Bornholm

Mare nostrum - nasze Morze. Nasz Bałtyk. Koszalin od 1 stycznia 2010 jest miastem morskim.

Bornholm

Postprzez Flavi » 28 Gru 2010, 13:38

"Zaprzyjaźniona" z Koszalinem i Pomorzem środkowym wyspa Bornholm, która oderwała się kiedyś od naszego wybrzeża i odpłynęła na środek Bałtyku (to najprawdziwsza prawda), przeżywa najcięższą zimę od stuleci. Średnia grubość śnieżnej pokrywy na wyspie wynosi 145-150 centymetrów.

Onet/28 grudnia 2010 napisał(a):Jest to absolutny rekord w dziejach nie tylko Bornholmu, ale również Danii. W poniedziałek w nocy koparkom udało się przebić przejazd przez pięciometrową zaspę, blokującą jedną z głównych dróg.

Na Bornholmie obowiązuje zakaz poruszania się samochodów, których kierowcy nie przedstawią ważnych powodów zmuszających ich do jazdy. Przestrzegania tego przepisu pilnuje policja.

Na wyspę dostarczono pewną liczbę skuterów śnieżnych. Dzięki nim policja i służby publiczne mogą docierać do izolowanych od tygodnia gospodarstw i domów, do których nie ma dojazdu. Tą drogą dostarcza się ich mieszkańcom żywność, lekarstwa, paliwo i ewakuuje chorych.

Władze zapowiedziały skierowanie do akcji pomocowej również helikopterów.


W tym wątku gromadzimy wiadomości i ciekawe informacje na temat znanego nam wszystkim Bornholmu.
Flavi
 

Re: Bornholm

Postprzez Basia » 28 Gru 2010, 16:46

Mapka Bornholmu. Statek (katamaran) z Kołobrzegu pływa do portu Nekso (Nexø) na wschodnim wybrzeżu Bornholmu.

Image

Źródło: www .planetware.com
Awatar użytkownika
Basia
 
Posty: 69
Dołączenie: 01 Lis 2008, 00:36

Re: Bornholm

Postprzez Basia » 28 Gru 2010, 17:18

Na Bornholmie jestem co roku. Wspaniałe miejsce. Z osobliwości Bornholmu najciekawsze są chyba cztery romańskie kościoły owalne, nazywane tez kościołami rotundowymi. Powstały w latach 1150-1200 jako miejsca chroniące ludność przed najazdami słowiańskich Wenedów, którzy nękali wyspę w X i XI wieku. Inna wersja głosi, że mogły należeć do templariuszy, którzy z Bornholmu kontrolowali południowy Bałtyk. W środku każdego kościoła znajduje się centralny filar grubości kilku metrów.

Image
Awatar użytkownika
Basia
 
Posty: 69
Dołączenie: 01 Lis 2008, 00:36


Powróć do Bałtyk

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron