Troska o środowisko w Koszalinie

architektura, zabytki, pomniki, gmachy, ulice. Przyroda i środowisko. Spacery po Koszalinie

Troska o środowisko w Koszalinie

Postprzez Krzysztof » 27 Sie 2013, 13:52

Proszę o ciekawe przykłady ochrony środowiska naturalnego w Koszalinie.
Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
 
Posty: 796
Dołączenie: 26 Paź 2008, 22:18
Miejscowość: Koszalin

Re: Troska o środowisko w Koszalinie

Postprzez Krzysztof » 29 Sie 2013, 09:21

Budki dla ptaków na budynku Oddziału Dziecięcego koszalińskiego szpitala. Ponieważ w Polsce zauważono zmniejszanie się liczebności niektórych ptaków, m.in. jerzyków, spowodowane prowadzonymi na wielka skalę pracami termoizolacyjnymi, inspektorzy ochrony środowiska warunkują udzielenie zgody na prace termoizolacyjne od zobowiązania się inwestora do zamontowania budek lęgowych dla ptaków. Budki muszą mieć odpowiednią wielkość i średnicę otworu wejściowego, żeby np. nie wchodziły tam gołębie. Poza tym ptaki, takie jak jerzyki, wyłapują mnóstwo owadów przenoszących patogeny, grzyby, bakterie, które w przypadku pomieszczeń szpitalnych mogą być niebezpieczne, dlatego budki na budynkach szpitalnych spełniają też rolę sanitarną.

Cytuję Wikipedię:

Od lat 90. XX wieku obserwuje się stopniowe zmniejszanie liczebności jerzyków w miastach. Wśród przyczyn wymienia się przede wszystkim remonty i prace termomodernizacyjne oraz zastępowanie starych budynków nowymi. Powoduje to utratę miejsc lęgowych dogodnych dla jerzyków.

Ochrona jerzyków może polegać na:

  • powstrzymaniu się od prowadzenia prac budowlanych i remontowych w sezonie lęgowym, czyli od początku marca do końca sierpnia. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko zniszczenia gniazd i płoszenia lęgnących się ptaków, co jest zabronione prawem;
  • By móc prowadzić prace remontowo-budowlane obiektów w których znajdują się siedliska ptaków (w tym jerzyków) trzeba uzyskać zgodę Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ jest w każdym województwie). RDOŚ po zasięgnięciu opinii eksperta ornitologa określa termin i warunki wykonywania prac remontowo-budowlanych. W razie utraty w czasie remontu miejsc gniazdowych określa ile budek lęgowych należy powiesić w ramach kompensaty przyrodniczej;
  • należy całkowicie zrezygnować z dotychczasowych starań o pozostawianie otwartych otworów do stropodachów, a tam gdzie to wywalczono, sprawdzić, czym stropodach jest ocieplony. W razie gdy stropodach ocieplono materiałami sypkimi, które są niebezpieczne dla ptaków, należy doprowadzić do natychmiastowego zamknięcia otworów i wywieszenia budek. Stosowane teraz powszechnie materiały sypkie do izolacji stropodachów, takie jak granulat wełny mineralnej, granulat styropianu (skrajnie niebezpieczny dla ptaków) i fibra celulozowa stanowią śmiertelną pułapkę dla ptaków, na co dotychczas nie zwrócili uwagi obrońcy jerzyków. Ptaki wchodzące do stropodachów, gdzie zwykle stosuje się warstwę od 10 do 20 cm materiału izolacyjnego, po prostu "toną" – zagrzebują się w tym sypkim materiale.
  • rozwieszaniu skrzynek lęgowych o specjalnej konstrukcji (wymiary: 34 x 18 x 20 cm, z owalnym wlotem 6,5 x 3,5 cm umieszczonym na środku wysokości ścianki).

Obowiązkiem każdego świadka łamania powyższych norm jest zgłoszenie zdarzenia w urzędzie miasta lub gminy oraz powiadomienie policji z wnioskiem o ściganie sprawcy zgodnie z art. 127 ust. 2 pkt e ustawy o ochronie przyrody.

Image

Image

Image
Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
 
Posty: 796
Dołączenie: 26 Paź 2008, 22:18
Miejscowość: Koszalin

Re: Troska o środowisko w Koszalinie

Postprzez Macho » 01 Wrz 2013, 19:58

Naklejki na osłonach przeciwdźwiękowych ostrzegające ptaki przed przezroczystą przeszkodą, uniemożliwiające rozbicie się o nią. Rondo skrzyżowanie ul. Szczecińskiej, Syrenki i odcinkiem łączącym z ul. Lechicką.

Image
Image
Macho
 

Re: Troska o środowisko w Koszalinie

Postprzez Buzu » 01 Lis 2013, 16:39

Karmniki dla gołębi obok przystanku autobusowego na Rynku Staromiejskim. Teraz ptaki mają już swoje miejsce po tym, jak rozpoczęcie robót budowlanych na Rynku pozbawiło je czasowo dostępu do stałego miejsca pobytu.

Image
Image
Buzu
 


Powróć do Nasz Koszalin

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron