"Memoriał", czyli Rosja jaką szanujemy

Zagadnienia państwowe, Unia Europejska, sprawy polsko-niemieckie, stosunki międzynarodowe.

"Memoriał", czyli Rosja jaką szanujemy

Postprzez Krzysztof » 22 Paź 2009, 19:25

Dobra wiadomość ze Strasbourga. Wreszcie jakiś Polak na stanowisku miedzynarodowym troche pomyslał. Po raz pierwszy doceniłem rolę Jerzego Buzka jako przewodniczacego Parlamentu Europejskiego. Nagrodę im. Andrieja Sacharowa, przyznawana przez PE, otrzymało w tym roku stowarzyszenie "Memoriał", które walczy o przestrzeganie praw człowieka w krajach byłego ZSRR i odkrywa prawdę historyczną. Nagrodę "za wolność myśli" otrzymają Ludmiła Aleksiejewa, Oleg Orłow i Siergiej Kowalow jako reprezentanci stowarzyszenia Memoriał i innych obrońców praw człowieka w Rosji. Nadanie nagrody w wysokości 50 tysięcy euro nastąpi na posiedzeniu PE 16 grudnia br.

Onet napisał(a):- Memoriał w pełni zasługuje na tę nagrodę. Skupia ludzi wielkiej odwagi, którzy gotowi są ryzykować własnym życiem w imię walki o prawa człowieka. Dając Memoriałowi tę nagrodę wspieramy go w działaniach obrony podstawowych wolności i walki demokrację - powiedział polski eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski (PO), który w imieniu chadecji zgłosił Memoriał do nagrody. Tłumaczył, że Memoriał najbardziej spośród wszystkich kandydatów uosabia ideały nagrody. - To jest organizacja, która mówi prawdę o Katyniu - dodał.
Awatar użytkownika
Krzysztof
Administrator
 
Posty: 799
Dołączenie: 26 Paź 2008, 22:18
Miejscowość: Koszalin

Re: "Memoriał", czyli Rosja jaką szanujemy

Postprzez jadzik » 24 Paź 2009, 11:56

Przeczytane w sieci.

Memoriał został założony w 1987 roku w Moskwie, początkowo była to inicjatywa mająca na celu upamiętnienie ofiar stalinowskich represji i budowa centrum pamięci. 29 stycznia 1989 r. odbyła się konferencja założycielska Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Historyczno-Oświatowego "Memoriał". Inicjatorami powołania stowarzyszenia byli m. in. Andriej Sacharow, Jewgienij Jewtuszenko i Andriej Wozniesieński.

Po rozpadzie Związku Radzieckiego Memoriał rozszerzył działalność i stał się organizacją praw człowieka, która propaguje "dojrzałe społeczeństwo obywatelskie i demokrację opartą na zasadzie państwa prawa" i w ten sposób chce zapobiegać powrotowi do totalitaryzmu. Memoriał zabiega o przestrzeganie fundamentalnych praw człowieka w państwach poradzieckich.

"Memoriał" prowadzi archiwizację i zbieranie wszelkich danych o represjach z czasów ZSRR. Posiada własne archiwum i bibliotekę, zbierającą literaturę. Organizuje wystawy i konferencje poświęcone represjom w ZSRR. Prowadzi działalność wydawniczą. Zajmuje się także studiami nad polskimi ofiarami represji. W tym celu działa Komisja Polska Stowarzyszenia Memoriał, której koordynatorem jest Aleksander Gurjanow.
jadzik
 

Re: "Memoriał", czyli Rosja jaką szanujemy

Postprzez Pipermint » 01 Lis 2009, 07:32

Na szczęście w Rosji też coś zaczyna się zmieniać. Prezydent Miedwiediew na przypadający dziś w Rosji Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych.

Nie sposób wyobrazić sobie rozmachu terroru, który dotknął wszystkie narody kraju. Jego szczyt przyszedł w latach 1937-38. Aleksander Sołżenicyn nazwał falą narodowej tragedii nie kończący się potok represjonowanych w tym czasie. Przez 20 przedwojennych lat likwidowano całe warstwy i grupy narodu. Praktycznie zlikwidowano Kozaków. Rozkułaczono i zniszczono chłopstwo. Represje polityczne dotknęły inteligencję, robotników i wojskowych. Prześladowano przedstawicieli absolutnie wszystkich wyznań religijnych. Miliony ludzi zginęły w wyniku terroru i kłamliwych oskarżeń....... Do dziś można usłyszeć, że te ogromne ofiary były usprawiedliwione jakimiś wyższymi celami państwowymi. Jestem przekonany, że żaden rozwój kraju, żadne jego sukcesy, ambicje nie mogą być realizowane za cenę ludzkich tragedii i strat. Nic nie może być stawiane ponad wartością życia ludzkiego. I nie ma usprawiedliwienia dla represji


Może teraz na Memoriał Rosjanie spojrzą inaczej doceniając jego działalność.
Awatar użytkownika
Pipermint
 
Posty: 78
Dołączenie: 26 Cze 2009, 10:58
Miejscowość: Koszalin

Re: "Memoriał", czyli Rosja jaką szanujemy

Postprzez Pipermint » 08 Lis 2009, 15:03

Już się zaczyna, widocznie działalność rosyjskich obrońców praw człowieka władzom Rosji bardzo przeszkadza. W Moskwie chcą eksmitować z zajmowanych od 10-12 lat pomieszczeń Moskiewską Grupę Helsińską i Ruch na rzecz Praw Człowieka. Ludmiła Aleksiejewa, która otrzyma 16 grudnia w Strasburgu z rąk Jerzego Buzka nagrodę im. Andrieja Sacharowa przyznawaną przez Parlament Europejski, mówi że to próba sparaliżowania działalnosci tych organizacji.
Awatar użytkownika
Pipermint
 
Posty: 78
Dołączenie: 26 Cze 2009, 10:58
Miejscowość: Koszalin

Re: "Memoriał", czyli Rosja jaką szanujemy

Postprzez Andrzej » 07 Cze 2011, 00:43

Aktywista Memoriału, Bachrom Chamrojew, został pobity w poniedziałek 6 czerwca 2011 roku w Moskwie.

Życiu Chamrojewa nie zagraża niebezpieczeństwo. Ma rozbitą twarz i narzeka na problemy ze wzrokiem, gdyż sprawcy użyli gazu. Do zdarzenia doszło na klatce schodowej domu, w którym mieszka. Sprawców pobicia nie ujęto.

Radio Echo Moskwy podało, że nie był to pierwszy atak na tego obrońcę praw człowieka. Poprzednio pobito go pół roku temu. Napastników też nie schwytano.

Chamrojew zaangażowany jest w program pomocy dla uchodźców politycznych z Azji Środkowej. Dziś miał się udać do Murmańska, na północy Rosji, gdzie jutro sąd ma rozpatrzyć wniosek o ekstradycję obywatela Uzbekistanu, którego wydania domagają się władze w Taszkencie.

Źródło: ps, PAP, Gazeta Wyborcza
Andrzej
 

Re: "Memoriał", czyli Rosja jaką szanujemy

Postprzez Pipermint » 20 Cze 2011, 12:36

W wieku 88 lat zmarła w Bostonie (USA) Jelena Bonner, legendarna rosyjska dysydentka i wdowa po profesorze Andrieju Sacharowie. W 1975 r. Bonner odebrała w imieniu męża pokojową Nagrodę Nobla. Sacharowa poślubiła w 1972 roku. Wraz z nim zaangażowała się w działalność opozycyjną i walkę o prawa człowieka. W latach 80. przebywała razem z mężem na wygnaniu w Gorki, wrócić do Moskwy pozwolił im Michaił Gorbaczow.
Awatar użytkownika
Pipermint
 
Posty: 78
Dołączenie: 26 Cze 2009, 10:58
Miejscowość: Koszalin

Re: "Memoriał", czyli Rosja jaką szanujemy

Postprzez Jagi » 23 Lip 2014, 08:59

Rosyjskie ministerstwo sprawiedliwości uznało pięć znanych NGO-sów, w tym Ośrodek Obrony Praw Człowieka Stowarzyszenia Memoriał, za "agentów zagranicy". Władze zaostrzają walkę z instytucjami, które bronią obywateli przed samowolą państwa. Resort mianował "agentami" - i to nie na mocy wyroku sądu, lecz decyzją administracyjną na wniosek prokuratury, co dla Rosjan jest równoznaczne z uznaniem za szpiegów czy zdrajców,

Na podstawie: Gazeta.pl
Jagi
 

Re: "Memoriał", czyli Rosja jaką szanujemy

Postprzez Flav » 10 Paź 2014, 23:36

Ministerstwo Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej wystąpiło o likwidację stowarzyszenia Memoriał, które gromadzi dane i literaturę o represjach w czasach ZSRR.

Z informacji zamieszczonej na stronie sądu wynika, że wniosek ten resort sprawiedliwości FR złożył jeszcze 24 września. Następnego dnia Sąd Najwyższy zdecydował, że go rozpatrzy. Rozprawę wyznaczył na 13 listopada.

Nie wiadomo, czym Ministerstwo Sprawiedliwości uzasadnia swój wniosek. Memoriał, organizacja pozarządowa broniąca praw człowieka i dokumentująca stalinowskie zbrodnie, nie komentuje sytuacji.

Wiadomo jednak, że 12 września Moskiewski Sąd Miejski prawomocnie potwierdził zasadność decyzji stołecznej prokuratury, która żąda, by Memoriał zarejestrował się w Ministerstwie Sprawiedliwości w charakterze "zagranicznego agenta". Nie czekając na decyzję sądu, 21 lipca resort sprawiedliwości sam wpisał stowarzyszenie do rejestru zagranicznych agentów. Memoriał konsekwentnie odmawiał wystąpienia z takim wnioskiem.

Źródło: Newsweek Polska, 10-10-2014
Flav
 


Powróć do Państwo

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron