyspy Olandia i Gotlandia.

Mars był zbudowany z litego dębu, miał 107 dział, długość około 80 metrów i 800 ludzi załogi (z czego 350 marynarzy i 450 żołnierzy). Uznany za czołową jednostkę szwedzkiej floty wojennej, był w tym czasie największą jednostką na Morzu Bałtyckim. Statek próbował przejąć duńsko-lubecką flotę w maju 1564 roku, podczas pierwszej bitwy na północ od Olandii. Mars zapalił się i wybuchł, a duża dziura na prawej burcie spowodowała, iż statek zatonął. Większość załogi zginęło, ale dowódca statku, admirał James Bagge, przeżył (wcześniej przeszedł na inny okręt), żeby jednak spędzić siedem lat w duńskim więzieniu.

Image

Źródlo: Gunnar Unger, Illustrerad svensk sjökrigshistoria omfattande tiden intill 1680, Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 1909
Kierk
 

Re: Odkrycia na Bałtyku

Postprzez Kierk » 20 Sie 2011, 21:51

Szwedzki okręt Mars

Źródło: The Local, Sweden's News in English

'New Vasa' shipwreck found on Baltic seabed

Wrak "Nowego Vasy" znaleziono na dnie Bałtyku

Szwedzcy nurkowie odkryli to, co uważają za legendarny szwedzki okręt wojenny Mars, stracony w bitwie morskiej z marynarką duńsko-lubecką w 1564 roku, w pobliżu wybrzeża wyspy Olandia na Bałtyku.

"Statek leży na lewej burcie i jest praktycznie pełen armat" - powiedział nurek Richard Lundgren dla The Local.

Mars był jednym z największych statków w swoim czasie z 107 działami i 800-osobową załogą, przewyższając wielkością i uzbrojeniem słynnego Vase, okręt wojenny, który można oglądać na wystawie w Sztokholmie, gdy został podniesiony z dna w 1960 roku.

Nurkowie poszukiwali legendarnego Marsa od dziesięcioleci. W piątek ogłosili, że został znaleziony.

"Z pewnością nie znam innej zatopionych statków w pobliżu tych współrzędnych", mówi Andreas Olsson, główny archeolog Królewskiego Szwedzkiego Muzeum Morskiego ( Sjöhistoriska Museet ).

Wrak odkryto na głębokości 75 metrów, w pobliżu północnego cypla Bałtyckie wyspy Olandia na wschód od wybrzeży Szwecji. Wraku jest z litego dębu, a dno morskie jest usłane armatami z brązu.

W czasach świetności Mars był największym statkiem na Bałtyku i został zatopiony zaledwie rok po swoim dziewiczym rejsie, podczas bitwy morskiej z duńsko-lubecką marynarkąą w 1564 roku.

Po dwóch dniach okrutnej walko, Mars został trafiony ogniem armatnim i poszedł z dymem. Po wybuchu poszedł na dno i pozostał nietknięty w wodnym grobie przez 447 lat.

Według Olsson, wszystko wskazuje na to, że nurkowie mają do czynienia z wrakiem Marsa. Jednak archeolodzy będą całkowicie pewni dopiero wtedy, kiedy zbadają cały wrak.

"Jeśli jest to Mars jest to naprawdę znaczące znalezisko. Jeśli chodzi o historię morską może być postrzegane jako "brakujące ogniwo" w łańcuchu naszej wiedzy historycznej o przemyśle stoczniowym - gdzieś między naszym szwedzkim Vasa i angielskim Mary Rose" - powiedział Olsson.

Według Olsson, następnym krokiem jest dokładne zbadanie wraku na miejscu. Decyzja, czy powinny być prowadzone pełne działania ratownicze, Olsson powiedział, że jest to pytanie na przyszłość.

Dla nurka Lundgren, odnalezienie utraconego Marsa jest czymś podobnym do dziecięcego snu, który się spełnił.

"Marzeniem każdego nurka jest odkryć wrak, ale znaleźć Marsa, który ludzie poszukiwali przez długi czas, nie można uzyskać nic większego. Jestem szczęśliwy ze Szwecji dzisiaj - powiedział dla The Local.

Rebbeca Martin
Kierk
 

Re: Odkrycia na Bałtyku

Postprzez Balt99 » 11 Cze 2012, 22:14

Bombowiec nurkującu Stukas (Ju-87 Stuka, skrót niemieckiej nazwy Sturzkampfflugzeug, czyli bombowiec nurkujący) znaleziony u brzegów Rugii. Wydobywanie poszczególnych elementów spoczywającego na głębokości 18 metrów wraku rozpoczęto ponad tydzień temu. Poszukiwacze są już w posiadaniu około 60 proc. całości niemieckiego samolotu, w tym silnika. Całość prac ma się zakończyć w czwartek. Na scyzoryk płetwonurkowie natrafili podczas penetrowania dwuosobowej kabiny załogi. Po skompletowaniu i renowacji bombowiec wzbogaci zbiory muzeum historyczno-wojskowego w Berlinie. Losy bombowca zostaną odtworzone dopiero po ustaleniu numerów silnika, bocznego, podzespołów itd. Łącznie zbudowano około 6,5 tys. egzemplarzy tego samolotu, dwa z nich zachowały się w całości w muzeach w Londynie i Chicago.

Na podstawie: Gazeta.pl
Balt99
 

Re: Odkrycia na Bałtyku

Postprzez Flavi » 15 Cze 2012, 18:56

Balt99 napisał(a):Bombowiec nurkującu Stukas (Ju-87 Stuka, skrót niemieckiej nazwy Sturzkampfflugzeug, czyli bombowiec nurkujący) znaleziony u brzegów Rugii...


Wygląda na to, że to nie Stukas, ale Ju-88, dwusilnikowy bombowiec z czteroosobową załogą. Ustalili to niemieccy eksperci z Muzeum Wojskowo-Historycznego Bundeswehry.
Flavi
 

Re: Odkrycia na Bałtyku

Postprzez Flavi » 18 Cze 2012, 11:46

Okręt Wikingów z ok. XIII wieku odnaleziono u wybrzeży Szwecji, w okolicy Sturkoe, na południowy wschód od Karlskrony. Archeolog morski Lars Einarsson powiedział dziennikowi "Blekinge Laens Tidning", że raczej nie chodzi o popularny w tamtych czasach szerokodenny statek handlowy. Odkryty wrak wygląda raczej na długi i smukły okręt bojowy, używany w piractwie.

Na podstawie: Onet.pl
Flavi
 

Re: Odkrycia na Bałtyku

Postprzez hydraulik » 19 Cze 2012, 13:05

slyszalem na na dnie naszego morza.Baltyk.lezy jakas rura dosyc dluga,czy szykuje? sie tam jakas grupa pletfonurkow,zeby ja zlokalizowac.ponoc to gorsze zagrozenie niz budowa elektrowni atomowej w Gaskach.ciekawe czy odkryja ta rure-zlokalizuja ja.
hydraulik
 


Powróć do Bałtyk

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron