Granice morskie Polski

Mare nostrum - nasze Morze. Nasz Bałtyk. Koszalin od 1 stycznia 2010 jest miastem morskim.

Granice morskie Polski

Postprzez krebs » 03 Lip 2010, 10:02

Kawał Bałtyku do nas należy. Co oznaczają poszczególne pojęcia nie wiem, może ktos to wyjasni. Mapka znaleziona na skyscrapercity.com.

Image
krebs
 

Re: Granice morskie Polski

Postprzez Flavi » 03 Lip 2010, 22:35

Morskie granice opisuje się za pomocą następujących pojęć (zawężająco):


  • Morze otwarte
  • Wyłączna strefa ekonomiczna
  • Morze terytorialne
  • Morskie wody wewnętrzne

Morze otwarte, morze pełne (ang. High Seas) to wszelkie części morza, które nie stanowią wyłącznej strefy ekonomicznej, morza terytorialnego ani wód wewnętrznych żadnego państwa. W strefie tej żadne państwo nie posiada zwierzchnictwa terytorialnego, w związku z czym mogą z niej korzystać na równych zasadach wszystkie państwa, którym przysługują wolności: żeglugi, rybołówstwa, przelotu, układania kabli podmorskich i rurociągów, badań naukowych, budowania wysp i innych instalacji.

Wyłączna strefa ekonomiczna jest obszarem międzynarodowym z pewnymi prawami zastrzeżonymi na rzecz państwa nadbrzeżnego (wyłączne prawo eksploatacji zasobów żywych i nieożywionych, badań naukowych, ochrony środowiska i budowania sztucznych wysp, konstrukcji i instalacji).

Morze terytorialne - pas wód przybrzeżnych, na którym obowiązuje prawodawstwo i władza państwa, do którego należy dany odcinek wybrzeża. Pod względem prawnym status morza terytorialnego nie różni się od statusu terytorium lądowego państwa nadbrzeżnego, z wyjątkiem obowiązywania na tym morzu prawa nieszkodliwego przepływu. Szerokość pasa morza terytorialnego wynosi 12 mil morskich.

Morskie wody wewnętrzne - wody znajdujące się między lądem a wewnętrzną granicą (linią podstawową) morza terytorialnego. Zalicza się do nich zatoki morskie o określonej szerokości, zatoki historyczne oraz wody portów morskich (akwatoria). Podlegają całkowitej i wyłącznej władzy państwa nadbrzeżnego rozciągającej się również na przestrzeń powietrzną i dno akwenu (administracja morska).


Długość polskiej granicy morza terytorialnego (państwa na morzu) wynosi łącznie 424,7 km, w tym 22,4 km z Niemcami, 380 km z morzem pełnym (wyłączną strefą ekonomiczną) i 22,3 km z Federacją Rosyjską. Powierzchnia Polski obejmuje 322 577 km², w tym powierzchnia obszaru lądowego Polski - 311 904 km², obszaru morskich wód wewnętrznych - 1991 km² oraz morza terytorialnego - 8682 km².
Flavi
 


Powróć do Bałtyk

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron