Banki w Polsce

Zagadnienia państwowe, Unia Europejska, sprawy polsko-niemieckie, stosunki międzynarodowe.

Banki w Polsce

Postprzez Zbyszko » 07 Lis 2011, 21:03

Bardzo ważny artykuł w dzisiejszej Gazecie.pl Po raz pierwszy establishment przyznaje się publicznie do zagrożeń związanych z przejęciem sektora bankowego w Polsce przez obcy kapitał. My, którzy o tym mówiliśmy i pisaliśmy od kilku lat, uznawani byliśmy za oszołomów.
=============
Problemy zagranicznych właścicieli polskich banków mogą zagrozić naszemu sektorowi bankowemu i gospodarce - ostrzega Stefan Kawalec, który jako wiceminister finansów nadzorował prywatyzację banków w latach 90.

Banki z kapitałem zagranicznym kontrolują dwie trzecie aktywów polskiego sektora bankowego. To one pomogły nam go zmodernizować.

Dziś jednak wielu zagranicznych właścicieli banków w Polsce na gwałt potrzebuje nowego kapitału. Muszą wyrównać straty na greckich obligacjach i zwiększyć kapitały własne. Nie znajdą pieniędzy na giełdach, gdzie notowania banków są bardzo niskie. Będą więc wyprzedawać aktywa, także w Polsce, i ograniczać kredyty. Ofiarą padną polskie przedsiębiorstwa odcięte od kredytu.

Polski nadzór bankowy, NBP i rząd powinny temu zapobiec. Kawalec podaje sposoby, jak zwiększyć udział w naszym rynku banków kontrolowanych i zarządzanych lokalnie. "Państwo powinno zapewnić zdolność banków do finansowania gospodarki, ograniczając stwarzane przez nie ryzyko fiskalne" - pisze Stefan Kawalec.
Zbyszko
 

Re: Banki w Polsce

Postprzez Zbyszko » 07 Lis 2011, 21:09

Największe banki w Polsce pod względem aktywów

Image

Które banki udzielały najwięcej kredytów w czasie kryzysu

Image

-----------------------------------------------
Źródło: wyborcza.biz / Stefan Kawalec / Udomowić banki. Powinny być pod krajową kontrolą, a nie zagraniczną / 2011-11-06

Link: http://wyborcza.biz/biznes/1,100897,105 ... rola_.html
Zbyszko
 

Re: Banki w Polsce

Postprzez lobo3 » 07 Lis 2011, 21:41

Kawalec to były wiceminister finansów, odpowiedzialny w latach 90-tych za prywatyzację sektora bankowego, a teraz w radach nadzorczych kilku spólek nadzorczych. Jesli zdecydowano się opublikować ten artykuł, musi być nieciekawie. Oczywiście jego pomysł na ratowanie banków to pomoc publiczna. Państwo sprywatyzowało banki na bardzo korzystnych warunkach, a teraz państwo będzie ratowac banki i gwarantować płynność kredytową. Żyć i nie umierać. Polska jako eldorado Europy.

Kilka fragmentów:

Europejski Nadzór Bankowy wstępnie ocenia, że potrzeba będzie 106 mld euro nowego kapitału, lecz faktyczne może być to znacznie więcej. Ceny akcji banków na giełdach są wyjątkowo niskie, więc pozyskanie potrzebnej ilości kapitału z rynku nie będzie możliwe. Co zatem zrobią banki? Zapewne będą starały się wyprzedawać aktywa (także w Polsce), a z drugiej strony - mogą ograniczać kredyty, zmniejszając w ten sposób zapotrzebowanie na kapitał.

Bank macierzysty nie musi wcale pobierać dywidendy ani transferować środków od swojej córki w Polsce. Wystarczy, że dzięki konsolidacji księgowej zrównoważy niedobór kapitału w pozostałych częściach grupy nadwyżką wypracowaną przez polską spółkę zależną. Takiej strategii lokalny (polski) nadzór bankowy w praktyce nie jest w stanie zablokować. A jej ofiarą padną polskie przedsiębiorstwa, które będą miały ograniczony dostęp do kredytu.

Łącznie w latach 2009-10 PKB Polski wzrósł realnie o 5,6 proc., natomiast kredyt sektora bankowego dla przedsiębiorstw obniżył się realnie o 6,3 proc., przy czym w grupie banków komercyjnych bez PKO BP spadek ten wyniósł 11 proc.

Odpowiedź jest taka: współczesny sektor bankowy korzysta ze wsparcia w postaci publicznych gwarancji bezpieczeństwa:

* bank centralny gwarantuje bankom dostęp do awaryjnej płynności finansowej;

* państwowy system gwarantowania depozytów zabezpiecza banki przed wybuchami paniki;

* realizowana konsekwentnie od kilkudziesięciu lat polityka krajów rozwiniętych gospodarczo nie dopuszcza do upadku banków uznanych za "systemowo ważne".

Bez tych publicznych gwarancji bezpieczeństwa system bankowy nie byłby w stanie osiągnąć współczesnych rozmiarów i funkcjonować przy obecnej relacji kapitału do aktywów. Działające w Polsce banki zależne od zagranicznych grup bankowych zbierają depozyty, które są ubezpieczone w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym i polski podatnik ponosi odpowiedzialność za ich wypłatę. Należy podkreślić, że zagraniczne banki-matki nie gwarantują wypłaty depozytów zgromadzonych w bankach zależnych, a w Unii Europejskiej każdy kraj członkowski ponosi samodzielnie koszty fiskalne ewentualnych interwencji w celu ratowania działających na jego terenie banków.


Źródło: wyborcza.biz / Stefan Kawalec / Udomowić banki. Powinny być pod krajową kontrolą, a nie zagraniczną / 2011-11-06
Awatar użytkownika
lobo3
 
Posty: 313
Dołączenie: 20 Cze 2009, 11:14

Re: Banki w Polsce

Postprzez Michael » 09 Lis 2011, 09:22

Historia prywatyzacji polskich banków

1989 - z Narodowego Banku Polskiego wydzielonych zostaje dziewięć banków komercyjnych, które mają przejąć od banku centralnego działalność detaliczną. Są to: Bank Przemysłowo-Handlowy, Powszechny Bank Kredytowy, Bank Zachodni, Wielkopolski Bank Kredytowy, Bank Gdański, Powszechny Bank Gospodarczy, Bank Depozytowo-Kredytowy, Pomorski Bank Kredytowy i Bank Śląski. Do dziś pod niezmienioną marką działa tylko Bank Śląski. Banki z komercyjnej dziewiątki miały stopniowo trafiać na giełdę, a tam pozyskać zagranicznych inwestorów strategicznych.

1992 - na giełdzie pojawia się pierwszy bank BRE Bank (co ciekawe, spoza komercyjnej dziewiątki), który powstał w 1986 roku jako Bank Rozwoju Eksportu i udzielał głównie kredytów walutowych w latach 80. Decyzję o prywatyzacji BRE podjęto już w 1990 roku. Proces zakończył się 31 lipca 1992 roku. Sprzedanych zostało 950 tysięcy akcji: 750 tys. trafiło do inwestorów, a 200 tys. - do pracowników banku. W 1994 roku polskim bankiem zainteresował się niemiecki Commerzbank, który dziś kontroluje 70 proc. udziałów BRE.

1994 - W styczniu 1994 debiutuje na warszawskiej giełdzie Bank Śląski. Niemal od razu 25 proc. akcji kupuje holenderska grupa bankowo-ubezpieczeniowa ING (dziś ma 75 proc. Śląskiego). Każdy inwestor indywidualny mógł kupić tylko trzy akcje. Przebitka w dniu debiutu w stosunku do ceny emisyjnej wynosiła ponad 1300 proc., ale mało kto mógł sprzedać akcje po tak dobrej cenie, bo system rejestracji papierów na rachunkach maklerskich okazał się niewydajny. Kilka dni po debiucie Śląskiego nastąpił największy w historii polskiej giełdy krach. Prywatyzacja Śląskiego okazała się końcem urzędniczej kariery dla wiceministra Kawalca. Zarzucano mu rzekome nieprawidłowości i zaniżenie wyceny banku. Prokuratura sprawę w końcu umorzyła, ale ówczesny premier Waldemar Pawlak wcześniej Kawalca odwołał. Zaraz potem stracił też ministra finansów Marka Borowskiego, który podał się do dymisji, bo decyzji o zwolnieniu Kawalca z nim nie skonsultowano.

1995 - do Wielkopolskiego Banku Kredytowego wchodzi AIB (Allied Irish Bank), kupując 16 proc. akcji. W kolejnych latach doszedł do 70 proc., po drodze łącząc WBK z Bankiem Zachodnim. W 2008 roku Allied Irish Banks znalazł się w dużych kłopotach. Z powodu ogromnych długów wywołanych złymi kredytami, musiał skorzystać z pomocy państwa. W grudniu 2010 roku bank został ostatecznie znacjonalizowany i przeniesiony z głównych giełd w Dublinie i Londynie na mniejszy irlandzki parkiet Enterprise Security Market. Akcje banku, które w 2007 roku kosztowały niemal 24 euro, w listopadzie 2010 roku były warte 30 eurocentów. We wrześniu zeszłego roku musiał oddać kontrolę nad BZ WBK hiszpańskiemu Santanderowi, który obecnie posiada ponad 95 proc. akcji spółki.

1996 - powstaje grupa bankowa Pekao SA. W jej skład weszły - poza samym bankiem z żubrem w logo - trzy banki z komercyjnej dziewiątki: Bank Depozytowo-Kredytowy, Pomorski Bank Kredytowy i Powszechny Bank Gospodarczy. W 1998 r. banki grupy się połączyły, a rok później pakiet kontrolny akcji wielkiego Pekao kupił włoski UniCredito Italiano. Kilka lat temu pod włoską banderą doszło do fuzji Pekao z większością sieci Banku BPH (285 z 485 oddziałów). Fuzji sprzeciwiał się polski rząd, który obawiał się powstania tak silnego gracza na polskim rynku bankowym, jednak ostatecznie ustąpił pod naciskami Komisji Europejskiej. Pozostałe 200 oddziałów BPH należy obecnie do GE Money.

1997 - na giełdzie zadebiutowały akcje Banku Handlowego - jednego z najstarszych banków w Polsce, z historią sięgającą 1870 roku. W planach była wielka fuzja z BRE Bankiem. Jednak do połączenia nie doszło, gdyż zablokowała je grupa PZU mająca udziały w Handlowym. Efekt? W 2000 r. większościowym akcjonariuszem Handlowego został amerykański Citigroup. Obecnie bank działa pod nazwą Citi Handlowy, od kwietnia 2011 r. wchodzi w skład indeksu WIG20.

2011 - po ponad 20 latach od początku zmian w polskiej branży bankowej - państwowy kapitał reprezentuje tylko Bank Gospodarstwa Krajowego. Rząd kontroluje także połowę akcji w PKO BP, największym banku na rynku (20-25 proc. udziałów), ma też mniejszościowy pakiet akcji Banku Gospodarki Żywnościowej, w którym od 2004 r. głównym akcjonariuszem jest holenderski Rabobank.

Źródło: Finanse / Wyborcza.biz / Jak prywatyzowano polskie banki? / 2011-11-08
Michael
 


Powróć do Państwo

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

cron